Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Noua matematica a lui A.Mot: Inecuatie cu radicali

Creat de A.Mot-old, August 06, 2013, 08:08:31 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

#15
Citat din: Electron din August 07, 2013, 10:50:41 AM
Citat din: A.Mot din August 06, 2013, 04:28:28 PM
http://www.wolframalpha.com/input/?i=%5Csqrt%5B3%5D%7Bx%2B1%7D%3C%5Csqrt%7Bx%5E2-1%7D

Ce părere ai?Mulţumesc!
Site-ul Wolfram Alpha face presupunerea (nejustificata) ca expresia de sub radicalul de ordinul trei cere radacina principala, in loc de cea reala. Faptul ca notatia cu radical de ordin trei se refera la radacina reala e scris explicit pe pagina de la Wolfram Alpha, cum poti vedea aici: http://www.wolframalpha.com/input/?i=%28-1%29^%281%2F3%29+%3D+-1&a=^_Real

Cu alte cuvinte, rezolvarea pe care ai gasit-o tu e inconsecventa (incompleta), pentru ca nu ia in considerare valorile reale (si negative) ale expresiei de sub radicalul de ordin 3 pentru [tex]x[/tex] strict mai mic decat -1.

e-
S-ar părea că ai dreptate,dar pentru a înţelege mai bine spune-mi te rog care este valoarea lui [tex]\sqrt{4}[/tex] şi cum se rezolvă inecuaţia [tex]\sqrt[3]{x+1}+\sqrt{4}<0[/tex]....Mulţumesc mult!
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din August 07, 2013, 05:42:02 PM
[...] pentru a înţelege mai bine spune-mi te rog care este valoarea lui [tex]\sqrt{4}[/tex]
Probabil glumesti! :)

In primul rand, tu crezi ca nu stiu cu ce poama am de-a face in ce te priveste? Crezi ca am uitat cum te-ai dat in spectacol pe aici in trecut? Sau ca am uitat cata integritate intelectuala ai la bord? Pana nu iti dovedesti maturitatea in acest sens, eu nu te pot lua in serios.

In al doilea rand, probabil ai uitat ca nu dau nimic mura in gura. Deci, daca ai impresia ca nu ai inteles destul de bine problema analizata aici, pune mana si aplica ce ai inteles la exemplele tale si arata aici ce obtii, iar eu si altii iti vom da indicatiile de rigoare, in masura in care ne pricepem si a timpului disponibil.

Citatşi cum se rezolvă inecuaţia [tex]\sqrt[3]{x+1}+\sqrt{4}<0[/tex]....
Care e problema, ai uitat cum se foloseste Wolfram Alpha deja?  ::)

CitatMulţumesc mult!
Nu ai pentru ce, eu nu iti voi face jocul penibil cu care ai manjit acest forum la refuz in trecut.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din August 07, 2013, 10:12:05 PM
Citat din: A.Mot din August 07, 2013, 05:42:02 PM
[...] pentru a înţelege mai bine spune-mi te rog care este valoarea lui [tex]\sqrt{4}[/tex]
Probabil glumesti! :)

In primul rand, tu crezi ca nu stiu cu ce poama am de-a face in ce te priveste? Crezi ca am uitat cum te-ai dat in spectacol pe aici in trecut? Sau ca am uitat cata integritate intelectuala ai la bord? Pana nu iti dovedesti maturitatea in acest sens, eu nu te pot lua in serios.

In al doilea rand, probabil ai uitat ca nu dau nimic mura in gura. Deci, daca ai impresia ca nu ai inteles destul de bine problema analizata aici, pune mana si aplica ce ai inteles la exemplele tale si arata aici ce obtii, iar eu si altii iti vom da indicatiile de rigoare, in masura in care ne pricepem si a timpului disponibil.

Citatşi cum se rezolvă inecuaţia [tex]\sqrt[3]{x+1}+\sqrt{4}<0[/tex]....
Care e problema, ai uitat cum se foloseste Wolfram Alpha deja?  ::)

CitatMulţumesc mult!
Nu ai pentru ce, eu nu iti voi face jocul penibil cu care ai manjit acest forum la refuz in trecut.

e-
Eu zic că [tex]\sqrt{4}=2[/tex].
Eu zic că inecuaţia (aşa cum este scrisă) [tex]\sqrt[3]{x+1}+\sqrt{4}<0[/tex] nu are soluţii.
---------------------------------------------
Eu stiu că în orice ecuaţie sau inecuaţie cu radicali de diverşi indici de forma [tex]\sqrt[n]{Z}=(\sqrt[n]{Z})_{k=0}[/tex] este vorba implicit de rădăcinile principale de acel indice [tex]n[/tex].
Care este notaţia matematică pentru rădăcina cubică principală a lui [tex](x+1)[/tex]?Care este notaţia matematică pentru rădăcina cubica reală a lui [tex](x+1)[/tex]?Cum se notează rădăcinile de indice [tex]n[/tex] ale unui număr oarecare?Ce notaţii foloseşte în acest sens "WolframAlpha"? ::)
Mulţumesc mult pentru răspunsuri....Răspunsurile tale mă ajută foarte mult să mă perfecţionez.Mii de mulţumiri!Îţi dau un +.
Adevărul Absolut Este Etern!

zec

vezi ca gresesti foarte rau.
1 notiunea de radacina principala apare doar atunci cand exista si radacini secundare,intalnite in general la sisteme .
2 deci a nu se confunda radacina patrata(cubica) cu ceea a ecuatiei .
3 radicalul de oricare ordin este data prin definitie ca inversa functiei putere si cum functia xk pentru k par nu e inversabila pe tot R se considera restrictia inversabila a acestei functii pe R+.Pentru k impar functia e inversabila pe tot R.
De aceea radicali de ordin impar iau si valori negative.
Citat din: A.Mot din August 08, 2013, 03:08:03 PM

Eu zic că inecuaţia (aşa cum este scrisă) [tex]\sqrt[3]{x+1}+\sqrt{4}<0[/tex] nu are soluţii.
---------------------------------------------

atata timp cat exista valori mai mici ca -2 pentru care radicalul de ordin 3 le poate lua ,atunci inecuatia aceea are solutii.

A.Mot-old

Citat din: zec din August 08, 2013, 05:54:34 PM
vezi ca gresesti foarte rau.
1 notiunea de radacina principala apare doar atunci cand exista si radacini secundare,intalnite in general la sisteme .
2 deci a nu se confunda radacina patrata(cubica) cu ceea a ecuatiei .
3 radicalul de oricare ordin este data prin definitie ca inversa functiei putere si cum functia xk pentru k par nu e inversabila pe tot R se considera restrictia inversabila a acestei functii pe R+.Pentru k impar functia e inversabila pe tot R.
De aceea radicali de ordin impar iau si valori negative.
Citat din: A.Mot din August 08, 2013, 03:08:03 PM

Eu zic că inecuaţia (aşa cum este scrisă) [tex]\sqrt[3]{x+1}+\sqrt{4}<0[/tex] nu are soluţii.
---------------------------------------------

atata timp cat exista valori mai mici ca -2 pentru care radicalul de ordin 3 le poate lua ,atunci inecuatia aceea are solutii.
Să revenim la inecuaţia [tex]\sqrt[3]{x+1} < \sqrt{x^2-1}[/tex].Dacă [tex]\sqrt[3]{x+1}>0[/tex] atunci putem scrie
[tex]\sqrt[6]{(x+1)(x-1)^3}>1[/tex] iar dacă [tex]\sqrt[3]{x+1}<0[/tex] atunci putem scrie
[tex]\sqrt[6]{(x+1)(x-1)^3}<1[/tex].Este corect ce am scris eu?Dacă da atunci care din valorile [tex]x=2,x=-2,x=0,x=-1[/tex] verifică cele două inegalităţi?Mulţumesc!
Adevărul Absolut Este Etern!