Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Forta de rezistenta la inaintare prin aer e conserv. sau neconsv. ?

Creat de Nikolle007, Septembrie 12, 2013, 01:17:31 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nikolle007

Forta de rezistenta la inaintarea prin aer e conservativa  sau neconservativa ?

Electron

Don't believe everything you think.

Nikolle007


Electron

Citat din: Nikolle007 din Septembrie 13, 2013, 09:36:39 PM
DA, normal ca stiu...
Daca ai sti, normal ar fi sa poti raspunde la intrebarea pe care ai pus-o. Deci permite-mi sa am dubii in acest sens.

Ia spune-mi si mie ce stii ca inseamna "forta conservativa".

e-
Don't believe everything you think.

Nikolle007

Citat din: Electron din Septembrie 13, 2013, 09:40:02 PM
Citat din: Nikolle007 din Septembrie 13, 2013, 09:36:39 PM
DA, normal ca stiu...
Daca ai sti, normal ar fi sa poti raspunde la intrebarea pe care ai pus-o. Deci permite-mi sa am dubii in acest sens.

Ia spune-mi si mie ce stii ca inseamna "forta conservativa".

e-

Mersi pt ajutor......... Eu postez o intrebare si tu ma intrebi la randul tau. Nu are niciun rost.
  Ex de forte conservative : forta de greutate, reactiunea normala a planului.  O forta conservtiva, se conserva pe toata durata procesului fizic mecanic, spre deosebire de frecare.

Electron

Citat din: Nikolle007 din Septembrie 14, 2013, 06:16:57 PM
O forta conservtiva, se conserva pe toata durata procesului fizic mecanic, spre deosebire de frecare.
Gresit. Pana nu o sa cunosti sensul corect al conceptului de "forta conservativa" nu vei putea rezolva astfel de "probleme". Daca nu intelegi ce faci, nu are rost sa faci acel lucru.

e-
Don't believe everything you think.

Nikolle007

Citat din: Electron din Septembrie 14, 2013, 09:44:38 PM
Citat din: Nikolle007 din Septembrie 14, 2013, 06:16:57 PM
O forta conservtiva, se conserva pe toata durata procesului fizic mecanic, spre deosebire de frecare.
Gresit. Pana nu o sa cunosti sensul corect al conceptului de "forta conservativa" nu vei putea rezolva astfel de "probleme". Daca nu intelegi ce faci, nu are rost sa faci acel lucru.

e-

"Multumesc de lamurire" cea mai proasta explicatie pentru ca nici macar nu e explicatie. Credeam ca pe acest site se da lamuriri, nu doar intrebari si raspunsuri care nu invata nimic......................

Electron

Citat din: Nikolle007 din Septembrie 14, 2013, 09:48:06 PM
"Multumesc de lamurire" cea mai proasta explicatie pentru ca nici macar nu e explicatie. Credeam ca pe acest site se da lamuriri, nu doar intrebari si raspunsuri care nu invata nimic...
In plus esti si agramat(a)! Revizuieste-ti atitudinea pe viitor.

e-
Don't believe everything you think.

Nikolle007


puriu

 Cand o forta deplaseaza un corp intre doua puncte, iar lucrul mecanic produs este independent de drumul ales, forta se numeste conservativa. Daca acelasi corp este adus in punctul initial pe orice drum, importiva aceleiasi forte, lucrul mecanic total este nul. Fortele conservative au ca efect exclusiv modificarea energiei potentiale a corpurilor. Un exemplu tipic este forta gravitationala in vid.
Forta de frecare transforma energia cinetica a unui corp in caldura si este un exemplu tipic de forta neconservativa.