Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

concentratii

Creat de calator, Martie 10, 2013, 09:51:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator

1.Ce masa de solutie de acid sulfuric de concentratie 20% trebuie sa se adauge peste 400g solutie acid sulfuric de concentratie 50% pentru a obtine o solutie avand concentratia 30%?
Nu reusesc sa-i dau de capat,ma poate ajuta cineva?Multumesc!

aluca

Problema este usoara (cls. a VII-a) !
Exprima-ti macar o idee in legatura cu ea si te ajut. :)

calator

Problema este ca nu stiu ce formula trebuie sa aplic.Daca as sti care e ideea problemei as sti sa fac calculele.

aluca


Solutia 1                   +                  Solutia2                 =     Solutia 3
(cu datele)                                    (cu datele)
ms1=                                              ms2=400g                    ms3= ms1 +ms2
md1=                                              md2=                            md3=md1+md2
c1=20%                                          c2=50%                         c3=30%

Trebuie sa-l gasesti pe ms1=?
Ai cele doua posibilitati de a-l exprima pe ms3
ms3=ms1+ms2
ms3=md3 x100/c3
Le egalezi si inlocuiesti cu datele pe care le ai .In final vei obtine o ecuatie in care necunoscuta va fi ms1.
Incearca !!!

calator

Am facut si mi-a dat rezultatul 800,ca in carte..Multumesc mult!

HHZ

Am incercat sa rezolv si eu problema. Dar nu stiu cum se egaleaza.
ms3=ms1+ms2
ms3=md3 x100/c3

aluca


ms1+ms2=md3 X100/c3 sau
ms1+ms2=(md1+md2)x100/c3
unde inlocuiesti md1=ms1 c1/100
cunosti :ms2,c1,c3, poti afla usor md2 si gata ecuatia de grI cu necunoscuta ms1

raza_de_soare

Citat din: aluca din Martie 11, 2013, 11:27:36 AM
Problema este usoara (cls. a VII-a) !
Exprima-ti macar o idee in legatura cu ea si te ajut. :)
Aşa răspunde cineva care nu ştie să rezolve problema dar vrea să pară că ştie. Vrei să ajuţi, ajută! Clasa a VII-a?

Sieglind

Citat din: raza_de_soare din Iunie 18, 2013, 07:55:40 PM
Citat din: aluca din Martie 11, 2013, 11:27:36 AM
Problema este usoara (cls. a VII-a) !
Exprima-ti macar o idee in legatura cu ea si te ajut. :)
Aşa răspunde cineva care nu ştie să rezolve problema dar vrea să pară că ştie. Vrei să ajuţi, ajută! Clasa a VII-a?

Sunshine, te asigur că aluca ştie. Numai că ea respectă regulile acestui Forum, în vreme ce tu le încalci încă de la prima postare. Te invit să le citeşti. Sau, dacă ţi-e lehamite, să reţii măcar atât:

1. Cei care pun intrebari si cer ajutor pentru rezolvarea vreunei probleme, trebuie sa furnizeze enuntul problemei complet si exact, apoi sa explice ce au incercat si unde s-au blocat.

2. E de mare ajutor sa indicati si la ce nivel de studii va aflati pentru a sti ce fel de rezolvare se asteapta de la voi.


3. Cei care vor sa ajute, nu au voie sa dea rezolvarile complete "din prima", ci doar indicatii si sugestii pentru a se debloca rezolvarea problemei in cauza, eventual sa confirme rezultatele corecte obtinute de cei care au venit cu problema si sa indice unde s-a strecurat vreo eroare in incercarile lor.

http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,2345.0.html

CFlorina

Buna!!! Va rog, ma puteti ajuta la o problema de chimie? Nu sunt pe domeniu si nu am habar cum sa rezolv! Va rog din suflet!!

Aceasta suna in felul urmator:
Mediu: acid sulfuric
Sa se calculeze concentratia acidului liber
pH: 1
Am inteles ca trebuie mai intai sa se calculeze concentratia ionilor de Hidrogen si dupa concentratia de acid sulfuric ..

mircea_p

Bine ai venit.
Cand ai o problema noua, e recomandat (cred) sa incepi un topic nou.

Din pacate nu prea mai vin chimisti pe aici in ultima vreme.
S-au cam "exterminat" intre ei, acum ceva timp. :(