Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre propaganda

Creat de Orakle, Mai 18, 2013, 12:51:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Orakle

Citat din: Electron din Mai 18, 2013, 11:31:33 AM
@vikingul: nu sunt sigur ca postarea ta e compatibila cu acest forum, pentru ca aici nu promovam nici propaganda religioasa, dar nici pe cea anti-religioasa. Eu raportez postarea ta la administrator, pentru ca vreau sa stiu ce pozitie va lua despre asta.

e-

:)
Atata timp cat esti un site de stiinta vrand nevrand faci propaganda anti-religioasa.
Incompatibilitatea de a percepe realitatea a celor doua este evidenta
Depinde doar cat bagi capul in nisip sau mai exact cat iti permiti sa spui lucrurilor pe nume.

Electron

Citat din: mezei din Mai 18, 2013, 12:51:05 PM
Atata timp cat esti un site de stiinta vrand nevrand faci propaganda anti-religioasa.
Nu sunt de acord. Una e sa nu promovezi religia, si alta e sa faci postari anti-religioase. Continutul postarii reclamate de mine incita la actiuni anti-religioase, ceea ce nu e ok, din perspectiva mea.

CitatIncompatibilitatea de a percepe realitatea a celor doua este evidenta
Da, dar nu despre asta e vorba in postarea cu pricina. Fiecare e liber sa aleaga ce fel de perceptie prefera asupra realitatii. Dar a incita la distrugerea simbolurilor religioase e inacceptabil, pe acest forum, din perspectiva mea. Se poate sa ma insel si oricum imi exprim parerea personala, administratorii sunt cei care trebuie sa-si asume o pozitie clara in acest sens.

e-
Don't believe everything you think.

Orakle

#2
@Electron

Nu vreau sa intram intr-o discutie interminabila pe aceasta tema,dar da-mi voie sa nu fiu deacord cu tine.
CitatDar a incita la distrugerea simbolurilor religioase e inacceptabil, pe acest forum,
Engleza mea este cam subreda dar atata m-a ajutat incat sa fiu sigur ca "Burn Your Crosses" nu se vrea o "combustie fizica efectiva a vreunei cruci" si se vrea cu totul alceva.Deci nu "incita" la nici o distrugere fizica a simbolului.

CitatFiecare e liber sa aleaga ce fel de perceptie prefera asupra realitatii
Esti sigur ?
Atunci te intreb mai in gluma mai in serios de ce il deranjezi pe Sabau in "libertatea" lui?  :) :)
El prefera realitatea in care "morisca minune" functioneaza !Este minunea mileniului III.Obtii energie moca !
Minunile mileniului I sunt "Minunile dogmelor religioase" gen:peste moca,vin moca,paine moca,conceptie divina,elefanti in colturi,inviere etc
Acestea de ce au un tratament diferentiat,si nu pot fi aduse in discutie?

Dupa parerea mea chiar ar trebui sa existe un interes crescut al oricarui site care se vrea de stiinta de a combate "dogmele" de orice fel.
A baga "capul in nisip" si a mima o pozitie neutra dupa parerea mea nu este o solutie corecta.

sumalan dorin


Salutari

Din pacate in acest forum au fost destui care au facut propaganda religioasa si multi..au fost banati.Din lungile discutii cu ei , unii au facut apel la regulamentul forumului.Cativa erau asa de abili ca stiu sa se sustraga regulamentului ,motivandu-si punctele de vedere nu religios ci..teologic.

Electron ,banuiesc ca doreste sa previna un contra-atac al celor ,care doresc propaganda religioasa ,dorind in felul acesta sa fie echidistant.Cel putin aceasta este parea mea ,poate gresesc.

@Vikingule,chiar ca esti VIKING! :D

Discutam despre "relatiile umane" pana la urma cum ar fii sa ne intalnim toti de pe forum undeva in oras si sa discutam subiectele de pe forum.Oare in ce directie s-ar schimba lucrurile?

"Relatiile umane" mai nou sunt pe..internet ,in spatele monitorului in care iti exprimi o opinie,idee.Iar la ideea sau opinia respectiva ,majoritatea reactioneaza diferit dar cum ar fii ca:ideea sau opinia respectiva sa fie exprimata fata-n fata.

Foarte adevarat,unii dintre noi suntem in orase diferite sau in afara Romaniei.

@Vikingule ,ai auzit ca un pusti danez de 16 ani a descoperit o comoara din epoca vikingilor in nordul tarii.Iti dai seama ala noroc :D

Electron

Citat din: mezei din Mai 18, 2013, 07:22:30 PM
Nu vreau sa intram intr-o discutie interminabila pe aceasta tema,dar da-mi voie sa nu fiu deacord cu tine.
Nu trebuie sa imi ceri voie, ca oricum nu pot sa te impiedic in acest sens.

Citat
CitatDar a incita la distrugerea simbolurilor religioase e inacceptabil, pe acest forum,
Engleza mea este cam subreda dar atata m-a ajutat incat sa fiu sigur ca "Burn Your Crosses" nu se vrea o "combustie fizica efectiva a vreunei cruci" si se vrea cu totul alceva.Deci nu "incita" la nici o distrugere fizica a simbolului.
Daca o iei la modul figurat, atunci e un atac si mai nepermis, dat fiind ca religiile se bazeaza mai mult pe credinte imateriale, nu pe "dovezi fizice".

Citat
CitatFiecare e liber sa aleaga ce fel de perceptie prefera asupra realitatii
Esti sigur ?
Bineinteles ca sunt sigur.

CitatAtunci te intreb mai in gluma mai in serios de ce il deranjezi pe Sabau in "libertatea" lui?  :) :)
Eu il combat pe incompetentul si sarlatanul ordinar ioan pentru ca minte cu nerusinare in ce priveste un domeniu stiintific. Daca el doreste sa creada ca ineptiile lui sunt corecte, n-are decat. Oricum se vede foarte usor ca nu e capabil sa invete ceva corect despre domeniul despre care fabuleaza. Dar, chiar daca faptul ca ii combat ineptiile nu-i foloseste lui la nimic, sper sa foloseasca celor care sunt intr-adevar interesati de subiectele acestea.

CitatEl prefera realitatea in care "morisca minune" functioneaza !Este minunea mileniului III.Obtii energie moca !
Da, dar din pacate o face din postura unui sarlatan ordinar care vrea sa scoata bani de la fraierii care ii iau de bune ineptiile. Daca si-ar tine ineptiile si credintele pentru el, nu ar avea atata de furca cu alde mine.

CitatMinunile mileniului I sunt "Minunile dogmelor religioase" gen:peste moca,vin moca,paine moca,conceptie divina,elefanti in colturi,inviere etc
Acestea de ce au un tratament diferentiat,si nu pot fi aduse in discutie?
Cine a spus ca nu pot fi aduse in discutie? Faptul ca sunt numite "minuni" confirma faptul ca cine crede in ele e constient (sau ar trebui sa fie constient) ca ele sunt contrare legilor Fizicii cunoscute pana acum. Daca ar corespunde legilor cunoscute ar fi chestiuni banale. A crede ca exista entitati inteligente care nu se supun legilor Fizicii nu contravine stiintei. A afirma ca legile Fizicii sunt altele decat au fost deja dovedite, contravine stiintei. Sper ca se intelege diferenta.

CitatDupa parerea mea chiar ar trebui sa existe un interes crescut al oricarui site care se vrea de stiinta de a combate "dogmele" de orice fel.
Nu stiu cate pagini ai citit pe acest forum, dar acest site care se vrea de stiinta isi manifesta interesul in cobaterea "dogmelor" de orice fel.

CitatA baga "capul in nisip" si a mima o pozitie neutra dupa parerea mea nu este o solutie corecta.
Depinde ce intelegi tu prin "a nu baga capul in nisip". Daca te referi la combaterea activa a "minunilor", atunci nu sunt de acord ca e o solutie corecta din perspectiva stiintifica. Ele sunt deja "minuni" si ca atare sunt in afara oricarui demers stiintific. Stiinta trebuie sa se ocupe de ceea ce poate fi studiat conform metodei stiintifice, nu sa se bage in alte domenii. Asta sustin eu, cel putin, si atata timp cat si acest forum sustine acest demers, voi continua sa particip cu placere la discutii.


e-
Don't believe everything you think.