Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Gheata de la Polul Nord se topeste in 2008

Creat de Adi, Iulie 01, 2008, 01:24:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Overmind

V-am inteles, dar volumul eliberat de cea topita de sub nivelul 0 ar putea compensa volumul ocupat de cea topita de la suprafata. Din nefericire o proportie exacta inca nu stiu sa se fi determinat.

Electron

Citat din: Overmind din Ianuarie 08, 2009, 02:21:20 PM
V-am inteles, dar volumul eliberat de cea topita de sub nivelul 0 ar putea compensa volumul ocupat de cea topita de la suprafata. Din nefericire o proportie exacta inca nu stiu sa se fi determinat.
Daca este gheata sub nivelul 0, este pentru ca ghetarul are un varf care este deasupra acestui nivel (adica pluteste in apa). Ca atare, revenim la problema cubului de gheata din pahar, iar acesta la topire nu modifica nivelul apei. In concluzie, gheata de sub nivelul 0 nu poate compensa volumul ghetii de pe continentele de la poli.

e-
Don't believe everything you think.

Overmind

Calotele polare nu sunt ceva plutitor... poate fi oricata gheata in jos.

Electron

Don't believe everything you think.

Overmind

Pai sunt zone unde gheata este in contact cu suprafata solida de sub ocean. Misiunile cu AUV-uri cartografiasera cateva astfel de zone.

Electron

Don't believe everything you think.

Coesite

CitatBineinteles, sunt de acord ca aceasta topire se va face oarecum lent la scara umana. Am vazut totusi niste documentare pe Discovery sau National Geographic care sugereaza ca o crestere brusca a oceanului planetar ar fi posibila fara topirea gheturilor daca calotele de gheata de pe uscat "aluneca" in ocean. Unii cercetatori ai ghetarilor din Groenlanda sugereaza ca o alunecare masiva ar fi posibila datorita pungilor de apa ce se formeaza sub ghetari datorita topirii si care micsoreaza frecarea cu uscatul.

Nu mai crede tot ce vezi pe Discovery, chiar daca ar fi cum zic cercetatorii aceia tot nu ar "aluneca" toata calota de-o data cel mai probabil se va fisura si va ajunge pe bucati in ocean... Iar cresterea nivelului marii se va face tot lent...

Adi

Ma bucur sa vad cat a evoluat aceasta discutie intr-o singura zi ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Overmind

Citat din: Electron din Ianuarie 08, 2009, 04:28:45 PM
Imi poti da referinta acelor date?

e-
Este vorba de un astfel de program:
http://www.mbari.org/news/homepage/2005/mapping-auv.html

Hartile sub-polare momentan nu sunt publice, dar voi contacta echipa norveginana cu care am mai colaborat, poate pot ajuta cu ceva harti partiale.

ionut

   Overmind,

    Nu pot sa cred ca ne contrazicem pe o chestie asa de simpla. Gheata care pluteste pe apa nu ridica nivelul oceanelor. Gheata de pe continente o ridica. Gheata din banchizele care ating fundul marii, exemplificate de tine, ar ridica si ele nivelul oceanului pentru ca ar fi mai multa gheata peste nivelul 0 decat in cazul banchizelor plutitoare.

Electron

Citat din: Overmind din Ianuarie 09, 2009, 08:47:46 AM
Este vorba de un astfel de program:
http://www.mbari.org/news/homepage/2005/mapping-auv.html

Hartile sub-polare momentan nu sunt publice, dar voi contacta echipa norveginana cu care am mai colaborat, poate pot ajuta cu ceva harti partiale.
Am intrat pe pagina respectiva, si nu am gasit referinte la ce zici tu, cu gheata care atinge fundul oceanului. Ma intereseaza in special date si diagrame despre asta, ca sa vedem cata gheata este deasupra nivelului 0 acolo unde gheata ajunge pana jos. M-as mira sa fie gheata complet scufundata, cu nimic deasupra nivelului 0.

e-
Don't believe everything you think.

Overmind

Nu trebuie sa fie cu nimic peste 0...ci suficient de multa la adancime (pentru a compensa pe cea de peste n0).

Electron

Da mai Overmind, dar inca astept o confirmare a faptului ca e posibil sa fie gheata pe undeva complet scufundata, fara sa aiba o parte deasupra nivelului 0.

e-
Don't believe everything you think.

ionut

Citat din: Overmind din Ianuarie 10, 2009, 09:04:36 AM
Nu trebuie sa fie cu nimic peste 0...ci suficient de multa la adancime (pentru a compensa pe cea de peste n0).
Overmind, noi stim ca atunci cand pui o bucata de gheata in apa, o parte egala cu raportul dintre densitatea ghetii si densitatea apei se va scufunda (aproximativ 9/10) iar restul va sta peste nivelul apei. Pentru a avea scufundata in apa o parte mai mare a ghetii decat raportul mentionat mai sus atunci e nevoie de o forta (alta decat greutatea) care sa tina aceasta gheata in apa. La ce forta te referi? Te rog sa fii mai clar.

Overmind

D-le ionut, calotele nu le-a pus nimeni cu mana in Ocean. Ele au aparut prin inghetare treptata.