Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

motor magnetic - cum calculezi puterea?

Creat de Popeye, Septembrie 27, 2013, 11:36:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Popeye

Salutare, e prima postare pe acest forum asa ca va rog menajati-ma daca ceva nu fac ok.

Problema pe care o ridic se prezinta astfel: presupunem ca am construit acasa un model de motor magnetic. Functioneaza cu magneti de neodim, foarte puternici. Intrebare: cum calculezi cati wati (W) produce motorul, pas cu pas? Punctul de plecare banuiesc ca ar fi caracteristicile magnetilor de neodim (altceva nu stiu ce-ar putea fi). 

mircea_p

#1
Bine ai postat pe forum. :)

Ce intelegi prin "motor magnetic"?
In general un motor nu "produce" energie. Transforma alte forme de energie in energie mecanica (de obicei de rotatie).
Multe motoare au magenti in constructia lor. Tu la ce te gandesti cand spui "motor magnetic"?


Popeye

salut, de ce intrebi, pot fi mai multe tipuri de motoare magnetice? Eu ma refeream la un "utilaj" care produce energie, curent. Sunt diverse modele pe net, mai ales pe youtube. Iei niste magneti de neodim, ii pui intr-un anumit mod astel incat sa treaca mereu N pe langa S sau invers si produce energie. Unii isi incarcau bateria de la mobil la aparat, altii o lanterna, etc. Erau tipi care isi produceau singuri energia pentru o casa, deci aveau cam 5000 Wati minim cred. La asta ma gandisem.

Electron

#3
Citat din: Popeye din Septembrie 28, 2013, 08:59:40 AM
Eu ma refeream la un "utilaj" care produce energie, curent.
"Utilajele" care produc curent se numesc generatore electrice.

O metoda mecanica practica pentru a evalua puterea unui generator electric este sa alimentezi cu el un motor, pe care il pui in sarcina si masori cat lucru mecanic poti efectua in unitatea de timp.


e-
Don't believe everything you think.


valangjed

Inca o "prostioara" de pe youtube in genul "motoarelor" Bedini.
E foarte simplu.De ce sa inveti, "Teoria campului electromagnetic" , daca prin orientarea unor magneti neodimium (cati din cei care ii folosesc se intreaba, cum se obtin?) obtii un "motor Bedini" care nu consuma ci produce energie.Wow!Energie gratis!De ce mai platiti , "fraierilor" , factura, la societatile de producere si distribuire a energiei electrice?
Domnule Popeye, serios vorbind,  cu o combinatie eolian-solar e foarte greu sa fii "independent" de sistemul energetic public (daca pot sa ma exprim astfel), darmite cu un "motor", cum spui 'mneata.
Cunosti pe careva producand, "gratis" si cinstit,5000 Wh?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

puriu

Intr-adevar, nu exista notiunea de "motor magnetic". Motorul este o masina care transforma o forma de energie (nemecanica) in lucru mecanic. Atributul ce se adauga cuvantului "motor" reprezinta forma de energie utilizata (termic, electric, hidraulic, pneumatic, etc.). Cum nu exista energie magnetica pozitiva (exista numai pierderi magnetice) nu poate exista nici motor magnetic. Magnetii neodim-fier-bor au performante deosebite la dimensiuni mici, dar nu pot inlocui electromagnetii in generatoarele serioase (energetice) unde se cere randament mare si reglajul tensiunii.
Youtube si alte gunoaie ale Internetului sunt folosite pentru a promova vanzarea "supermagnetilor" (100% chinezesti) si nu pentru informarea corecta a ignorantilor.
   Burta pe carte!

mircea_p

Citat din: Popeye din Septembrie 28, 2013, 08:59:40 AM
salut, de ce intrebi, pot fi mai multe tipuri de motoare magnetice? Eu ma refeream la un "utilaj" care produce energie, curent. Sunt diverse modele pe net, mai ales pe youtube. Iei niste magneti de neodim, ii pui intr-un anumit mod astel incat sa treaca mereu N pe langa S sau invers si produce energie. Unii isi incarcau bateria de la mobil la aparat, altii o lanterna, etc. Erau tipi care isi produceau singuri energia pentru o casa, deci aveau cam 5000 Wati minim cred. La asta ma gandisem.
Te intreb pentru a intelege daca chiar te referi la un motor si daca da, ce fel.
Si mai ales, daca e vorba de ceva care functioneaza sau e vorba de una din aceste pseudo-generatoare de pe internet.

Daca te referi la acele "utilaje" de pe Youtube care "produc" energie, calculul puterii produse e foarte simplu.
Calculezi volumul unui magnet, imparti la numarul de magneti si inmultesti cu zero.
Formula asta iti va da valoarea puterii produse. ;)

Lasand gluma, inainte de a-ti pune probleme de design, nu crezi ca mai inatai ar trebui sa studiezi daca respectivul "utilaj" functioneaza sau daca poate functiona?

virgil 48

 Se poate dovedi prin calcul(stiintific) ca energia consumata pentru magnetizarea
unui miez de fier, este egala sau mai mare decat cea necesara producerii de
lucru mecanic timp de zeci de ani(pana la demagnetizare) de catre miezul respectiv?

Electron

Citat din: virgil 48 din Septembrie 30, 2013, 07:31:10 AM
... este egala sau mai mare decat cea necesara producerii de
lucru mecanic timp de zeci de ani
(pana la demagnetizare) de catre miezul respectiv?
Unde ai vazut tu un miez de fier care sa produca lucru mecanic zeci de ani? Si cam cat lucru mecanic a produs el in respectivii zeci de ani?

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

 Magnetii in forma de potcoava, cu un brat rosu si unul albastru,
care acum 50 de ani se aflau in comert, la librarii(pentru elevi), mai functioneaza
si acum, chiar daca i-ai tinut intr-o lada cu scule. Ai fi putut deplasa cu unul, pe
distanta de 2-3 cm un cub de fier de 20 g de 1000 de ori pe zi. Pana la urma
banuiesc ca se demagnetiza, dar puteai numara zilele. Trebuie sa continui?

Electron

Citat din: virgil 48 din Septembrie 30, 2013, 12:30:49 PM
Magnetii in forma de potcoava, cu un brat rosu si unul albastru,
care acum 50 de ani se aflau in comert, la librarii(pentru elevi), mai functioneaza
si acum, chiar daca i-ai tinut intr-o lada cu scule. Ai fi putut deplasa cu unul, pe
distanta de 2-3 cm un cub de fier de 20 g de 1000 de ori pe zi.
Spui asta din proprie experienta, sau din proprie ignoranta?

CitatPana la urma
banuiesc ca se demagnetiza, dar puteai numara zilele. Trebuie sa continui?
Nu, nu trebuie, e clar. Tu vorbesti de lucruri pe care ti le imaginezi, fara nici o tangenta cu realitatea. Spor la calcule.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

#12
Citat din: virgil 48 din Septembrie 30, 2013, 07:31:10 AM
Se poate dovedi prin calcul(stiintific) ca energia consumata pentru magnetizarea
unui miez de fier, este egala sau mai mare decat cea necesara producerii de
lucru mecanic
timp de zeci de ani(pana la demagnetizare) de catre miezul respectiv?
Vezi, asta este problmea de fapt. Produce miezul lucru mecanic?  :)

Incerci cumva sa construiesti un om de paie? Asa zisele motoare magnetice nu "functioneaza" pe baza energiei magnetice inmagazinate in magneti permanenti, care se demagnetizeaza in timp. Deci nu e vorba sa demonstrezi ca energia magnetica dintr-un magnet permanent e mult prea mica pentru a fi relevanta functionarii prezumtive a acestor motoare.
Asta e doar o poveste inventata de cei care vor sa impace si capra si varza. Adica vor sa creada in free energy dar fara sa nege legile fizicii. :)







virgil 48

 Pentru mircea_p:
Ideea am preluat-o din topicul Motoare magnetice #24, #25, #32...
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,2755.15.html
Nu incerc sa construiesc nimic, dar explicatiile de acolo cu privire la
sursa de energie din care un magnet permanent poate produce un
lucru mecanic, mi s-au parut rationale. Coreleza cu ce am
postat mai sus, si daca ai un raspuns de nivel mediu...
Pentru Electron:
Cred ca ti-e dor de Ioan Sabau. Concentreza-te pe butonul de
popularitate, tot nu spui nimic interesant.

Electron

Citat din: virgil 48 din Septembrie 30, 2013, 06:49:32 PM
  Pentru Electron:
Cred ca ti-e dor de Ioan Sabau. Concentreza-te pe butonul de
popularitate, tot nu spui nimic interesant.
Crezi gresit. Iar faptul ca pentru tine nu spun nimic interesant, este un compliment pentru mine. Multumesc.

e-
Don't believe everything you think.