Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce este iubirea?

Creat de sumalan dorin, August 24, 2013, 07:07:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


Salutari

Ce este iubirea?fix asta este intrebarea,cum este definita "iubirea" cum se manifesta,de ce unele persoane iubesc mai mult si altele mai putin,cum se exteriorizeaza iubirea.Care este diferenta intre iubire si un simplu act...

Punctul meu de vedere ? Iubirea - un sentiment care la unii/unele este mai intens iar la altii/altele mai slab.

A.Mot-old

Dacă un om îţi cere să-i dai haina tu ce faci? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

valangjed

Daca nu are i-o dau ca eu raman cu camasa.Cred ca stiu unde bati, A.Mot dar topicul e deschis la sectiunea psihologie.Poate ma insel, nu neg.
On-topic:Sentimentele reprezinta o stare incerta a unui element logic din creier, cand e 1 cand e 0, si nu mai stii pe ce lume esti ;).Parerea mea.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

Citat din: valangjed din August 26, 2013, 09:34:45 PM
On-topic:Sentimentele reprezinta o stare incerta a unui element logic din creier, cand e 1 cand e 0, si nu mai stii pe ce lume esti ;).Parerea mea.

Asta e : cum ramai ancorat in realitate cand :"inima prinde aripi".Sau tocmai asta-i frumusetea iubirii ,doua suflete viseaza "cate-n stele" iar la un moment dat visele se micsoreaza in intensitate pana dispar.

vikingul

Dar la ce tip de iubire te referi, Sumi? Iubirea de tip romantic doar? Caci vad ca despre acest tip discutati. Ca sa o explicam stiintific ar trebui sa apelam la psihologia evolutionista (http://en.wikipedia.org/wiki/Evolutionary_psychology). Conform psihologiei evolutioniste fiecare proces mental este supus legilor evolutiei, fiind o adaptare necesara la un mediu in continua schimbare. Deci si sentimentele au rolul lor in supravietuirea individului. Iubirea este importanta deoarece determina membrii unui grup sa aiba grija unul de celalalt, respectiv, in cazul nostru, ii determina pe cei doi parteneri ai unui ,,cuplu'' sa se ajute. Astfel daca anumiti indivizi se iubesc, incercand sa se protejeze unul pe celalalt, sansele lor de supravietuire cresc. Prin cuplu sau grup nu ma refer strict la un grup sau cuplu de oameni, ci de animale destul de evoluate cat sa poata avea astfel de sentimente. Iubirea te determina sa-i dai haina iubitei daca ii este frig sau sa ii cari bagajul daca este prea greu. M-am referit in special la iubirea romantica dar la fel sta treaba si cu celelalte tipuri de iubire: materna, paterna, filiala etc.
Cred ca prea am ,,desacralizat'' iubirea :D.
P.S Sumi daca tot vad ca te pasioneaza psihologia atat de mult, vreau sa-ti fac cateva sugestii: pentru subiecte de genu' citeste Wired for culture de Mark Pagel si The selfish gene de Richard Dawkins. Steven Pinker si Joseph Jordania mai au teorii de genu.

vikingul

Citat din: Şumi din August 27, 2013, 08:50:55 AM
Citat din: valangjed din August 26, 2013, 09:34:45 PM
On-topic:Sentimentele reprezinta o stare incerta a unui element logic din creier, cand e 1 cand e 0, si nu mai stii pe ce lume esti ;).Parerea mea.

Asta e : cum ramai ancorat in realitate cand :"inima prinde aripi".Sau tocmai asta-i frumusetea iubirii ,doua suflete viseaza "cate-n stele" iar la un moment dat visele se micsoreaza in intensitate pana dispar.

Eliade, spune ca in tinerete a incercat sa-si reprime sentimentele prin izolare, probabil inspirat de studiile de filozofie indiana. Filozofie, care vorbeste de o stare de ,,izolare'', de detasare fata de lume. Deci este posibil sa-ti reprimi sentimentele cu totul dar cu mare efort.

sumalan dorin

 Tare foarte tare raspunsul "reprim sentimentele" pai si atunci ce sa fac cu...instinctul?

Intrebarea "ce este iubirea?" se refera la unul cu ea.Adica un baiat si o fata.Miturile iubirii sunt multe:cica mai nou trebuie sa ne alegem dupa zodiac,numerelogie etc.Daca ea este o fire rebela el sa fie o fire blanda.Cu alte cuvinte ,contrastele se atrag.Asa am citit eu prin miturile iubirii.

In realitate nu stiu cum ii.

valangjed

#7
Sumi , stii ce este o "poarta logica"?Este un circuit electronic, care se realizeaza din doi tranzistori si cateva rezistoare.Daca tensiunea de nivel LOW este intre 0 si 0.4 V si tensiunea de nivel HIGH este intre 4.6 si 5.4V totul e OK dar ce facem cand la intrarea sau iesirea unei porti logice ,avem 3 V?Cred ca "asta" e dragoste.Mai putin decat iti doresti , mai mult decat te-ai fi asteptat :D.Parerea mea.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Dehateh


'' Colapsul temporar al granitelor eului , cauzat de indragostire , reprezinta un raspuns stereotip al fiintei umane la o configuratie de impulusuri sexuale si de stimului sexuali interni , servind la o crestere a posibilitatii de reproducere si slujind , astfel, la supravietuirea speciiei. ''  :D

In rest, iubirea este o alegere. :)

puriu

 Iubirea poate fi acaparatoare, dar si relaxata.
Pentru relaxarea dv. citez, din memorie, din celebrul roman al lui Kazantzakis "Alexis Zorba":
  "Sa dea Dumnezeu sa nu ma insor, iar daca ma insor sa nu ma insele nevasta, iar daca ma inseala sa nu aflu, iar daca aflu sa nu-mi pese".

valangjed

Cine gandeste asa cand are mai putin de 20 de ani? :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

A.Mot-old

Este bine să iubim toate animalele?
Adevărul Absolut Este Etern!

calientesistems

Iubirea este un sentiment pozitiv ,
Iubirea se exprima prin fapte ,gesturi si trairi ,
Iubirea este o forta introdusa in om de Dumnezeu si Mama Natura
Iubirea tine grupul impreuna , grupul are forta daca este unit
Iubirea procreeaza
Iubirea este un cod genetic de baza pentru multiplicarea celulelor


ce ziceti?

Electron

Citat din: calientesistems din Ianuarie 01, 2014, 12:43:08 PM
Iubirea este o forta introdusa in om de Dumnezeu si Mama Natura
Ai si ceva argumente in acest sens?

CitatIubirea procreeaza
Cum anume?

CitatIubirea este un cod genetic de baza pentru multiplicarea celulelor
Esti sigur/a ca stii ce inseamna cuvintele pe care le folosesti?

Citatce ziceti?
Tu ce argumentezi?


e-
Don't believe everything you think.

sumalan dorin


Calientesistems asta e conceptia ta despre iubire?daca da,atunci este o conceptie perimata sau as putea spune mistica,asta inteleg eu din mesajul tau.

Doar doua argumente care iti darama punctul de vedere legat de "iubire".Ce legatura exista intre un termen uzitat in Genetica "cod genetic" si iubire?

Ce legatura exista intre procesul biochimic numit "multiplicare celulara" si iubire?

Cand ai timp si chef analizeaza-ti celule la microscop sa vezi daca gasesti ceva iubire in ele!