Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Paradoxul antropofagului

Creat de Ayumi, Octombrie 29, 2011, 06:33:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ayumi

    Bună seara!
Nu ştiu dacă e potrivit topicul aici,dar ... ştie cineva cum sună paradoxul antropofagului? L-am căutat şi nu pot găsi enunţul nicăieri.Am auzit de el de la o profesoară . Mă poate ajuta cineva?

                                          Mulţumesc anticipat!

sumalan dorin



Salutari


Daca te uiti peste definitia din dex a cuvantului "antropofag" -vei gasi explicatia asta: " ANTROPOFÁG, -Ă, antropofagi, -ge, adj., s. m. și f. (Persoană) care se hrănește cu carne de om; canibal. – Din fr. anthropophage, lat. anthropophagus." conform Dex. 
http://dexonline.ro/definitie/antropofag

Daca mai cauti si definitia cuvantului "paradox"-vei gasi explicatia asta: " PARADÓX, paradoxuri, s. n. 1. Enunț contradictoriu și, în același timp, demonstrabil; părere (absurdă) contrară adevărului unanim recunoscut; p. ext. ciudățenie; enormitate, absurditate. 2. (În sintagma) Paradox hidrostatic = faptul că presiunea unui lichid pe fundul unui vas nu depinde de dimensiunile și de forma vasului respectiv. [Pl. și: paradoxe] – Din fr. paradoxe." conform Dex.
http://dexonline.ro/definitie/paradox

Daca ar fi sa imi spun pararea despre acest paradox as spune asa ( conform celor doua definitii) .Persoana care se haraneste cu carne de om si i se pare ceva...normal.Nu sunt sigur ca este corect cum am gandit,ca sa fiu sigur daca am gandit cum trebuie  dau o fuga la biblioteca si caut carti despre traditii antice in special de..canibali sa vad daca este corect cum am gandit.Ba mai mult ,poate ar fii mult mai recomandat sa iau o carte despre ...paradoxurile lumii sa vad daca gasesc ceva similar cu ideea mea.


Ayumi

 Mulţumesc.De fapt,chiar aşa am facut.După ce am postat m-am gândit să caut în dicţionar şi am găsit exact ceea ce ai scris tu.Astfel,am găsit problema pe net sub diverse forme(articole,jocuri) .Îmi cerea să găsesc o modalitate de a traversa pe celălalt mal astfel încât să nu fie mâncat niciun misionar.
Nu mi-am dat seama de căutat in dicţionar înainte să postez  :-[

Ayumi

    Buna ziua !

   De fapt,enuntul nu suna asa. El spunea ca un om a nimerit intre canibali si ca acestia il vor fierbe daca va spune adevarul si ca il vor arde daca acesta va spune o minciuna.El spune : "Ma veti arde "
Ce ii vor face canibalii?
Eu m-am gandit asa : conform principiului non contradictiei un obiect nu poate fi in acelasi timp si sub acelasi raport si A si non A,si de fiecare din datele problemei ajung la o contradictie.Rezulta ca nu se poate stabili ce ii vor face canibalii,poate sa-i dea drumul,nu stiu...

Asta e solutia corecta sau nu?

valangjed

Ce mai simpatic paradox cred ca este acela cu persoana care spune "Eu mint".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.