Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema optica 1

Creat de Aiscrim, Septembrie 06, 2013, 05:12:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aiscrim

O bila sferica de sticla avand raza [tex]R[/tex] si indice de refractie [tex]1,5[/tex] pluteste pe suprafata apei de indice de refractie 1,333 astfel incat bila este jumatate scufundata in apa. Un fascicol de lumina paralel cade vertical pe suprafata bilei si converge intr-un punct aflat de centrul bilei la distanta [tex]x[/tex]. Considerand axa optica a sistemului ca fiind verticala care trece prin centrul bilei si ca la formarea imaginii se vor lua in in considerare numai razele paraxiale, sa se determine [tex]x[/tex].

HarapAlb

Incearca sa faci un desen ca sa poti urmari drumul razelor.

Aiscrim

Crede-ti-ma ca am incercat sa rezolv problema. Am facut figura, am facut calculele, dar imi ies unele lucruri prea departe. Si nu stiu cum sa folosesc informatia ca este scufundat exact pana la jumatate.
As dori sa vad o rezolvare, nu un sfat dat la "hai-sa-zic-ca-te-am-ajutat"

Aiscrim

Am reusit sa o rezolv. As vrea sa vad si raspunsul dumneavoastra.  ;)

HarapAlb

Faptul ca ne arati ce ai incercat ne indruma cum sa te ajutam, poate tu ai lipsuri elementare... n-avem de unde sa stim. De exemplu, ce e ala fascicul paralel sau convergent? Ce e indicele de refractie? Cum arata o sfera? Ce inseamna raze paraxiale? Cum se aplica legile refractiei in optica geometrica? Ce e aia axa optica?

Stapanesti toate notiunile astea ??


Edit: Arata-ne cum ai rezolvat-o.

Electron

Don't believe everything you think.