Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

De ce este mai atragatoare sexual pielea bronzata? Analiza psihologica

Creat de Adi, Iunie 29, 2008, 08:06:27 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


teodora85

Citat din: Adi din Iunie 29, 2008, 08:06:27 AM
http://www.adevarul.ro/articole/atractia-sexuala-creste-goana-dupa-bronz/357613

Interesant articol, Adi.
Ne-am putea simti mai atrasi sexual de cei cu ten bronzat si fiindca arata mai "exotic".
Totusi, pielea bronzata arata mai ferma deci e si acesta un motiv (pentru femei cel putin) ca sa isi doreasca o piele mai inchisa la culoare. Dar asa cum a conculzionat si autorul articolului, aceasta "goana dupa bronz" se datoreaza in mare parte tendintelor actuale. Cu cateva secole in urma fetele se spalau cu zeama de lamaie pe fata, pentru a avea pielea mai alba :), si asta numai fiindca pielea alba era la moda ;D. Cei "arsi de soare" erau considerati ca facand parte din paturile sarace ale societatii.

In cantitati mari expunerea la soare nu este sanatoasa, si poate chiar sa provoace cancer de piele. 

Adi

Frumoasa completare, Teodora. Asa cum ai spus si tu, in unele societati este de dorit sa fii cat mai alb pentru a fi diferit de majoritatea ce sunt inchisi la culoare. De exemplu in India sau Asia. Chiar se zice (mitologie) ca in India au venit oameni albi din est (Europa) care au preluat conducerea si au intemeiat sistemul de caste tocmai pentru ca ei sa se casatoreasca in cadrul castelor si sa tina puterea in mana albilor. Dar in Europa, America de Nord, Australia si alte locuri cu oameni albi, pare exotic sa fii bronzat, ceea ce sugereaza ori ca te-ai nascut in locuri exotice precum America latina sau insule in Pacific (ceea ce deja te face diferit si deci intersant), ori ca ai bani pentru a calatori in vacanta in astfel de locuri (ceea ce iarasi in societatea moderna nu te face diferit, dar tot te face interesant, pentru suficienti de multi oameni). Trebuie avut grija la extreme si desigur la cancer de piele. Dar ceva soare face bine, sintetizeaza vitamina D, parca.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: Adi din Iulie 01, 2008, 01:14:38 AM
De exemplu in India sau Asia. Chiar se zice (mitologie) ca in India au venit oameni albi din est (Europa) care au preluat conducerea si au intemeiat sistemul de caste tocmai pentru ca ei sa se casatoreasca in cadrul castelor si sa tina puterea in mana albilor.
Probabil ca ai vrut sa zici vest in loc de est :D

Adi

Bine vazut, Ionut, da, da, trebuie "vest", caci Europa e in vestul Asiei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

eu cred ca pielea bronzata e mai atragatoare sexual , pt ca asa e la moda acum. mai ales ca multe persoane mai inchise la culoare din nascare (nu ma refer la tigani , ci la romani) sunt de multe ori tinta unor glume.

Virgil

Citat din: raul din Iulie 01, 2008, 02:27:46 AM
eu cred ca pielea bronzata e mai atragatoare sexual , pt ca asa e la moda acum. mai ales ca multe persoane mai inchise la culoare din nascare (nu ma refer la tigani , ci la romani) sunt de multe ori tinta unor glume.

Cred ca problema aceasta trebuie privita din punct de vedere statistic. Din totalul populatiei feminine marea majoritate o detin brunetele si satenele, deoarece prin selectie naturala au dovedit o mai mare putere de reproducere. aceasta implica si o atractie sexuala mai mare. Personal prefer blondele, dar pe sticla arata mai bine brunetele, mai ales in festivalul din Brazilia.

c

Interesant articolul. Raspunsul este in primul rand unul biologic. Tine de intregul rationament al lui Richard Dawkins din gena egoista. Individul cauta sa investeasca genetic intr-un partener sanatos, care sa ii asigure perpetuarea propriilor gene. Capacitatea de bronzare este un fel de indice de sanatate al potentialului partener. Branzarea implica un intreg mecanism metabolic, hormonal si imun. Discutia este ampla, merita continuata. Deocamdata am cautat sa o aduc in prim plan, avand in vedere ca ultima postare a fost facuta pe 21 iulie 2008.

AlexandruLazar

Cred ca ar trebui avut in vedere totusi contextul social al acestui studiu. Astazi, ce-i drept, societatea europeana vede pielea bronzata ca fiind frumoasa dar in urma cu cateva sute de ani era considerata dizgratioasa, si nu numai in inalta societate.

mircea_p

Cred ca e putin fortata incercarea de a explica absolut toate caracteristicile, fizice sau psihologice, in termenii avantajului adus supravietuirii sau reproducerii.
Mai ales in psihologie, cred ca e o gramada de imaginatie si argumentare dupa fapte (post facto).
Pentru multe caracteristici se pot gasi si avantaje si dezavantaje. Daca nu am sti dinainte ca acea caracteristica exista, am putea prezice existenta/nonexistenta?
Cand stim deja ca ceva exista e usor sa selectam avantajele si sa zicem ca de aia exista. Poate fi adevarat dar la fel de bine poate fi un efect secundar al altei caracteristici.

In privinta atractiei sexuale pentru anumite caracteristici, nu cred ca e ceva constant ci se schimba prea repede in timp pentru a fi supus evolutiei. In timpul renasterii erau considerate atractive femeile corpolente, in anii 60-70 cele slabe. S-au schimbat genele in cateva sute de ani?
Oricum sexualitatea umana nu mai e strict legata de reproducere de cam multa vreme.
Sigur ca, pe de alta parte, tendintele sexuale care rezulta in probabilitate scazuta de reproducere ar trebui sa se autoelimine in timp. Dar nu in perioade de timp istorice. 

c

Ra
Citat din: mircea_p din Iunie 09, 2010, 07:14:16 PM
Cred ca e putin fortata incercarea de a explica absolut toate caracteristicile, fizice sau psihologice, in termenii avantajului adus supravietuirii sau reproducerii.
Adevarat, de aceea am afirmat ca discutia e mai complexa si merita continuata.
Chiar daca este fortata incercarea de a explica absolut toate caracteristicile fizice sau psihologice in termenii avantajului adus supravietuirii sau reproducerii (de altfel ar fi un demers reductionist), totusi trebuie avut in vedere si acest aspect, pe langa altele, in elaborarea raspunsului la atractivitatea crescuta pentru pielea bronzata. Sexualitatea umana joaca numeroase alte roluri evolutive, pe langa cel reproductiv, dar aici e deja o alta discutie.
Acum, nu toti indivizii speciei umane sunt obligatoriu atrasi de pielea bronzata.
In plus, in cazul speciei umane, conditionarile culturale trebuiesc luate in calcul, cunoscand puterea imitatiei, moda, "efectul de turma"...

AlexandruLazar

Cu asta sunt de acord. E remarcabil felul in care multe din instinctele noastre inca functioneaza, chiar daca incercam sa ne facem ca nu-i asa.

Virgil

Daca la inceputurile omenirii, toti erau negri, iar in cca 2 milioane de ani lumea s-a mai decolorat, probabil ca peste cca. 3 milioane de ani, daca specia nu dispare, toti vor fi albi, pentru ca omul nu se mai adapteaza la mediu, ci modifica continuu microclimatul si conditiile de viata, dupa cum ii convine lui.  

Sigma2

Eu cred ca si Hollywood-ul are un cuvant de spus.
Daca anul asta  H. lanseaza blondele, toti barbatii vor prefera blondele.Analog
cu femeile slabe.
Intr-adevar acum sunt la moda brunetele.