Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Elongatiile initiale ale resorturilor din figura

Creat de Higgs, Septembrie 29, 2013, 02:05:24 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mircea_p

#15
Ar mai fi posibilitatea ca deplasarea sa fie masurata  pentru fiecare arc din pozitia de echilibru (cu masa atasata) si nu din punctul O. In acest caz, pozitiile de echilibru fiind probabil diferite si ecuatiile de miscare ar putea arata diferit.
Poate ca asta e forma "standard" a ecuatiilor de miscare pe care o asteapta autorul.
Din ce culegere este?

Acum ca ma gandesc mai bine, asta ar fi trebuit facut. Scuza-ma ca te-am indreptat pe o cale "laturalnica".
In ecuatia de miscare standard deplasarea este fata de pozitia de echilibru si nu fata de un punct arbitrar sau fata de pozitia cu arcul nedeformat. Am ramas cu imaginea de la discutia despre elongatiile resortului unde elongatia se masoara din pozitia cu resortul nedeformat. ;D
Am modificat si postarea aia cu care te-am impins pe o cale gresita. Sorry.

Calculeaza pozitiile de echilibru pentru fiecare si apoi cat este deplasarea fata de aceasta pozitie de echilibru si in ce sens (in sus sau in jos). Aceasta deplasare va fi amplitudinea oscilatiei (si nu A).
Poate ca si fazele ar putea fi diferite, daca unul e deasupra pozitiei de echilibru si altul dedesubt.
Nu am calculat inca.


Higgs

Citat din: mircea_p din Octombrie 02, 2013, 04:07:22 PM
Ar mai fi posibilitatea ca deplasarea sa fie masurata  pentru fiecare arc din pozitia de echilibru (cu masa atasata) si nu din punctul O. In acest caz, pozitiile de echilibru fiind probabil diferite si ecuatiile de miscare ar putea arata diferit.
Poate ca asta e forma "standard" a ecuatiilor de miscare pe care o asteapta autorul.
Din ce culegere este?

Acum ca ma gandesc mai bine, asta ar fi trebuit facut. Scuza-ma ca te-am indreptat pe o cale "laturalnica".
In ecuatia de miscare standard deplasarea este fata de pozitia de echilibru si nu fata de un punct arbitrar sau fata de pozitia cu arcul nedeformat. Am ramas cu imaginea de la discutia despre elongatiile resortului unde elongatia se masoara din pozitia cu resortul nedeformat. ;D
Am modificat si postarea aia cu care te-am impins pe o cale gresita. Sorry.

Calculeaza pozitiile de echilibru pentru fiecare si apoi cat este deplasarea fata de aceasta pozitie de echilibru si in ce sens (in sus sau in jos). Aceasta deplasare va fi amplitudinea oscilatiei (si nu A).
Poate ca si fazele ar putea fi diferite, daca unul e deasupra pozitiei de echilibru si altul dedesubt.
Nu am calculat inca.




Of, acum chiar ca sunt confuz. Ai putea sa imi faci un desen, cu ceea ce vrei sa spui ? Sau sa imi zici mie cum sa il fac ? :D .

mircea_p

Pai mai inatai sa calculam, ca altfel nu stim cum sa facem desenul.
Primul resort are k=400N/m si corpul are o masa de 1 kg.
Sa luam g=10 m/s^2.
Pozitia de echilibru va fi atunci cand forta elastica este egala cu greutate, la o elongatie (fata de O) data de
[tex]k x_{o1}=m_1g[/tex]
Rezulta [tex]x_{o1}=10N/400\frac{N}{m}=0.025 m[/tex]
Sau 2.5 cm. Dar blocul e tras in jos 5 cm, deci va fi sub pozitia de echilibru, la o distanta de 2.5 cm de ea.
Cand e lasat liber va oscila in jurul pozitiei de echilibru, cu o amplitudine de 2.5 cm. Deci va ajunge din nou in O si apoi in M si tot asa. Daca nu am gresit ceva la aritmetica, sigur. :)

La celalalt avem
[tex]x_{o2}=15N/486\frac{N}{m}=0.03 m[/tex]
Sau 3 cm.
Il impingem insa in jos 5 cm fata de starea nealungita deci va fi cu 2 cm mai jos decat pozitia de echilibru.
Cand il lasam in pace, se va duce in sus, va trece prin pozitia de echilibru si apoi 2 cm deasupra ei.
deci o amplitudine de 2 cm, in jurul pozitiei de echilibru.

E clar pana acum?

mircea_p

#18

Uite si un desen.
E acelasi arc dar desenat in trei pozitii diferite:
O - pozitia nealungita
M - pozitia in care e alungit cu 5 cm
E - pozitia de echilibru, in care greutatea este egala cu forta elastica.
Sageata rosie - Greutatea (constanta)
Sageata violet - forta elastica (variabila).

Valorile numerice sant pentru primul arc, conform calcul din postul anterior, adecvat valorilor numerice date.  ;)
Blocul va oscila in jururl pozitiei E, cu o amplitudine de 2.5 cm, de-o parte si de alta.

Higgs

Citat din: mircea_p din Octombrie 02, 2013, 09:24:38 PM
Pai mai inatai sa calculam, ca altfel nu stim cum sa facem desenul.
Primul resort are k=400N/m si corpul are o masa de 1 kg.
Sa luam g=10 m/s^2.
Pozitia de echilibru va fi atunci cand forta elastica este egala cu greutate, la o elongatie (fata de O) data de
[tex]k x_{o1}=m_1g[/tex]
Rezulta [tex]x_{o1}=10N/400\frac{N}{m}=0.025 m[/tex]
Sau 2.5 cm. Dar blocul e tras in jos 5 cm, deci va fi sub pozitia de echilibru, la o distanta de 2.5 cm de ea.
Cand e lasat liber va oscila in jurul pozitiei de echilibru, cu o amplitudine de 2.5 cm. Deci va ajunge din nou in O si apoi in M si tot asa. Daca nu am gresit ceva la aritmetica, sigur. :)

La celalalt avem
[tex]x_{o2}=15N/486\frac{N}{m}=0.03 m[/tex]
Sau 3 cm.
Il impingem insa in jos 5 cm fata de starea nealungita deci va fi cu 2 cm mai jos decat pozitia de echilibru.
Cand il lasam in pace, se va duce in sus, va trece prin pozitia de echilibru si apoi 2 cm deasupra ei.
deci o amplitudine de 2 cm, in jurul pozitiei de echilibru.

E clar pana acum?

Da, este foarte clar. Extrem de clar ! De asemenea, desenul este foarte explicit. Este amuzant cum asemenea probleme nu foarte complicate imi pun atatea dificultati. Odata ce le inteleg insa, nu mai am alte piedici..

mircea_p