Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Doua probleme de Fizica clasa a X-a, camp electrostatic

Creat de ciureanuc, Iunie 23, 2013, 10:44:54 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ciureanuc

Salut tuturor!

Azi m-am inscris pe forum, si am facut-o pentru ca m-am blocat la recapitularea materiei de clasa a X-a.

Pentru ca in regulile sectiunii scrie ca trebuie sa  dau cateva detalii despre mine si despre nivelul meu de fizica, trebuie sa stiti ca am 35 de ani, am terminat liceul in 1996, acum recapitulez fizica pentru ca vreau sa-mi continui studiile inscriindu-ma la Politehnica.  :)  Media la BAC la Fizica (oral) a fost 8,50, acum cred ca sunt la nivelul notei 6, dupa 15 ani fara tangenta cu subiectul. Am intrat la Poli in 1997 cu 8,15 (examen scris la fizica si mate), am abandonat dupa un an - probleme personale.


Acum m-am poticnit la capitolul "Campul Electrostatic". Am niste lacune in a intelege fenomenul. Poate parea ciudat, dar la capitolele de dupa acesta nu am avut prea multe nelamuriri, so, treaba e mai "adanca" decat a rezolva niste probleme: nu prea inteleg CUM trebuie atacat subiectul. Am nevoie de ajutor.

Ok, sa trecem la subiect.

Ma poate ajuta cineva explicand pe larg rezolvarea urmatoarelor probleme? (copiate din manual)
Solutia este prezenta, numai ca nu pot ajunge la ea:

Problema 1:
Două corpuri punctiforme, cu sarcinile +Q şi respectiv +2Q, se găsesc in aer la distanţa r unul de altul. La ce distanţă de primul corp, pe linia ce uneşte cele două corpuri, trebuie sa se afle un al treilea corp, cu sarcina -Q, pentru a fi În echili bru?
R: x = 0,41r

Problema 2:
Două corpuri punctiforme încărcate, cu sarcinile Q1 = +4q, respectiv Q2 = +2q, sint situate la distanţa d unul de celălalt. In ce puncte intensitatea cimpului electric este nulă?
R: Intre cele două corpuri, la distanţa 0,59 d de Q1


Capitolul se afla pe acest link, e un scan din manual:
https://d.transfer.ro/transfer_ro-23jun-2f34e417813a.zip


Sincer, banuiesc ca e ceva relativ simplu, eu am doar un "lapsus" din lipsa de exercitiu.

Multumesc!  :)

valangjed

#1
Pentru ca cel de-al treilea corp sa fie in echilibru fortele electrostatice cu care este atras de cele doua corpuri trebuie sa fie egale.Scrieti egalitatea celor doua forte exprimate cu formula lui Coulomb adica k*Q*Q/r1^2=k*Q*2Q/r2^2.De aici aflati r1 in functie de r2 si stiind ca r1+r2=r il aflati pe r1 in functie de r.r1 si r2 sunt distantele  intre cel de-al treilea corp si primul respsctiv al doilea corp.Pentru o mai buna intelegere faceti un desen cu cele trei corpuri, reprezentati, in desen distantele r1 si r2 si fortele.
A doua problema se rezolva la fel dar se foloseste formula intensitatii campului electric.

Off-topic:Se mai da examen la politehnica?La ce facultate vrei sa intri?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ciureanuc

#2
Multumesc pentru raspuns.

Asa gandeam si eu dar nu-mi dadea solutia. Am rezolvat din nou problema, cu atentie, si stiu unde am gresit: nu la aplicarea formulei, nu la metoda de abordare... am facut celebra mea greseala din timpul scolii: nu am fost atent la semne.  :-\
La ecuatia de gradul doi am gresit delta...

Acum am calculat mai atent si mi-a dat exact.

Trebuie sa fac cumva sa nu ma mai grabesc si sa rezolv cu atentie.

-----------------------
Se mai da examen la politehnica?La ce facultate vrei sa intri?
Am aplicat la Politehnica din Torino, la ei se da examen. Ceva relativ simplu, dar trebuie fix ce-mi lipseste, ATENTIE.  :-[

Pentru cine ar fi interesat, se da la matematica (mai putin analiza matematica), la Fizica (mai putin manualul de a XII-a, Fizica cuantica), un test de limba engleza (cursurile sunt in engleza), si un test de logica.
Fiind in UE, taxele de studiu sunt extrem de mici (mult mai mici decat la facultatile particulare din Romania, de exemplu).
Am ales Politehnica din Torino pentru ca imi place Italia si pentru ca Polito sunt cotati foarte bine in lume.  :)



Struttura del TIL   (asa se numeste examenul)

La prova TIL (Test In Laib) consiste nel rispondere a 42 quesiti in 90 minuti.
I quesiti sono suddivisi in 4 sezioni relative a 4 diverse aree disciplinari.
La sequenza delle sezioni, il numero di quesiti e il tempo a disposizione per ogni sezione sono i seguenti:

18 quesiti di matematica in 40 minuti
6 quesiti di comprensione verbale in 12 minuti
6 quesiti di logica in 12 minuti
12 quesiti di fisica in 26 minuti

valangjed

Am cunoscut multi oameni care se incurcau la semne si sensuri , din cauza "vitezei".Cu un pic de atentie "se rezolva" :).
Mult succes!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

puriu

La problema 2 enuntul e gresit, ambele sarcini sunt pozitive. Pentru a avea camp nul intre ele una trebuie sa fie negativa.

mircea_p

Cred ca te gandesti la potential, cand spui asta.
Pentru a avea potential zero intre cele doua sarcini una din ele trebuie sa fie negativa.

Dar aici e vorba de intensitatea campului. Nu e gresit.

puriu