Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Quo vadis?

Creat de virgil 48, Iulie 17, 2013, 10:23:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

 Scurt fragment din bestsellerul "Confesiunile unui asasin economic", de John Perkins:

Unii ar pune problemele noastre actuale pe seama unei conspiratii organizate. Mi-as dori
ca totul sa fie atat de simplu. Membrii unei conspiratii pot fi depistati si adusi in fata
justitiei. Doar ca acest sistem este alimentat cu ceva mult mai periculos decat conspiratia.
El nu este condus de o mana de oameni, ci de un concept care a ajuns sa fie acceptat
drept litera de lege: orice crestere economica este in avantajul omenirii si cu cat este mai
mare aceasta crestere, cu atat mai raspandite sunt beneficiile ei. Aceasta credinta are si
un corolar: cei care exceleaza in alimentarea focului cresterii economice trebuie preamariti
si recompensati, in timp ce aceia nascuti la periferie, pot fi exploatati dupa bunul plac.
Evident, conceptul este unul eronat. Stim ca in multe tari doar o mica parte a populatiei
beneficiaza de cresterea economica, in vreme ce pentru majoritatea aceasta crestere
poate genera efectiv situatii din ce in ce mai disperate. Acest efect este intarit de conceptia
conform careia liderii industriali care pun in miscare sistemul ar trebui sa se bucure de un
statut special, conceptie din care izvorasc multe dintre problemele noastre actuale,
constituind probabil, si motivul pentru care teoriile conspiratiei abunda. Cand femeile si
barbatii sunt recompensati pentru lacomie, atunci lacomia devine un stimulent corupator.
Cand echivalam consumul lacom al resurselor naturale cu sfintenia, cand ne invatam
copii sa se ia la intrecere cu indivizi care duc o viata lipsita de cumpatare, cand consideram
ca uriase parti din populatie sunt subordonate unei elite minoritare, atunci chiar ca o
cautam cu lumanarea. Si o si gasim.                                               Pag. 13 - 14.
                                                             Traducere:  Ana Budica

zec

 Intradevarsi aceste lucruri ies la iveala din ce in ce mai clar ,acuma in ultima perioada.

mircea_p

Un exemplu de cum poti lua jumatati de adevar si crea o alta teorie conspirationista.
Dar e frumos ca incepe prin a nega existenta unor conspiratii. 
Orice "religie" incepe prin a nega zeii celei vechi. Pai nu?  ;)

Poate e util sa vedem mai multe puncte de vedere, cel putin uneori.  ;D
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/02/26/AR2006022601265.html

virgil 48

 E clar ca sunt necesare si alte puncte de vedere si nu ne putem astepta ca
acestea sa fie convergente fiindca problema este de prea mare interes.
Nu am terminat de citit cartea, nu-mi pot forma inca o parere cu privire la
autenticitatea ei, am vazut pe internet diverse atitudini, dar deocamdata
mi se pare un demers pozitiv, chiar daca ar fi fictiune. Dar poate fi vorba
si de o afacere nerusinata, depinde de intentia autorului, iar noi trebuie
sa fim prudenti.

virgil 48

 Pana la urma cartea lui John Perkins mi s-a parut a fi sincera, dar asta nu inseamna
in mod obligatoriu ca asa este. Pe acest blog este acuzat ca face si el parte din
"conspiratia mondiala":
  http://saccsiv.wordpress.com/2008/12/07/john-perkins-%E2%80%9E-confesiunile-unui-asasin-economic-%E2%80%9E-subtitrare-in-limba-romana-si-analiza-documentarului/
Linkul l-am adus numai ca sa puteti urmari o cuvantare a lui John Perkins, comentariile
bloggerului nu le agreez.


puriu

Este o interpretare conspirationista a unei situatii reale si, pot spune, naturale. Totul pleaca de la lacomie. A castiga mai mult, a produce mai mult, a face pe altii sa consume mai mult, a vinde mai mult, etc. Aici intervine natura umana, tendinta omului de a consuma mai mult si a munci mai putin. Desigur, in contul viitorului. Viitorul nu este de acord si ne asteapta cu ciomagul dupa colt. Vestea proasta este ca tocmai am ajuns la colt.

virgil 48

Citat din: puriu din August 17, 2013, 07:30:17 PM
Este o interpretare conspirationista a unei situatii reale si, pot spune, naturale. Totul pleaca de la lacomie.
Ce descrie John Perkins si ce se intampla in ziua de azi, poti spune ca este o
situatie naturala?  Eu zic ca mai degraba e patologica si sinucigasa. Iar coltul
despre care scrii, nu mai este o amenintare evitabila.