Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O noua problema interesanta de mecanica

Creat de Higgs, Iunie 27, 2013, 09:09:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Higgs

Citat din: Oracle din Iunie 28, 2013, 09:33:00 PM
Citat din: DorelXD din Iunie 28, 2013, 09:29:40 PM
Citat din: Oracle din Iunie 28, 2013, 09:22:49 PM
:)
Fa si proiectia lui D'D pe A'B' si lungimea respectiva noteaza-l cu A"B" stim ca A"B"= x (cu cat s-a deplasat planul)
si deasemenea stim ca D'D este 2x daca urci proiectia A"B" astfel incat acesta sa se intersecteza cu D'D in D' nu obtii un triunchi dreptunghic care are una dintre unghiuri alfa si o cateta x si ipotenuza 2x ? Acolo aplici cos=CA/IP

Multumesc frumos pentru ca ti-ai luat din timpul tau pentru a imi raspunde mie la o intrebare de copil de clasa I. Am inteles perfect acum.

Caca ai fi lasat corpul sa coboare pe plan pana in capat  D'=A' se observa mai repede :)

Ai perfecta dreptate, din nou.

mircea_p

#16
Citat din: DorelXD din Iunie 28, 2013, 09:03:40 PM
Acum, ati putea spune ca nu am nicio treaba cu fizica sau matematica, insa tot intreb: de ce acest rezultat interesant gasit din analiza miscarii corpului dovedeste intr-adevar ca unghiul este de 60 de grade. Stiu ca cos60=1/2, dar tot nu sunt convins pe deplin. Ma puteti ajuta sa inteleg, va rog?
Nu dovedeste, asa cum ai desenat.
Conditia obtinuta pana acum e valabila pentru orice unghi al planului.
Ca sa obtii unghiul de 60 de grade trebuie sa mai impui si conditia ca cele doua pozitii ale corpului sa fie pe aceeasi verticala.


Bulina rosie e corpul care in pozitia initiala e in varful planului.

Higgs

CitatNu dovedeste, asa cum ai desenat.

Ahaaaaaa. Acum este si mai clar, insa ma convinsesem de aseara. Multumesc pentru raspuns!

apocas

de fapt problema nu e de fizica ci - oarecum - de geometrie,  poate doar daca intreba vre-una din acceleratii se incadra la fizica!

Higgs

CitatInteleg ideea alegerii sistemului de referinta. Ceea ce nu inteleg este de ce, oricare ar fi sistemul, presupunem ca el are o acceleratie pe o anumita directie

Totusi, cum stim ca cele doua pozitii sunt pe aceeasi verticala?

mircea_p

Pai asa ai zis tu, in OP:

"Salut din nou! Revin cu o noua problema interesanta de mecanica pe care nu o pot rezolva. Enuntul este urmatorul:

Se considera sistemul din figura alaturata. Elementele sistemului se misca fara frecare. corpul 1 coboara pe verticala. Sa se determine masura unghiului alfa"

Higgs

Asa este. Am omis de la inceput chestia asta deoarece nu pricepusem exact ce inseamna. Acum am inteles. Daca citeam mai atent problema, probabil rezolvarea ei era mai usoara.