Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intel ISEF 2013

Creat de Sieglind, Mai 18, 2013, 12:19:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sieglind

Românul Ionuţ Budişteanu a câştigat premiul cel mare, în valoare de 75.000 de dolari, la un important concurs de cercetare pentru elevii de liceu - International Science and Engineering Fair (ISEF), organizat de compania Intel în Arizona, SUA.

The Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF), the world's largest international pre-college science competition, provides an annual forum for more than 1,500 high school students from over 70 countries, regions, and territories to showcase their independent research as they compete for more than $3 million annually. The Intel ISEF is the premier global science competition for students in grades 9–12.

Invenţia premiată este o maşină care se conduce "singură" cu ajutorul unui radar 3D.

Pe lângă premiul cel mare, denumit "Gordon E. Moore", Ionuţ a câştigat şi primul loc la categorie, alături de Best of Category (primul loc la categorie a fost acordat mai multor elevi). De asemenea, a câştigat şi două premii speciale din partea companiilor care sponsorizează premiile.

http://www.agerpres.ro/media/index.php/social/item/196492-Valceanul-Ionut-Budiseanu-a-castigat-premiul-Intel-ISEF-in-Arizona-in-valoare-de-75000-dolari.html

http://science.hotnews.ro/stiri-tehnologie-14827142-elev-din-ramnicu-valcea-castigat-premiul-cel-mare-75-000-international-science-and-engineering-fair-isef-organizat-intel-sua.htm

Ionuţ Budişteanu are 18 ani şi este elev la Grupul Şcolar OLTCHIM. Are deja în palmares 90 de premii naţionale şi internaţionale.

Bravo, Ionuţ!  :)


Sieglind

PHOENIX, May 17, 2013 – Ionut Budisteanu, 19, of Romania was awarded first place for using artificial intelligence to create a viable model for a low-cost, self-driving car at this year's Intel International Science and Engineering Fair, a program of Society for Science & the Public.
Ionut said his research addresses a major global issue. In 2004, car accidents caused 2.5 million deaths worldwide1, and 87 percent of crashes resulted from driver error2. With 3-D radar and mounted cameras, Ionut created a feasible design for an autonomously controlled car that could detect traffic lanes and curbs, along with the real-time position of the car – and it would only cost $4,000.

He received the Gordon E. Moore Award of $75,000, named in honor of the Intel co-founder and fellow scientist.

1 World report on road traffic injury prevention, WHO, 2004 (from Ionut's research)
2 A study using British and American crash reports as data (from Ionut's research)

http://www.societyforscience.org/document.doc?id=495

Cercetarea lui Ionuţ abordează o problemă globală majoră. În 2004, accidentele de maşină au provocat 2,5 milioane de decese la nivel mondial [WHO, 2004], 87% dintre accidente fiind cauzate de eroarea şoferului. Cu un radar 3D şi videocamere montate la bord, Ionuţ a creat un design fezabil pentru un autoturism cu comandă autonomă care ar putea detecta liniile şi curbele din trafic, precum şi pozitionarea în timp real a maşinii - şi care ar costa doar 4.000 de dolari.

valangjed

Nu pot spune decat:FELICITARI SI MULTE MULTUMIRI DOMNULE IONUT BUDISTEANU!
Pe de alta parte , imi pare rau ca astfel de stiri nu apar cu litere mari pe prima pagina a ziarelor din Romania.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin


Salutari

Sincere felicitari lui Ionut si a altor inventatori romani care au adus prestigiu Romaniei .Rog frumos ,moderatorii acestui forum sa schimbe denumirea topicului in : "Mandria Romaniei"  in care sa prezentam fiecare succes obtinut de romanii nostri in competii stiintifice de nivel international, pana la urma imaginea noastra ca tara a fost destul patata pe nedrept.

valangjed

Se pare ca , de data aceasta, am gresit.Jurnalul de seara al TVR1 a inceput cu aceasta stire prezentata pe larg.
@Sumi Poate am eu "pitici pe creier" dar cand aud titluri de genul "Mandria Romaniei" sau "Noi suntem romani" imi amintesc de anii '80 - '89 , de "comunismul nationalist", de anumite partide nationaliste, etc. Pana la urma premiul a fost acordat de compania Intel deci mi se pare foarte potrivit titlul.Cand noi romanii vom sti sa ne pretuim valorile putem folosi si titlul pe care l-ai propus, pana atunci ...
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

Citat din: valangjed din Mai 18, 2013, 10:31:34 PM
Se pare ca , de data aceasta, am gresit.Jurnalul de seara al TVR1 a inceput cu aceasta stire prezentata pe larg.
@Sumi Poate am eu "pitici pe creier" dar cand aud titluri de genul "Mandria Romaniei" sau "Noi suntem romani" imi amintesc de anii '80 - '89 , de "comunismul nationalist", de anumite partide nationaliste, etc. Pana la urma premiul a fost acordat de compania Intel deci mi se pare foarte potrivit titlul.Cand noi romanii vom sti sa ne pretuim valorile putem folosi si titlul pe care l-ai propus, pana atunci ...

Da ,e adevarata chestiunea cu valorile.Nu voi mai scrie aici,sa nu fie considerat off-topic.Am sa raspund la topicul "Viitorul Romaniei"

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!