Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Energii alternative/criza energetica

Panourile SUNJOY

<< < (2/2)

virgil 48:

--- Citat din: valangjed din Septembrie 28, 2013, 11:43:31 p.m. ---As putea spune ca, o casa, bine izolata din punct de vedere termic, nu are nevoie decat de 7-8kW "putere termica electrica" instalata , (ma refer la o casa de maxim 100 metri patrati).Daca stam si calculam, avem 7kW inmultit cu 24 inmultit cu 0.5 , rezulta 2520 lei.Avand o casa , cum am mai spus, bine izolata termic, si unul sau mai multe calorifere electrice cu termostat de ambient cred ca iesim  mai bine cu incalzirea pentru ca , aceste calorifere functioneaza doar 2 ore din cele 24 calculate anterior.
Referitor la panourile sunjoy ,imi veni ,in minte, o gluma "sunt joi?".

--- Terminare citat ---
Hai sa nu mai amestecam si banii. Numai din ce scrii tu, chiar daca banuiesc ca supraestimezi
 beneficiile "reabilitarii termice", recunosti ca incalzirea presupune un consum de cca 14 kWh
 pe zi.Vara, o astfel de locuinta consuma in medie cca. 5 - 6 kWh pe zi(cu climatizare).
  Daca gresesc, ai dreptul la replica. Nici nu am pus problema cat este de avantajos, ci de cate
 ori creste consumul de energie electrica in blocuri, cartiere, localitati daca mai toata lumea
 se orienteaza spre acest sistem. Iar din calculul nostru sumar, rezulta ca pe timp de iarna
 acesta creste de 3 - 4 ori, va fi nevoie de o coordonare generala, ca sa nu se incalzeasca toata
 lumea odata si in orele de varf. Pana la urma vor trebui sa majoreze substantial instalatiile
 din blocuri si localitati, spre satisfactia intreprinzatorilor, dar nu a noastra.
 P.S.
 Daca te gandesti bine, cresterea consumului de iarna, ar deveni mai mare decat
  cel "proiectat"initial, mai mult  de 3 - 4 ori, fiindca nu-mi vine sa cred ca inainte de
 revolutie consumul pentru climatizare, era luat in considerare la dimensionarea instalatiilor
 si retelelor.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă