Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Reactia oxigen + fosfor

Creat de twist, Februarie 18, 2013, 06:21:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

twist

Intr-un recipient bine inchis, cu volumul de 32.8 l, se afla oxigen cu temperatura de 27 grade C si presiunea de 3 atm. In recipient s-au introdus si 12.4 g de fosfor alb, care la usoara incalzire a recipientului, se aprinde.
a. Stiind ca pentaoxidul de fosfor rezultat este solid, calculati presiunea din recipient la sfarsitul reactiei, la aceeasi temperatura de 27 grade C.
b. daca in oxigenul ramas in recipient se ard 32 g sulf, calculati presiunea din recipient la sfarsitul acestei reactii, considerand temperatura de 27 grade C.
c. calculati volumul ocupat in conditii normale de amestecul de oxigen si dioxid de sulf din recipient.
d. ce masa de carbon se poate combina cu oxigenul ramas in recipient?

Am incercat sa rezol problema dar m-am incurcat.

5 O2 + P4 = 2 P2O5
160     124
x        12.4g

x=  16g O2
n=m/M   n=16/32 = 0.5 moli

pV=nRT

V O2 = nRT/p = 0.5*0.082*30/3 = 4.1 l O2
Am calculat volumul de oxigen din recipient. dar mai departe nu stiu cum sa fac.

aluca

Aduci volumul initial de oxigen la CNTP (p0V0/T0=p1V1/T1)
Ai gasit 0,5moli O2 care se consuma in reactia cu P4 asta insemnand 11,2L O2
poti calcula V O2 ramas dupa reactia cu fosforul.
....

twist

#2
Volumul de oxigen calculat de mine 4,1 l O2 nu este corect?Cum pot sa calculez volumul O2 ramas dupa reactia cu fosforul?

aluca

Ti-am spus mai sus pasii.
il scoti pe Vo din ecuatia de sus (ai adus astfel volumul la conditii normale) din care scazi volumul aflat de tine din ec.reactiei(11,2 L)

twist

Care este V1? Nu inteleg problema aceasta.

aluca

V1=32,8 L                                              Vo=?
p1=3atm          il aduci in cond normale       po=1atm
T1=300 gr K                                           To=273 gr K
Din Vo poti apoi sa scazi VO2 aflat din ec.reactiei (care este tot in conditii normale).

twist

Vo = 89.54 l
V= 89.54 - 11.2= 78.344 l O2 ramas

aluca

Da!!
Dar acum trebuie sa calculezi presiunea din recipient dupa reactia P4 cu cei 11,2l O2 (in recipient  au ramas 78,34 L O2, acest volum fiind in cond normale).

twist

Am aflat presiunea 2.6247 atm ( acelasi rezultat si in carte, la fel este si la punctul b.)
Am incercat sa rezolv punctul b ca si la punctul a dar nu imi da aceeasi presiune

aluca

Exact ! Presiunea de la a) este egala cu cea de la b)
Gandeste-te ce volum de gaz(O2) se consuma si ce volum de gaz(SO2)se formeaza la b)
Concluzia este...

twist

Nu stiu care este concluzia. Sunt in ceata cu aceasta problema. Pana cand nu reusesc sa o rezolv nu o sa o inteleg, din pacate.

twist

1mol o2 .......... 22.4 l
1 mol SO2 ........22.4 L
Presiunea ramane aceeasi, pentru ca volumul de oxigen consumat se compenseaza cu volumul de SO2 format.Prin urmare V0 = 78.34 l O2


aluca


dr_paul

Concluzia este simpla. In primul caz produsul de reactie era solid, deci presiunea scadea (se consuma oxigen in reactie). In al doilea caz ai reactia

S+O2 -> SO2 , care produce mol la mol SO2 (gazos) pentru fiecare O2 consumat (bine.. e un caz teoretic, sunt sigur ca daca arzi S in O2 pur in exces se va produce si o cantitate de SO3 dar sa nu complicam lucrurile)

Daca se produce mol la mol SO2 , se modifica presiunea ?

twist

La punctul c si d imi puteti da indicatii?