Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Matematica explicata pe intelesul tuturor

Creat de Dehateh, Octombrie 10, 2013, 09:29:28 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dehateh

       
                 Salut!

               
          Nu imi dau seama daca sectiunea aceasta este cea mai potrivita pentru topicul propus acum de mine insa  sper ca  nu va fi o problema prea mare. Din cate stiu se poate muta. Bun....


         Matematica mi se pare un domeniu fascinant in sine  prin complexitatea, exactitatea si metoda sa  de a explica si de a se mula/aplica la  realitatea data.

             Nu sunt  pregatita  momentan sa incep sa o inteleg la nivel aplicativ( sa incep sa rezolv exercitii si probleme de matematica )  insa as vrea sa o inteleg la un alt nivel. Exista vreo carte care o explica , care o descrie ca domeniu in sine? care vorbeste despre ea mai mult literar?

             Sau stiti vreo carte pentru neinitiatii in matematica in care ea este explicata de data asta aplicativ pe intelesul tuturor?
             Nu pot invata matematica din manualele scolare pentru ca  mi-ar lipsi partea explicativa.:)  Poate s-a gandit cineva si la asta. :)  .

                                Curioasa de raspunsuri, mult succes la rezolvarea problemelor. :P




mircea_p

#1
Am auzit pana acum cerinta de a invata fizica fara matematica. Dar matematica fara matematica recunosc, e un proiect mult mai indraznet. Poate chiar original. ;) :)

Dar lasand gluma (ca pe forumul asta avem cota de glumit, poate nu stii), o definitie a matematicii pe care o poti intalni este "ceea ce fac matematicienii".
Si ceea ce fac matematicienii astazi e diferit de ce e in manuale ca de la cer la pamant. Nu e insa mai simplu si nici mai usor de inteles, cu toate ca poate nu are nimic de-a face cu numerele. Si nici nu e "aplicativ". Unii matematicieni puristi considera chiar ca daca are aplicatii nu e matematica.  :) :) :)

PS. Alinierea paragrafelor la tine e random sau urmeaza cumva un pattern ascuns? Ca tot vorbim de matematica si subiectul matematicii dupa unii ar fi "the study of patterns". :)

P.P.S. "Din spectacolul matematicii" a lui Gh. Paun ar putea fi o sugestie.

Dehateh

Citat din: mircea_p din Octombrie 10, 2013, 09:49:15 PM
Am auzit pana acum cerinta de a invata fizica fara matematica. Dar matematica fara matematica recunosc, e un proiect mult mai indraznet. Poate chiar original. ;) :)

Dar lasand gluma (ca pe forumul asta avem cota de glumit, poate nu stii), o definitie a matematicii pe care o poti intalni este "ceea ce fac matematicienii".
Si ceea ce fac matematicienii astazi e diferit de ce e in manuale ca de la cer la pamant. Nu e insa mai simplu si nici mai usor de inteles, cu toate ca poate nu are nimic de-a face cu numerele. Si nici nu e "aplicativ". Unii matematicieni puristi considera chiar ca daca are aplicatii nu e matematica.  :) :) :)

PS. Alinierea paragrafelor la tine e random sau urmeaza cumva un pattern ascuns? Ca tot vorbim de matematica si subiectul matematicii dupa unii ar fi "the study of patterns". :)

P.P.S. "Din spectacolul matematicii" a lui Gh. Paun ar putea fi o sugestie.



   Multumesc pentru raspuns .

      Alinierea paragrafelor  este aleatorie si haotica se pare , bine, nu prea haotica ca urmaresc o oarecare simetrie . Hai ca e putina matematica in asta totusi, nu? :)
      Si daca o fac dupa vreun pattern probabil ca e inconstient.
     
      De asemea multumesc si pentru sugestie.
      Grigore Moisil nu a scos nici o carte de genul? Ascultandu-l pe el cum vorbeste despre matematica mi-am dat seama ca si-n matematica se poate gasi  multa poezie, farmec si mister :)


Dehateh