Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Vechea nordica

Creat de vikingul, Iunie 19, 2013, 07:23:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Sieglind

#45
Citat din: vikingul din Iulie 14, 2013, 01:11:00 PM
Eee..... turcesti n-as crede sa fie! Ei nici n-au varza ca varza este europeana din cate stiu plus de asta toate mancarurile din zona de est si sud-est a Europei sunt clasificate de straini drept ,,turcesti''.

Sarma is a Turkish dish of grape, cabbage or chard leaves rolled around a filling usually based on minced meat, or a sweet dish of filo dough wrapped around a filling often of various kinds of chopped nuts. It is found in the cuisines of the former Ottoman Empire from the Middle East to the Balkans and Central Europe.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sarma_%28food%29

Să nu-mi spui că sarma-ua e de pe vremea dacilor, că nu cred!

It is difficult to trace the exact history of cabbage, but it was most likely domesticated somewhere in Europe before 1000 BC.
The wild ancestor of cabbage was originally found in Britain and continental Europe. It was probably domesticated later in history than Near East crops such as peas and summer wheat. Because of the wide range of crops developed from the wild B. oleracea, multiple domestications of cabbage may have occurred in the same time period throughout Europe. Nonheading cabbages and kale were probably the first to be domesticated, sometime before 1000 BC, and the Greeks and Romans had some variety of cabbage, although whether it was more closely related to today's cabbage or to one of the other Brassica crops is unknown. The Greeks and Romans claimed medicinal usages for their cabbage variety that included relief from gout, headaches and the symptoms of poisonous mushroom ingestion. Rounded cabbages made a definite appearance during the Dark Ages, and illustrations show their prominence in the cuisine of the Middle Ages. French naturalist Jean Ruel made what is considered the first mention of head cabbage in his 1536 botanical treatise De Natura Stirpium, referring to it as capucos coles ("head-stem"). Cabbages spread from Europe into Mesopotamia and Egypt, and later followed trade routes throughout Asia and the Americas.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cabbage

btw: varză ˂ lat. viridia

Inventatoarea sarmalelor gravitaţionale

vikingul

Sieglind, credeam ca ne-am inteles cu privire la daci! Ce voiam sa spun este faptul ca cel mai probabil sarmalele au aparut in Europa, nu neaparat la noi. Daca cauti pe wikipedia, majoritatea mancarurilor din partea asta a Europei sunt clasificate drept turcesti, desi probabil multe provin din cultura gastronomica a grecilor, slavilor de sud, albanezilor si romanilor. Probabil calatorii straini care au vizitat Imperiul Otoman, au gasit aceste minunatii gastronomice si le-au clasificat drept turcesti. Citind scrieri despre partea asta a Europei mi-am dat seama ca vesticii nu prea aveau habar de partea asta a Europei, asa ca probabil clasificau orice lucru venind de aici drept turcesc.

mircea_p

Citat din: vikingul din Iulie 14, 2013, 01:02:23 PM
Credeam ca sarmalele sunt 100% romanesti! De obicei cand incepi sa intrebi pe cineva de mancare traditionala romaneasca iti spune sarmale si mamaliga. Desi si de mamaliga am auzit ca au americani ceva asemanator, dar o mananca ca un terci nu ca noi. Poze de genu' nu mai pune te rog, ca mi se face foame :'(... :D
Sarmalele or fi ele "traditionale" in Romania dar nu sant specifice Romaniei.
Nici macar cuvantul nu e "romanesc".
Toti vecinii nostri balcanici cred ca le fac pe alea in foi de varza.
Sarmalute in foi de vita (dar fara carne) sant "traditionale" in orice restaurant libanez sau grecesc.
Dar evident ca putem explica asta prin faptul ca stramosii nostri au fost izvorul tuturor civilizatiilor si i-au invatat pe toti sa faca sarmale.  ;D

Americanii aia mai italieni au chiar mamaliga. Doar ca ii spun "polenta". :) 
http://en.wikipedia.org/wiki/Polenta




Sieglind

#48
To whom it may concern

Pentru desert l-am găsit pe ăsta:

Taumatawhakatangihangakoauauotamateauripukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu   ???



ok, ok, la schimb cu:

Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft

:D

valangjed

Si eu ma chinuiam prin clasa a VII-a cu "Genosenschaftsbauern" si "Seentzwurdigkeiten" :D!Sper ca am scris bine, e cam mult de atunci.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

#50
Citat din: valangjed din Iulie 15, 2013, 12:24:03 AM
Si eu ma chinuiam prin clasa a VII-a cu "Genosenschaftsbauern" si "Seentzwurdigkeiten" :D!Sper ca am scris bine, e cam mult de atunci.

Val,

mă crezi că n-am făcut germana în şcoală ? Am scăpat !  :D :D :D

Genossenschaftsbauern (2 s) (r Genosse = tovarăş) şi Sehenswürdigkeiten (sehen = a vedea, sehenswürdig = care merită văzut; -keit = sufix substantival fem.)

Ce am făcut eu aici cu textul din Old Norse a fost o demonstraţie.  ;)
Atât. Că se poate. Şi că merită încercat  :)

valangjed

Nici eu n-am facut engleza in scoala.Am invatat-o "din cauza de electronica si programare" , in detrimentul germanei ;).
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

Am început odată un topic despre germană, despre regulile ei ... n-a fost nimeni interesat  :(

ariel55

#53
Citat"Taumata­whakatangihanga­koauau­o­tamatea­turi­pukakapiki­maunga­horo­nuku­pokai­whenua­kitanatahu"

85 litere

Din Maori in Engleza: "The summit where Tamatea, the man with the big knees, the climber of mountains, the land-swallower who travelled about, played his nose flute to his loved one"



:o

http://www.linz.govt.nz/placenames/find-names/topographic-names-db/database/index.aspx?p=56389

Hawke's Bay- au niste vinuri excelente! 8)



Hawke's Bay, New Zealand by Asiatravel.com

;D

Ce te poate astepta la capatul lumii?

New Zealand a dream

sau...........

Most beautiful place in the world (New Zealand)

NEW ZEALAND: Timelapse Presentation

calatori in NZ....superb.

New Zealand South Island.. Campervan life..Very Very Beautiful
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

Citat din: ariel55 din Iulie 15, 2013, 09:31:43 AM
"The summit where Tamatea, the man with the big knees, the climber of mountains, the land-swallower who travelled about, played his nose flute to his loved one"


(...)

Ce te poate astepta la capatul lumii?


Nu ştiu. Dar poate ne răspund alţii, de la celălalt capăt al lumii  ;)





Citat din: ariel55 din Iulie 15, 2013, 09:31:43 AM

au niste vinuri excelente!

Te cred. Din Tokara  ;)



Aproape de locul unde se-mbrăţişează Marile Oceane,





Nu cresc canguri, în schimb ne salută din mers

struţi



babuini



sau penguini  ;)



Believe me, it's really, really



wild  8)