Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Viitorul Romaniei

Creat de sumalan dorin, Mai 05, 2013, 11:06:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


Salutari

Voi cum vedeti viitorul Romaniei in maxim 10-50 de ani?Deoarece pe cine intreb nimeni nu il vede optimist din contra,parca toti fug de Romania ,motivand "nu am ce face in Romania" multa birocratie,coruptie,etc mai bine plec afara si imi asigur un viitor civilizat.Am mai intalnit si cazuri cand oamenii care au plecat "afara" adica la munca in Europa s-au intors inapoi in tara iar dupa un timp s-au reintors inapoi de unde au plecat,de ce?cine taie si de ce sperantele de viitor ale romanilor?

zec

Raspunsurile pot fi ambigue si depind de cat de optimist ,pesimist este ori de cat de bine sau rau o duce la acest moment.Ca sa fi cat mai realist e bine sa incercam si un scenariu care sa se desfasoare in viitorul apropiat si desigur sa fie cat mai realist.
Eu personal am sa expun dar nu acuma o parere legata despre cum va arata viitorul nostru si nu numai al nostru.

valangjed

In ianuarie 2012 , am vazut la tv niste comentarii ale unor romani pe aeroportul Henry Coanda:"Numai in Romania se poate intampla asa ceva".Era vorba de zboruri anulate din cauza vremii.In aceasi zi , la stirile de seara , s-au intamplat aceleasi lucruri pe aeroporturi din Europa, nu am auzit nici un comentariu de acest gen.
Pana nu invatam sa fim optimisti , cred ca nu avem sanse de progres "vizibil".Daca nu invatam ca securitatea noastra este mai presus de "interes" nu avem cum sa progresam.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

 
Salutari

E adevarat ca nici prea roz nu trebuie sa vedem viitorul dar nici pesimist ,trebuie sa il vedem realist si cu sanse optimiste.Din pacate nu stiu si nu inteleg de ce suntem alimentati cu iluzii.

Daca un tanar precum sunt eu,sau altii doresc sa acceseze vre-un program economic se (ne) lovim de multe impedimente renuntand inainte de a demara vre-o actiune,la asta ma  refer cand am spus (iluzii),nu e corect.

zec

Ok sa imi expun si eu opinia.Viitorul lumi arata foarte rau din cauza tehnologiei si slabei educatii.Exista o educatie cu directii clare in a transforma lumea mai egoista,invidioasa si rea.Spatiul e din ce in ce mai limitat si contestat.Calitatea e mai putin importanta decat cantitatea.Viata e mai putin importanta decat bani.
Poate ca ar mai fi multe de enumerat dar aceste lucruri prind amploare si pana la urma va avea un efect global.Deci sa nu ne mire daca in viitorul apropiat conflictele internationale sa fie din ce in ce mai dese.
Romania numai are demult timp forta si astfel noi suntem si vom fi cam cum va fi restul lumi.E nevoie de oameni care stiu sa gandeasca si sa analizeze mai multi factori.Deci sincer oameni din politica actuala si de viitor nu isi doresc decat bani lor sa fie multi asa cum a inceput si in marile tari.Lacomia aceasta transforma societatea in una bolnava si va fi greu de vindecat aceste boli.

sumalan dorin

Citat din: zec din Mai 06, 2013, 10:58:44 PM
...Viitorul lumi arata foarte rau din cauza tehnologiei si slabei educatii.Exista o educatie cu directii clare in a transforma lumea mai egoista,invidioasa si rea.Spatiul e din ce in ce mai limitat si contestat.Calitatea e mai putin importanta decat cantitatea.Viata e mai putin importanta decat bani.
Poate ca ar mai fi multe de enumerat dar aceste lucruri prind amploare si pana la urma va avea un efect global.Deci sa nu ne mire daca in viitorul apropiat conflictele internationale sa fie din ce in ce mai dese.
Romania numai are demult timp forta si astfel noi suntem si vom fi cam cum va fi restul lumi.E nevoie de oameni care stiu sa gandeasca si sa analizeze mai multi factori.Deci sincer oameni din politica actuala si de viitor nu isi doresc decat bani lor sa fie multi asa cum a inceput si in marile tari.Lacomia aceasta transforma societatea in una bolnava si va fi greu de vindecat aceste boli.

Salutari

@Zec,si eu de multe ori m-am gandit la asta numai ca nu eram sigur daca gandesc corect sau gresit sau doar e o impresie copilareasca.De mai bine de doua zeci de ani tot suntem in tranzit ,spre ce tranzitam nici eu nu imi dau seama,iar de politicieni eu cred ca daca  interesul general (al poporului) ar fii pe primul loc si nu interesul propiu Romania ar arata altcumva.

Iar de educatie o alta problema in ce directie sa educi o populatie astfel incat sa traiasca civilizat,prosper,demn.

Multi spun ca trebuie sa treaca generatii (cate?nimeni nu stie) sa se schimbe mentalitatea asta deoarece epoca comunista a lasat urme adanci in constiinta romaneasca.Nici asta din punctul meu de vedere nu e un argument solid.

sumalan dorin


Succesele romanilor la diferite competii internationale (stiinta,sport etc) sunt rasunatoare,avem noi romanii dreptul sa ne mandrim cu acesti oamenii adevarati purtatori ai unei imaginii pozitive despre Romania.Cum putem scapa de reminiscentele trecutului comunist astfel incat de fiecare data cand aflam despre un succes al unor romanii in diferite competii sa ne putem bucura si mandri fara a face conexiune cu epoca comunista.

Prin ce ne putem construi noi romanii o imagine mai pozitiva despre noi insine astfel incat si vecinii nostri din Europa si restul globului sa ne aprecieze la valoarea adevarata.Poate unii considera ca am o imagine despre Romania si romanii ca fiind cei "cu motz in frunte",gresit .Daca unele state isi creeaza o imagine pozitiva despre ei insisi ,noi ca si popor de ce nu ne-am creea o imagine pozitiva astfel incat sa fie perceputa corect de restul oamenilor.

E adevarat ca politicienii promit multe si fac putine,ne lipsesc conducatorii adevarati care sa reprezinte interesele romanilor si sa aprecieze justa valoare a oamenilor care sunt purtatori de imagine pozitiva pe tot globul (cazul lui Ionut Budisteanu).

Sper din tot sufletul sa vad Romania cum progreseaza rapid pe toate planurile in urmatorii 10 ani astfel incat sa fim si noi ca tara in rand cu lumea.

puriu

Viitorul Romaniei va fi, cred, colorat. Pe masura ce romanii de valoare vor migra spre vest, locul lor va fi ocupat de chinezi, indieni, africani, arabi, etc. Vor fi mai buni decat romanii ramasi in multe domenii de activitate. Cei mai buni dintre ei vor colora dupa un timp tarile din vest, etc.