Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Unde sa ma duc student: Bucuresti sau Torino?

Creat de ciureanuc, Septembrie 08, 2013, 01:33:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ciureanuc

Va salut,

Incep prin a va spune ca am fost acceptat la doua universitati politehnice: UPB (Bucuresti) si PoliTo (Torino).
La amandoua a fost cu examen de admitere, am trecut la amandoua cu un scor rezonabil.

Acum, trbuie sa iau o decizie pana la sfarsitul saptamanii viitoare, si in acest moment nu sunt decis 100%.
Am sa va expun in cateva linii chestiile care ma trag inspre amandoua - sau care ma fac sa ma gandesc daca merita sa ma duc la una sau la alta.

UPB (Bucuresti):

Pro:
* e in tara, acasa. Mediu familiar si famillial. Aici as locui cu prietena mea (cu care suntem impreuna de peste 10 ani)
* nu se platesc taxe de scolarizare si, per total, costul vietii e ceva mai scazut (nu cu mult)
* ca cetatean roman, in Romania, e mai putina hartogaraie de facut

Contra:
* in topul international al facultatiilor, in inginerie, UPB e pe locul 600, Polito e pe locul 80
* cred ca metodele de predare sunt mai rigide in Bucuresti
* eventual o deschidere mai mica spre exterior = posibilitati mai mici dupa terminarea facultatii
-------------------------------

Polito (Torino)

Pro:
* facultate internationala, cu aproape 20% studenti straini = un mediu mai divers, "mai european"
* studii in limba engleza = o "rodare" a utilizarii acestei limbi de catre studenti
* studii in Italia = contact zilnic cu italieni = invatarea limbii italiene la un nivel rezonabil, fara prea mult efort (mai ales cand o auzi zilnic)
* eventualitatea unei deschideri mai mari dupa terminarea facultatii (e numai o presupunere, aici astept opinia voastra)

Contra:
* taxe de studiu + costul vietii mai mare (in total, in jur de 2000+ de euro pe an diferenta in plus fata de cheltuielile din Romania) - bani pe care i-as avea in primii ani, dar... merita?
* departarea de casa, trai printre straini
* ca oras imi place mai mult Bucurestiul decat Torino (trebuie sa locuiesc 4 ani in orasul ales, deci nu e un moft asta)
* ca cetatean roman in Italia, e multa birocratie, deloc placuta, mai ales ca sistemul fiscal italian e la fel de stufos ca al nostru


Cam asta ar fi in acest moment lista cu Pro/Contra pentru fiecare.
Astept si intrebarile/opiniile voastre.
Orice sfat conteaza!  :)

Multumesc.


P.S.: multi imi spun "Du-te un semestru in Italia si vezi daca-ti place, daca nu, vii acasa." Aceasta nu este o optiune. Pentru ca aceasta optiune cere cateva mii de euro, si nu e "cuantificabila" daca renunt la Italia. In plus, pierd un an de studii, nu cred ca voi putea echivala ceva... trebuie sa aleg o singura data, si sa merg pe drumul ales, cu tot ce implica.

AlexandruLazar

Am terminat UPB. Du-te și nu te uita înapoi, nu pierzi nimic.

Nu ratezi nimic între punctele pro și contra, probabil nu îți dai seama de proporții. Când spui, de exemplu, că "metodele sunt mai rigide în București", așteaptă-te la o proporție răsturnată între curs și seminarii/laboratoare, asistenți foarte prost pregătiți (nesurprinzător -- cineva bine pregătit nu rămâne pe banii ăia) și materii predate superficial.

Sunt excepții, desigur -- în sensul că sunt cursuri la care merită să mergi, dar dacă ai posibilitatea de a studia la o universitate adevărată, excepțiile sunt atât de puține încât nu le pot vedea înclinând balanța.

Traiul printre străini nu e chiar ca cel de-acasă, dar e o deschidere importantă care îți va folosi mai încolo. Altfel, traiul de cămin are aceleași conveniente și inconveniente în ambele părți (poate cel mult numărul de șobolani și gândaci e diferit în Torino...)

07Marius

Citat din: ciureanuc din Septembrie 08, 2013, 01:33:00 PM
Pro:
* e in tara, acasa. Mediu familiar si famillial. Aici as locui cu prietena mea (cu care suntem impreuna de peste 10 ani)

In ziua de azi, acasa are o semnificatie tot mai erodata. Radacinile sunt pentru cei mai in varsta. Mobilitatea iti ofera avantaje insa cu un pret. Nimic nu vine gratuit. Referitor la prietena, este o zicala: "Boala lunga, moarte sigura...".

Citat din: ciureanuc din Septembrie 08, 2013, 01:33:00 PM
* nu se platesc taxe de scolarizare si, per total, costul vietii e ceva mai scazut (nu cu mult)
* ca cetatean roman, in Romania, e mai putina hartogaraie de facut

Nu credeam sa prind ziua sa aud ca cineva ne intrece la hartagorii. Cred ca nu dispui de toate datele...

Citat din: ciureanuc din Septembrie 08, 2013, 01:33:00 PM
Contra:
* in topul international al facultatiilor, in inginerie, UPB e pe locul 600, Polito e pe locul 80
* cred ca metodele de predare sunt mai rigide in Bucuresti
* eventual o deschidere mai mica spre exterior = posibilitati mai mici dupa terminarea facultatii
-------------------------------
Chestia cu ierarhizarea facultatilor este desigur o carte de vizita relativa. Daca nu ma crezi, opreste pe strada cati subiecti vrei si intreaba-i pe ce loc sunt diverse facultati din tara si strainatate in clasamentul international. Poti extinde studiul si in mediul privat. O sa ramai surprins cati de putini au idee macar pe unde se afla aceste facultati prin clasamentul de care faci referire.
In schimb, cu ceea ce stii tu sa faci, poti sa-i naucesti: pozitiv sau negativ, depinde doar de tine.


Citat din: ciureanuc din Septembrie 08, 2013, 01:33:00 PM
Polito (Torino)

Pro:
* facultate internationala, cu aproape 20% studenti straini = un mediu mai divers, "mai european"
* studii in limba engleza = o "rodare" a utilizarii acestei limbi de catre studenti
* studii in Italia = contact zilnic cu italieni = invatarea limbii italiene la un nivel rezonabil, fara prea mult efort (mai ales cand o auzi zilnic)
* eventualitatea unei deschideri mai mari dupa terminarea facultatii (e numai o presupunere, aici astept opinia voastra)

Cred ca este corect ceea ce spui, cu mentiunea ca te asteapta multa, multa... munca ca sa se si fructifice efortul tau. Aici cred ca trebuie sa te gandesti sincer, cat esti dispus sa te "muncesti".

Citat din: ciureanuc din Septembrie 08, 2013, 01:33:00 PM
Contra:
* taxe de studiu + costul vietii mai mare (in total, in jur de 2000+ de euro pe an diferenta in plus fata de cheltuielile din Romania) - bani pe care i-as avea in primii ani, dar... merita?
* departarea de casa, trai printre straini
* ca oras imi place mai mult Bucurestiul decat Torino (trebuie sa locuiesc 4 ani in orasul ales, deci nu e un moft asta)
* ca cetatean roman in Italia, e multa birocratie, deloc placuta, mai ales ca sistemul fiscal italian e la fel de stufos ca al nostru

Cost viata mai mare= munca in plus pentru autofinantare, plus studiile...
Orasul Torina in mod sigur este mai civilizat, curat decat Bucurestiul. Nu o spun cu bucurie...
Raman la parerea mea, ca la birocratie suntem campioni.

Citat din: ciureanuc din Septembrie 08, 2013, 01:33:00 PM
Cam asta ar fi in acest moment lista cu Pro/Contra pentru fiecare.
Astept si intrebarile/opiniile voastre.
Orice sfat conteaza!  :)

Oricat ai pregati si analiza optiunile, niciodata nu poti lua in considerare toate elementele. Apare si factorul neprevazut si atunci sfatul meu este: Orice ai alege, niciodata sa nu regreti ca nu ai facul altfel. La momentul respectiv a fost cea mai buna varianta pentru tine. Pe urma nu exista nici o garantie, ca ar fi fost mai bine cu cealalta varianta...

Deci, intotdeauna privirea inainte si gandeste-te la optiunile prezente si viitoare si nu la ce puteai face.

Personal, eu as alege Torino - dar ce este bun pentru mine, nu neaparat este bun si pentru altul...
The imagination is the prisoner of our mind.

ciureanuc

#3
Buna seara,

Am avut ocazia sa vorbescu cu doi oameni care au terminat UPB si au facut master la Torino.
Ambii mi-au spus sa aleg Torino si sa nu-mi para rau. :)
Dragos, unul din cei doi, mi-a spus ca da, imi va fi greu la inceput cu adaptarea, asa e, dar scoala va face diferenta, si merita.
Ambii mi-au spus ca in Romania se face multa teorie si Poli Torino e indreptata mai mult inspre partea practica, "unde chiar poti sa intelegi de ce inveti X sau Y".

Ca priveste birocratia, am spus ca fiind roman in Romania e mai putina birocratie decat fiind roman in Italia. Nu comparam deloc sistemul fiscal al tarilor, ci numai cazul meu.
Ca roman in Italia mi se cer multe acte de tradus si legalizat - acte pe care nu mi le-ar fi cerut niciodata UPB. De exemplu, adeverinta de venit de la ultimul loc de munca si o situatie a banilor mei din banca -> asta e pentru reducerea taxei de scolarizare.

Torino NU este mai curat decat Bucurestiul. Sau... poate traiesc eu sub un clopot de sticla in zona 1 Mai/Turda. :)
De fapt, daca ma gandesc si compar unde am locuit eu in Torino cu zona echivalenta in Bucuresti, cam tot pe-acolo e.

Daca vreti noutati si stiri din Torino, trebuie numai sa spuneti si voi incepe un jurnal despre Poli Torino. :)

AlexandruLazar

Treaba cu teoria ia-o, cum ar zice britanicii, cu un dram de sare. În ceea ce mă privește, cred că dimpotrivă, principala problemă de care suferă planurile de învățământ din UPB este fundamentarea teoretică insuficientă. Mă refer strict la conținut; chiar dacă ar avea baza umană și materială necesară, bazele teoretice sunt la un nivel prea superficial pentru a le da studenților suficientă agilitate intelectuală în cadrul domeniului lor de specializare. E un lucru de care am sufierit din plin, și pe urmă am mâncat analiză și algebră pe pâine, de unul singur, ca să-mi pot face meseria cum trebuie.

Depinde foarte mult și ce vrei să faci, desigur, dar dacă vrei să faci performanță, nu doar să ai un loc de muncă relativ sigur și călduț, îți recomand cu căldură să nu fugi de pregătirea teoretică. "De ce lucrurile se întâmplă așa" e prima întrebare de dinaintea soluționării eficiente a lui "Cum pot să fac să se întâmple așa".

valangjed

Am facut UPB acum 20 de ani.Regret ca nu am plecat in Franta  cand am avut ocazia.Deh!"Dorul de casa" ;).
Sfatul meu. Daca ai posibilitatea , fugi repede la Torino.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.