Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema de electricitate

Creat de andreea568, Octombrie 08, 2013, 05:27:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andreea568

Am de rezolvat o problema la fizica si nu prea imi iese !
r=o.3 ohm
rezistivitate=1,7*10-8 ohm*m
l=628m
d=4mm
trebuie sa aflam:
E=? I=2A
Ub tensiunea  la borne
Q=? t=10 min


Eu am facut Q=I*t=2A*600s= 1200 C! Este bine? Si restul nu mai stiu! Ma puteti ajuta urgent?Multumesc anticipat!

mircea_p

Ai uitat sa scrii problema. Datele alea nu reprezinta o problema.
Despre ce e vorba aici, fizic?

andreea568

Pai exact asa ne-a scris pe tabla si ne-a spus ca e tema si eu nu am inteles nimic! Ma gandeam ca asa se da la liceu , eu fiind cls  a 9-a , pana acum eu nu am facut fizica pt ca proful nostru ne era si diriginte si nu faceam fizica si acum nu stiu nimic la fizica! De aceea am apelat la ajutorul vostru!

mircea_p

Da, regula la liceu e ca orice s-ar intampla, profesorul e de vina.  ;D

O fi scris el doar atata. Dar a mai si zis cate ceva, nu? Cand a scris sau inainte de a scrie. Poate o problema similara a fost discutata in clasa si apoi a dat ca tema o problmea similara cu alte date (pe care le-a scris pe tabla).
Tu ai considerat ca numai ce e pe tabla merita notat, presupun. La fizica e o presupunere eronata. Nu numerele conteaza ci fenomenul care se intampla, ce se intampla, ce obiecte sant implicate.

Din notatii mai putem ghici uneori despre ce e vorba, dar asta e asa, treaba de mantuiala.
r ar putea fi rezistenta interna a unei baterii. Deci ar putea fi vorba de o baterie conectata la o rezistenta facuta dintr-un fir de sarma, cu parametrii dati.

Ai putea incepe prin a calcula rezistenta sarmei. Apoi scrii legea lui Ohm generalizata pentru a afla tensiunea electromotoare (E) si tensiunea la borne.

Kazuya07

Amplitudinea ar fi deplasarea maxima fata de pozitia de echilibru. Deci in cazul de fata, x0-x1.
Nu e clar daca asta ai scris si tu, ca apar doar niste semne de intrebare si x1.

BigBang1999

Problema este : Un element galvanic cu rezistenta  int de 0.3ohmi alimenteaza un rezistor constituit dintr.un fir de cupru cu rezistivitatea de 1.7*10 (la minus 8) ohm*m cu lungimea de 628 m si diametru 2 mm. Sa se determina:
a) t.e.m a elementului daca curent. Electric are int de 2A
b) Tens la borne
c)cantitatea de caldura ce se produce in circuit ext in timp de 10 minute