Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce faceţi cu forumul?

Creat de Sieglind, Martie 29, 2013, 12:24:36 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

Citat din: puriu din Aprilie 03, 2013, 12:10:41 PM
Chiar asa, "Ce faceti cu forumul?". Sa analizam putin forumul. Titlul "Scientia" este pretentios, ne duce cu gandul la stiinta. Subtitlul "Stiinta pe intelesul tuturor" ne aduce cu picioarele pe pamant. Nu este vorba de fapt despre stiinta adevarata, pe intelesul unui numar mic de oameni. Ar fi vorba despre popularizarea unor aspecte de interes larg ale stiintei moderne, chiar daca unele sunt minore sau se dovedesc gresite. Buna si asta. Topicurile incep de obicei in stil jurnalistic, de pune un link si intrebarea "cum comentati?". Aici incepe democratia (moartea stiintei). Unul care stie ceva raspunde, altul care nu stie il insulta, etc. Cel care stie ceva se lasa pagubas, iar nivelul discutiei scade si topicul moare natural.
Ramane de inteles ca aceasta este si cauza abandonarii Modelului P?

mircea_p

#16
Citat din: Sieglind din Aprilie 03, 2013, 08:38:06 PM
Ca site de popularizare a ştiinţei şi tehnologiei, Scientia.ro este pe primul loc în "top siteuri stiinta/tehnologie" - cel puţin aşa afişează Trafic.ro lunar:

http://www.trafic.ro/vizitatori/top-siteuri-stiinta-tehnologie/luna

Forumul nu este relevant în acest sens. Parcă aşa ne-a spus odată administratorul, că doar Scientia.ro contează.
Intr-o vreme Scientia mai aducea aici unele intrebari puse la "usa din fata" a site-ului.
Poate ar fi interesant de discutat unele intrebari (si poate chiar raspunsuri) de acolo.

thunder

Citat din: mircea_p din Aprilie 03, 2013, 04:02:03 PM
... Presupun ca ultimul paragraf din mesajul tau e doar o insiruire de vorbe la a caror semnificatie nu te-ai gandit prea bine.  :)

Insiruire de vorbe sunt cam toate, nu numai ultimul ... iar de gandit iar recunosc ca nu stiu daca am cu ce ... :)

mircea_p

Citat din: thunder din Aprilie 04, 2013, 09:19:05 AM
Insiruire de vorbe sunt cam toate, nu numai ultimul ... iar de gandit iar recunosc ca nu stiu daca am cu ce ... :)
Ideea principala era ca nu te-ai gandit prea bine la semnificatie si nu ca e o insiruire de cuvinte.
Inainte de a acuza pe cineva de escrocherii si/sau hotie, m-as gandi ceva mai mult daca e cazul si daca am ceva evidenta pentru asa ceva. De aia am presupus ca pur si simplu ai scris-o fara sa te gandesti prea mult. Sau ca atribui sensuri aparte cuvintelor.


COŢCĂRÍE, coţcării, s.f. (Fam.) Şarlatanie, pungăşie. – Coţcar + suf. -ie.
COŢCĂRÍE s. v. escrocherie, furat, furătură, furt, hoţie, impostură, înşelăciune, înşelătorie, pungăşeală, pungăşie, şarlatanie, şmecherie.
coţcăríe s. f., art. coţcăría, g.-d. art. coţcăríei; pl. coţcăríi, art. coţcăríile
COŢCĂRÍ//E ~i f. Faptă de coţcar; şarlatanie; potlogărie; escrocherie; impostură. [Art. coţcăria; G.-D. coţcăriei; Sil. -ri-e] /coţcar + suf. ~ie

Sieglind

Mulţumirile sunt pentru cei care au înţeles că nu mă agit degeaba. Şi-au venit ... aici sau pe alte thread-uri  :)

Chiar şi celor care numai s-au arătat (deşi n-au scris nimic) ;), eu tot le mulţumesc.

Am învăţat nişte lucruri aici, iar dacă nu a fost pe cât mi-aş fi dorit, ci doar pe cât am fost eu în stare, vina nu-i a celor care-şi dau osteneala să (ne) explice.

Şi tot mai sper să se întoarcă şi ceilalţi, cărora - eu cel puţin - le simt lipsa. Sincer.



virgil 48

 Forumul este un mijloc si nu un scop. Prin urmare va continua atata vreme cat
va fi util. Probabil ca perioada concediilor nu este prielnica dialogului scris.

AlexandruLazar

Mai puțin pentru Ioan Sabău, am văzut că topicul ăla a strâns 1200 și ceva e posturi. Wow.

Anatol


Sieglind

#24
Citat din: AlexandruLazar din Septembrie 08, 2013, 01:16:32 AM
Mai puțin pentru Ioan Sabău, am văzut că topicul ăla a strâns 1200 și ceva e posturi. Wow.

Aş spune că primează :o




Primus inter pares



Sieglind



Scientia

#28
Buna seara,

Ca sa raspundem si noi (adminii) la intrebarea originala, dar in lumina unui subiect pe care l-am adus recent in atentia celor mai activi utilizatori ai forumului, forumul va continua in aceeasi forma ca si pana acum.

Asadar, spor la discutii!