Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Albert Einstein si astrologia

Creat de AndreeaDogar, Februarie 11, 2013, 09:16:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AndreeaDogar

Cum a ajuns Albert Einstein să fie prezentat drept un susținător al astrologiei. http://bit.ly/Z5EvzS

virgil 48

 Crezi ca cel ce a facut-o, a incercat sa crediteze astrologia sau sa-l discrediteze pe Einstein?

mircea_p

Tinand cont ca minciuna e propagata in general de astrologi, nu vad cum ar fi Einstein discreditat, in conceptia lor.

"Discreditat" in fata cui?


virgil 48

 Daca ar fi incercat cineva sa-l discrediteze pe Einstein, nu cred ca l-ar fi preocupat
parerea astrologilor, ci a comunitatii oamenilor de stiinta si a celor ce-i acorda
incredere.

valangjed

Singurul punct comun , pe care il vad eu intre Einstein  si astrologie ,este  expresia :"el nu joaca zaruri". Din aceasta expresie , eu am inteles ca Einstein credea intr-un determinism relativist , daca putem sa-i spunem asa , dar nu cred ca putea crede in astrologie adica influentarea vietii unui om de catre miscarea planetelor si stelelor la nasterea sa.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Catalin73

Multe lucruri ii sunt atribuite in functie de interesele unora sau altora.
Einstein a fost ateu convins si totusi circula tot felul de "povesti si povestioare" care il situeaza in randul credinciosilor

valangjed

Si expresia pe care am citat-o in postarea anterioara este cunoscuta ca :"Dumnezeu nu joaca zaruri." Din povestirile lui Philip Franck , Werner Heisenberg , s. a. aflam ca Einstein era un liber-cugetator iar aderarea sa la religia evreiasca nu a fost decat o forma de protest fata de nazism.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.