Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ai visat sa devii cosmonaut? Visul tau poate deveni realitate

Creat de 07Marius, Ianuarie 19, 2013, 11:53:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07Marius

Misiunea Mars One incepe anul acesta procesul de recrutare pentru potentialii candidati.
http://mars-one.com/en/faq-en/21-faq-selection/241-can-i-apply-to-become-an-astronaut

Oricine poate aplica (cred ca vor impune o limita de varsta de 40 ani -ceea ce ma va scoate din joc, dar cine stie...), una este sa-ti doresti, alta este sa poti si alta este sa fii selectionat.
http://mars-one.com/en/faq-en/21-faq-selection/251-do-i-qualify-to-apply

Oricum, este si un pret pe masura, este un proiect one way ticket...

Intereseaza pe cineva? abonati-va la newsletter sa nu pierdeti startul.
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

Pana sa deveniti astronauti, sunteti invitati cu numai 13USD sa va cumparati mai intai poster-ul:

;D
Sau la alegere, urmatoarele:



from: http://mars-one.com/en/merchandise
;D
Sfatul lor cred ca suna asa: Este bine sa le cumparati acum, ca dupa ce ajungeti pe Marte costurile postale vor fi foarte mari. 8)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

07Marius

Citat din: ariel55 din Ianuarie 20, 2013, 06:04:15 AM
Pana sa deveniti astronauti, sunteti invitati cu numai 13USD sa va cumparati mai intai poster-ul:
Sfatul lor cred ca suna asa: Este bine sa le cumparati acum, ca dupa ce ajungeti pe Marte costurile postale vor fi foarte mari. 8)

13$ este putin pentru o persoana, dar poate insemna ceva pentru misiune. Proiectul pare nebunesc, dar tocmai de aceea imi place asa de mult. In ceea ce priveste costurile postale, se lucreaza la asta...
The Fabric of the Cosmos
The imagination is the prisoner of our mind.

Sieglind

Pentru facilitarea comunicării verbale între candidaţi (Ariel şi cu mine având deja un contencios apropo de scriere), Mars One construieşte şi un aşezământ în deşert. Pe Pământ.  :D  


07Marius

Citat din: Sieglind din Ianuarie 20, 2013, 04:41:54 PM
Pentru facilitarea comunicării verbale între candidaţi (Ariel şi cu mine având deja un contencios apropo de scriere), Mars One construieşte şi un aşezământ în deşert. Pe Pământ.  :D  

Timp de 8 ani, vor reusi sa treaca de toate testele doar aceia pentru care imposibil nu este o optiune.
O sa fie foarte interesant sa urmarim aceste pregatiri. Sa vedem daca ai nostri o sa plateasca dreptul de difuzare a acestor emisiuni sau ne vom multumi cu Dansez ptr. tine sau alte emisiuni de acelasi calibru.

Aspecte din pregatirile efectuate in cadrul programului Apollo:
http://www.socialphy.com/posts/travel-leisure/931/The-Incredible-Things-NASA-Did-to-Train-Apollo-Astronauts.html
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

mircea_p

Citat din: 07Marius din Ianuarie 20, 2013, 08:31:00 PM
Timp de 8 ani, vor reusi sa treaca de toate testele doar aceia pentru care imposibil nu este o optiune.
O sa fie foarte interesant sa urmarim aceste pregatiri. Sa vedem daca ai nostri o sa plateasca dreptul de difuzare a acestor emisiuni sau ne vom multumi cu Dansez ptr. tine sau alte emisiuni de acelasi calibru.

Daca acum iti faci probleme, gandeste-te daca (si cine) o sa plateasca peste vreo 15 de ani, cand va fi deja o chestie "fumata" si oamenii aia ajunsi acolo (presupunand ca ajung) vor depinde de gradul de interes al publicului pentru supravietuire.
Parca "Dansez cu tine" incepe sa para mai uman, nu? Ba chiar si Survivor.

07Marius

Citat din: ariel55 din Ianuarie 20, 2013, 11:56:55 PM
Nu este nimic nou sub soare:

Evident ca un proiect de asemenea anvergura este cladit pe experimente si simulari anterioare care imbogatesc cunostiintele si experienta in domeniu.

Ceea ce ESTE DIFERIT la acesta este faptul ca odata plecat in cursa NU MAI ESTE  cale de intoarcere.

"The crew's spirits rose again with the approaching finale of the mission, the normal flow of messages after the holiday period and, especially, the return to real-time communications on 15 September after the artificial delay."
http://www.astrobio.net/pressrelease/4316/mars-500-reaches-the-end

Pare ceva peste care se trece prea usor cu vederea. Acest aspect este insa unul extrem de important. Odata cuibarita aceasta idee in subconstientul astronautilor, lucreaza in background si poate duce la rezultate diferite fata de teste similare, precum cel indicat de tine. Acestia STIAU ca totul este pe o perioada determinata. Ca se vor intoarce la viata lor dupa un efort considerabil.
In cazul Mars One, nu mai exista aceasta motivatie in subconstient si va trebui substituita cu altceva. Mie mi se pare ca este elementul cheie in reusita misiunii. Pregatirea si evaluarea psihologica va prevala fata de cea fizica sau teoretica. Evident ca si acestea sunt extrem de importante, insa supravietuirea este top one.
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

Citat din: mircea_p din Ianuarie 21, 2013, 05:56:08 AM
Daca acum iti faci probleme, gandeste-te daca (si cine) o sa plateasca peste vreo 15 de ani, cand va fi deja o chestie "fumata" si oamenii aia ajunsi acolo (presupunand ca ajung) vor depinde de gradul de interes al publicului pentru supravietuire.
Parca "Dansez cu tine" incepe sa para mai uman, nu? Ba chiar si Survivor.

Financiar vorbind, este important ca misiunea sa ajunga in punctul in care echipajul pleaca spre Marte. Odata plecat, este practic independent. Sigur ca mentinerea legaturii cu pamantul, cu centrul de comanda si supraveghere a misiunii este critic, insa teoretic ar trebui sa supravietuiasca autonom. Fondurile necesare care provin din drepturile de difuzare vor contribui la continuitatea si dezvoltarea misiunii, alaturi de fonduri alocate de la agentiile spatiale din lume, investitori privati, donatii etc.

Logistica unui astfel de experiment cred ca este fantastica. Vor trebui duse seminte pentru plante, creearea unui fel de solar/sera, ma intreb cu ce vor substitui solul. Va trebui ca sa gaseasca o solutie pentru a crea sol sau un substituient cat mai apropiat. Probabil in amestec cu sol martian. Hmm, nu stiu...
The imagination is the prisoner of our mind.

mircea_p

Citat din: 07Marius din Ianuarie 21, 2013, 08:09:40 AM
Financiar vorbind, este important ca misiunea sa ajunga in punctul in care echipajul pleaca spre Marte. Odata plecat, este practic independent. Sigur ca mentinerea legaturii cu pamantul, cu centrul de comanda si supraveghere a misiunii este critic, insa teoretic ar trebui sa supravietuiasca autonom. Fondurile necesare care provin din drepturile de difuzare vor contribui la continuitatea si dezvoltarea misiunii, alaturi de fonduri alocate de la agentiile spatiale din lume, investitori privati, donatii etc.

Logistica unui astfel de experiment cred ca este fantastica. Vor trebui duse seminte pentru plante, creearea unui fel de solar/sera, ma intreb cu ce vor substitui solul. Va trebui ca sa gaseasca o solutie pentru a crea sol sau un substituient cat mai apropiat. Probabil in amestec cu sol martian. Hmm, nu stiu...
O mana de oameni vor crea pe Marte tot ce au nevoie pentru a supravietui pentru restul vietii? Cu ceea cea au adus cu ei intr-o cutie de marimea unui frigider mai mare? Si nu vor avea nevoie sa fie aprovizionati de pe Pamant in mod permanent?
Poate se bazeaza pe speranta ca vin cei de la NASA cu misiunea lot tur-retur si ii salveaza pana la urma.
Ca pe Bruce Willis nu prea se mai pot baza, ca a imbatranit si el saracul. :)

Gandeste-te la ce resurse ar fi necesare pentru a locui in Sahara.Si in Sahara se poate respira aerul fara probleme, mai exista o oaza ici-colo. Ba si animale.

07Marius

Citat din: mircea_p din Ianuarie 21, 2013, 04:16:49 PM
O mana de oameni vor crea pe Marte tot ce au nevoie pentru a supravietui pentru restul vietii? Cu ceea cea au adus cu ei intr-o cutie de marimea unui frigider mai mare? Si nu vor avea nevoie sa fie aprovizionati de pe Pamant in mod permanent?
Poate se bazeaza pe speranta ca vin cei de la NASA cu misiunea lot tur-retur si ii salveaza pana la urma.
Ca pe Bruce Willis nu prea se mai pot baza, ca a imbatranit si el saracul. :)

Gandeste-te la ce resurse ar fi necesare pentru a locui in Sahara.Si in Sahara se poate respira aerul fara probleme, mai exista o oaza ici-colo. Ba si animale.

Cand te gandesti la asta, realizezi cat de risipitori suntem. De pe pamant vor primi echipamente si materiale pentru constructia de noi module pentru extinderea habitatului, dar in acelasi timp va creste proportional si nr. de oameni, ceea ce va duce si la cresterea consumului de resurse vitale. Apa, aerul si alimentele vor trebui sa faca parte dintr-un sistem auto-intretinut. Ma indoiesc ca vor primi periodic rezerve de hrana, apa sau oxigen.
Totul va trebui reciclat si cu timpul se va largi sistemul de intretinere a vietii. (cultivarea unor specii de plante mai diversificate, dar asta presupune si o resursa mai importanta de apa). Nu stiu cum vor face asta, probabil exploatand gheata de la calote, dar pentru asta ar trebui largit parcul de vehicule martiene care ar trebui sa functioneze probabil cu energie solara.

Problema este stocul initial pina sistemul ajunge auto-intretinut. Din cate stiu, din experienta de pe statia internationala s-au facut progrese serioase in conservarea sistemului de mentinere a vietii (recircularea apei, aerului cu ajutorul culturilor de plante, sisteme de filtrare etc)
The imagination is the prisoner of our mind.