Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Energii alternative/criza energetica

bacterie producatoare de benzina!!!

(1/5) > >>

raul:
http://www.cotidianul.ro/bacterie_producatoare_de_benzina-42486.html

sa fie oare asta solutia crizei energetice??

Adi:
Interesanta stire, Raul. Este un progres, desigur. Exista un efort acum de a produce combustibil lichid din plante. Totusi, sunt si parti negative, cum ar fi faptul ca tot mai mult teren trece de la agricultura la cresterea plantelor pentru combustibili, ceea ce va duce la cresterea preturilor la mancare. Efectul s-a vazut deja anul acesta, pt ca SUA subventioneaza productia de etanol din porumb, au crescut preturile la mancare in intreaga lume.

O sa mut stirea la rubrica de energie, caci nu e stire de medicina.

alex79:
Nu cred ca reprezinta o solutie.

Exceptand energia atomica, omul foloseste astazi aproape exclusiv energia solara. In cazul benzinei, energie solara stocata de catre plante acum multa vreme si care a suferit mai multe transformari.

In cazul combustibililor fosili, energia a fost stocata timp de mai multe sute de mii sau milioane de ani. Noi am consumat rezervele in mai putin de 200 de ani.

De aceea energia inmagazinata de bacterii "on the fly", in timp ce este consumata nu va fi niciodata suficienta.

Adi:
Raspuns foarte frumos si clar, Alex.

Coesite:

--- Citat ---In cazul benzinei, energie solara stocata de catre plante acum multa vreme si care a suferit mai multe transformari.
--- Terminare citat ---

Petrolul nu este domeniul meu forte, dar petrolul si toti asociatii sai provin din resturi animale nu de plante.
Carbunii sunt din plante.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă