Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

tot electrostatica

Creat de scienceforworl, Iulie 18, 2013, 11:59:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

scienceforworl

pot folosi titanatul de bariu pentru a face un capacitor pentru a-l incarca doar cu electricitate negativa repet doar cu electricitate negativa?
va multumesc tuturor !

ariel55

Sigur ca poti dar, nu ar fi mai practic sa cumperi un condensator din comert?
???
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

scienceforworl

dar condensatoarele din comert pot fi incarcate doar cu electricitate negativa , eu credeam ca se incarca cu elctricitate pozitiva cat si negativa

valangjed

Citat din: scienceforworl din Iulie 26, 2013, 04:35:04 PM
dar condensatoarele din comert pot fi incarcate doar cu electricitate negativa , eu credeam ca se incarca cu elctricitate pozitiva cat si negativa
Vorbesti ca un elev de clasa a X-a.Electronul are sarcina negativa doar prin conventie, asa s-a stabilit acum 100 "si ceva" de ani si asa calculam acum.
Fa un "Gedankeexperiment" si vezi ce s-ar intampla daca ai spune ca electronul este incarcat cu o sarcina pozitiva dar in acest caz ar trebui sa iei toata electrodinamica de la inceput,adica,
protonul are sarcina electrica"minus" si implicit ,pozitronul sau "golul" are sarcina electrica negativa
Intrebare de final: Electricitate NEGATIVA fata de ce, sau in raport cu ce?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

scienceforworl

Adica pot sa incarc condensatorul astfel incat sa fie electrizat negativ ????../

ariel55

#35
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electric/capchg.html

Conventional, Pamantul este considerat ca avand potential 0, te deranjeaza daca una din armaturile capacitorului va fi conectata la o impamantare locala?  ;D



Atat ca inversezi firele de la acumulator sau baterie, sau...
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

scienceforworl

dar asa pot sa fac [imageUsers/Home/Desktop/Untitled.png[/img]

scienceforworl

nu pot sa leg borna unei baterii la pamant si apoi borna cealalta la ambii pini ai condensatorului ???
mersi pt raspunsuri

ariel55

@scienceforworl, in ce clasa ai trecut tu acum?
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

scienceforworl

in clasa 1
voi ma luati la misto eu vroiam raspunsuri si da, nu ma pricep la fizica
dar va credeam oameni inteligenti

ariel55

Citatin clasa 1
voi ma luati la misto eu vroiam raspunsuri si da, nu ma pricep la fizica
dar va credeam oameni inteligenti
8)

Pentru clasa I-a, condensatorul inca nu este de nasul tau.
Mai asteapta cativa ani ( cam 7ani dupa parerea mea, deoarece iti lipsesc :( ) si, vei vedea ca nu te-a luat la "misto" nimeni.Dupa aceea discutam calm despre aplicatia ta.
Succes.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

Citeşte mai întâi:

Inca de la inceput, participantii la aceasta sectiune trebuie sa stie ca politica acestui forum este de a ajuta pas cu pas la rezolvarea problemelor si este impotriva rezolvarilor si raspunsurilor date "mura in gura".

Asta inseamna urmatoarele:

1. Cei care pun intrebari si cer ajutor pentru rezolvarea vreunei probleme, trebuie sa furnizeze enuntul problemei complet si exact, apoi sa explice ce au incercat si unde s-au blocat.

2. E de mare ajutor sa indicati si la ce nivel de studii va aflati pentru a sti ce fel de rezolvare se asteapta de la voi.


http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,2345.0.html

scienceforworl

nu am 7 ani , dar nu sunt expert in fizica si vroiam sa stiu daca se poate realiza montajul fara a lega condensatorul la pamant
mersi tuturor pt raspunsuri

puriu

In intrebarea "as vrea sa incarc sfera de 1 cm cu 0,000001 coulombi(dar sarcina sa fie de un singur sens adica negativa ) folosind o tensiune mica , de acea vreau sa ii maresc capacitatea" se ascund cateva neclaritati.
Corpul ce trebuie incarcat este o sfera conductoare de 1 cm sau un condensator de forma sferica de 1 cm?
Exista o confuzie ce pleaca de la cele doua aspecte ale capacitatii electrice, capacitatea absoluta si cea relativa. Un corp conductor are o capacitate absoluta, sarcina ce poate fi incarcata pe el la un anumit potential. Intre doua corpuri conductoare apare o capacitate relativa, sarcina ce poate fi deplasata intre ele la o anumita diferenta de potential (tensiune).
La condensatoare capacitatea absoluta este neglijabila fata de capacitatea relativa dintre electrozi. La un condensator pot defini "o tensiune mica" intre electrozi si pot mari capacitatea prin diferite metode (cresterea ariei electrozilor, scaderea distantei intre ei, cresterea constantei dielectricului).
Un corp conductor aflat departe de alte corpuri are o capacitate absoluta data numai de dimensiunea sa si de constanta dielectricului in care se afla scufundat. Pentru a-i mari capacitatea, corpul de 1 cm ar trebui scufundat intr-o cantitate foarte mare de dielectric cu constanta mare, de exemplu intr-un kilogram-doua de titanat.
La un condensator se poate ca "sarcina sa fie de un singur sens adica negativa" pe unul dintre electrozi, celalalt fiind legat la pamant (potential zero) in timpul incarcarii. Dupa incarcare legatura la pamant se poate elimina. Condensatorul astfel incarcat contine o cantitate mare de sarcina negativa, dar nu prezinta potentialul si campul electric exterior al unui corp conductor unic cu aceeasi sarcina.

scienceforworl

dar acel condensator este capabil sa atraga alt condensator incarcat pozitiv ????
eu am incercat sa fac montajul dar nu a mers