Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mecanica.Bacalaureat 2009. Raportul lucrului mecanic

Creat de Nikolle007, Septembrie 15, 2013, 06:17:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nikolle007

Problema e urmatoarea :



Eu am considerat ca L1=Fe*1/3*d   si L2=Fe*2/3*d. Am facut raportul celor doua, si am obtinut 1/3*3/2=1/2=o,5.  Dar acesr raspuns nu e la cele patru variante, Ce am gresit? cum era corect sa procedez?

mircea_p

Ai gresit considerand ca forta elastica e constanta pe cand ea e proportionala cu alungirea.
Lucrul mecanic al fortei elastice nu este dat de formula L=F*d.
Revezi forte eleastice si lucrul mecanic al fortei elastice si incearca dupa aia.
Asa incerci orbeste si nu cred ca iti foloseste prea mult la pregatirea pentru bac.

Nikolle007

Citat din: mircea_p din Septembrie 15, 2013, 09:41:10 PM
Ai gresit considerand ca forta elastica e constanta pe cand ea e proportionala cu alungirea.
Lucrul mecanic al fortei elastice nu este dat de formula L=F*d.
Revezi forte eleastice si lucrul mecanic al fortei elastice si incearca dupa aia.
Asa incerci orbeste si nu cred ca iti foloseste prea mult la pregatirea pentru bac.


Aaaa,da, chiar :D Multumesc de sfat, mi-ai deschis ochii la exercitiul asta. Mersi foarte mult. :)

puriu

Fara integrarea fortei elastice kx pe prima si pe ultima treime nu se poate rezolva. La bac se cunoaste deja calculul integral. Raspunsul corect este sigur unul din cele patru.

Sieglind

With all due respect:  ;)

Ba se poate. Problema e la nivelul clasei a IX-a.

valangjed

De  acord cu tine , amica Sieglind.Lumineaza-ne, daca poti!
With all my respect!
I' m so sorry but Mohandas Ghandy , say. .....
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

#6
Eu să vă luminez pe voi?  :D

Am spus "la nivelul clasei a IX-a"! când înveţi că:

Lucrul mecanic al unei forţe variabile (cum este Fe, proporţională cu alungirea) este media aritmetică a valorii iniţiale şi a valorii finale * deplasarea punctului de aplicaţie a forţei.

So, notând cu x deformarea, obţin intervalele:

  • (0 ; x/3), prima treime a deformării, unde lucrul mecanic este efectuat de forţa elastică Fe1
    Fe1 = (– k * x/3) / 2;
  • (2x/3 ; x), ultima treime a deformării, unde lucrul mecanic este efectuat de forţa elastică Fe3
    Fe3 = [– k * (2x/3 + 3x/3)] / 2 = (– k * 5x/3) / 2,

deci:
       
L Fe1  = (– k * x/3 * x/3) / 2  =  – k * x2/3*3*2  
L Fe3  = (– k * 5x/3 * x/3) / 2  =  – k * 5x2/3*3*2  

Rezultat: LFe1 / LFe3 = 1/5                     (varianta a. de răspuns)


If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide.
 

[Mahatma Gandhi Quotes]

;)