IT şi electronică > Sisteme de operare

windows

<< < (2/6) > >>

puriu:
Procesorul este decent, sub Pentium 4 la 2800 MHz. Depinde de RAM. Daca are peste 1,5 GB se poate pune Windows 7. Conteaza si placa video la care W7 are pretentii mai mari.

07Marius:

--- Citat din: ion adrian din Martie 03, 2014, 12:32:45 p.m. ---Pot sa-mi pun un Windows 2007(laptopul sotiei are instalat de la cumparare(2012) asa ceva si daca nu pot sau nu pun de ce as fi in pericol odata ce am program antivirus( AVAST)?

--- Terminare citat ---

Pune-ti Puppy Linux (http://puppylinux.org/main/How%20to%20download%20Puppy.htm) si o sa mearga ca si nou. In plus n-ai nevoie de antivirus si nici de licente. Poti sa-ti instalezi o gramada de software ptr. Office free, media, drawing etc. Va gestiona mult mai eficient resursele pe care le are laptopul si vei fi multumit de rapiditatea cu care va lucra. In plus sistemul se poate restaura f. rapid in caz de probleme. De pe un memory stick banal.

ion adrian:
 Multumesc pentru raspunsuri.
Dar am doar 1GB  RAM. Ce doream sa stiu este daca ramanand cum este azi, ce poate face azi si riscul la virusi se modifica in sens rau. Ca nu voi mai fi compatibil cu viitoare facilitati (care or fi acelea?) pe care azi nu le am sau ca nu voi putea sa le updatez pe masura ce vor evolua, nu ma  deranjeaza. Adica voi putea naviga pe internet ca pana acum , voi putea descarca youtube, filme pe care azi le pot descarca sau carti sau diverse http-ori la care azi am acces?
Daca da atunci ma doare-n cot de  faptul ca  "nu se mai rezolva bug-urile ramase(ce sunt alea?nu cumva "astea nerezolvate" imi pot creea probleme) in el si nu se mai trimit update-uri".

puriu:
Programele si driverele recente sunt scrise pentru XP si pentru W7. Cele viitoare vor fi scrise, probabil, numai pentru W7 si pentru W8. Probabil si virusii.

ion adrian:
Multumesc dar cred ca vrei sa spui antivirusii , adica avast-ul meu nu se va mai updata la noii virusi gasiti cu ultimele antiviri=usuri create de autorii programului respectiv?
Deci se poate sa am in viitor si probleme de virusare pe care sa nu le mai pot stapani. Repet ca am doar 1GB RAM.

Scuza-ma, eu inteleg destul de greu, dar cand se intampla sa inteleg inteleg bine. :)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă