Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

motor magnetic - cum calculezi puterea?

Creat de Popeye, Septembrie 27, 2013, 11:36:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

virgil 48

Citat din: Electron din Octombrie 04, 2013, 01:10:54 PM
Citat- Daca o introduci intr-o masina care consuma energie electrica capata proprietati magnetice.
Gresit.
Nu mi-ai facut nici o surpriza, banuiam eu ca este ceva gresit, chiar daca mi se pare
mie normal. Dar la punctul acesta ce nu corespunde? Masinii aceleia ii spune cumva
aparat sau utilaj? Imi poti impartasi si mie ceva din puțul intelepciunii tale? 


Electron

Don't believe everything you think.

valangjed

Domnul  puriu , explica foarte bine, mi-as fi dorit sa-mi fie profesor la "Teoria campurilor electromagnetice".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

Citat din: valangjed din Octombrie 05, 2013, 04:13:10 AM
Domnul  puriu , explica foarte bine, mi-as fi dorit sa-mi fie profesor la "Teoria campurilor electromagnetice".
Imi pare bine sa aud ca apreciaza cineva in cunostinta de cauza. Pentru mine erau
bune niste explicatii mai elementare si mai legate de "dilemele mele naive".
Speram sa ma lamuresc, in analogie cu magnetismul, asupra unei intrebari care
am postat-o in topicul cu "gravitatia fenomen mecanic":de unde vine sau unde este
localizata si dece nu se epuizeaza, energia care curbeaza traiectoria unor corpuri
ceresti, determinindu-le sa orbiteze in jurul altora (nu am reprodus identic).
S-ar putea reduce probabil si pentru o analiza in cazul magnetismului, fiindca orice
obiect in miscare cauta sa-si mentina traiectoria rectilinie, iar orbitarea libera
consuma energie.

valangjed

Acel corp ceresc inainteaza si "da roata" altui corp pentru ca face acestea in vid.Incearca sa extragi energie, pentru un bec , vei vedea ca diametrele orbitei vor scadea mai repede decat inainte.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

#35
Citat din: valangjed din Octombrie 05, 2013, 11:26:38 AM
Acel corp ceresc inainteaza si "da roata" altui corp pentru ca face acestea in vid.Incearca sa extragi energie, pentru un bec , vei vedea ca diametrele orbitei vor scadea mai repede decat inainte.
De unde obsesia aceasta cu extragerea energiei? Eu pun problema (de) unde este si cum
de nu se epuizeaza(conservarea!) energia care se consuma in mod natural, nu-mi doresc
sa mai aprind si becuri. Chiar si in vid, pentru a curba o traiectorie natural rectilinie, ai
nevoie de energie. Stiu ca raspunsul oficial este " o face campul gravitational" ,dar acesta
cum de nu se epuizeaza? Nu am terminat, dar as vrea sa vad un raspuns pertinent pana aici.

valangjed

Daca citesti cursurile lu Feynman ai sa gasesti explicatia la capitolul despre gravitatie.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

Citat din: valangjed din Octombrie 05, 2013, 05:09:25 PM
Daca citesti cursurile lu Feynman ai sa gasesti explicatia la capitolul despre gravitatie.
Multumesc, speram ca le-ai citit tu. Eu am s-o fac, in alta viata.

Electron

Don't believe everything you think.

07Marius

Citat din: virgil 48 din Octombrie 05, 2013, 01:52:24 PM
Eu pun problema (de) unde este si cum  de nu se epuizeaza(conservarea!) energia care se consuma
in mod natural, nu-mi doresc  sa mai aprind si becuri. Chiar si in vid, pentru a curba o traiectorie
natural rectilinie, ai  nevoie de energie. Stiu ca raspunsul oficial este " o face campul gravitational" ,
dar acesta cum de nu se epuizeaza? Nu am terminat, dar as vrea sa vad un raspuns pertinent pana aici.

In urma cu ceva timp mi-am pus exact aceeasi intrebare. Nu spun ca raspunsul meu este pertinent, pot doar
sa spun cum vad lucrurile acum.

Evident ca curbarea spatiului de catre o masa (gravitatie) este o forma de manifestare a energiei datorata gravitatiei. Ca si orice forma de energie respecta principiul fundamental al conservarii energiei, de unde firesc apare la un moment dat si intrebarea ta: cum de aceasta nu se epuizeaza...

Acum, de retinut: nici o forma de energie nu se epuizeaza, doar capata o alta forma. Cate vreme se considera corect toate schimburile, reactiile ce au loc, se respecta principiul conservarii energiei.

Pe de alta parta, cata vreme materia este organizata asa cum o intelegem si observam in acest context (sub forma de atomi), aceasta va mentine atributele gravitatiei asa cum umbra unui corp exista cata vreme il luminezi si vezi proiectia lui pe un suport material. Materia si gravitatia sunt intrinsec legate, cel putin la nivelul de organizare a materiei sub forma atomica. Prin urmare nu exista o epuizare a "energiei gravitationale" ci doar concentratii diferite de materie care genereaza gravitatie doar prin simpla existenta a materiei.

Lucrurile sunt poate ceva mai putin complicate, deoarece pot fi extinse mai departe la conceptul de energie care interactioneaza cu campurile gravitationale. De ex. lumina interactioneaza cu campul gravitational si nu este organizata in forma atomica, insa relationeaza cu acesta. Prin urmare gravitatia este doar o forma de manifestare a energiei care poate capata diferite "infatisari" - una dintre acestea ar fi materia organizata sub forma atomica. Universul familiar pe care-l intelegem...
The imagination is the prisoner of our mind.

virgil 48

#40
Citat din: 07Marius din Octombrie 07, 2013, 10:55:37 AM
In urma cu ceva timp mi-am pus exact aceeasi intrebare. Nu spun ca raspunsul meu este pertinent, pot doar
sa spun cum vad lucrurile acum.
Evident ca curbarea spatiului de catre o masa (gravitatie) este o forma de manifestare a energiei datorata gravitatiei. Ca si orice forma de energie respecta principiul fundamental al conservarii energiei, de unde firesc apare la un moment dat si intrebarea ta: cum de aceasta nu se epuizeaza...
Dupa cum observi, suntem complet afara din topic, am ajuns iar la gravitatie, subiect de altfel
interesant!
Eu am sa postez o parere cu privire la raspunsul tau, in topicul cu "gravitatia fenomen mecanic".
Am sa inteleg daca nu vei dori sa apari acolo unde curbarea spatiului nu este necesara! :D