Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Credibilitatea unor articole mass media stiintifice

Creat de ariel55, Ianuarie 14, 2013, 09:48:01 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ariel55

De foarte multe ori, cei ce difuzeaza in masa diferite aricole pe teme stiintifice, nu analizeaza continutul acestora.Asa apar "legendele urbane", cu argumentele, "a scris ala care e american ca asa am citit eu!".
Citesc si eu ultima aparitie in SCIENTIA!, urmatoarele :
Citat
Salpetrul. Rolul în alimentaţie

Alimentaţie

Scris de Joe Schwarcz   

Sâmbătă, 12 Ianuarie 2013 15:26

"Salpetrul" (termenul se referă fie la nitratul de potasiu sau de sodiu) nu are niciun efect asupra dorinţelor carnale. Povestea că această substanţă chimică a fost pusă în mâncarea soldaţilor pentru reducerea apetitului lor sexual este un mit şi nimic mai mult


http://www.scientia.ro/stiinta-la-minut/57-alimentatie/4476-salpetrul-rolul-in-alimentatie.html

Cred ca domnul Joe Schwarcz, cat o fi el de publicist american, si masele cand aud ca e american, ii dau credit 100%, nu a facut armata si mai ales nu are nici un fel de cunostinte medicale.

Intr-adevar Potassium Nitrate , Azotatul de Potasiu KNO3, a fost cunoscut fals pe vremuri ca fiind factor inhibator al "dorintelor carnale", dar lumea stiintifica a descoperit, ca , si asta de mult timp, mai curand Potassium Bromide, Bromura de Potasiu KBr are acest efect "calmant".

In armata romana KBr era cunoscut , se pare ca numai americanii nu au aflat.  :-[

De dragul castigarii atentiei publicului masculin, banuiesc, a inceput articolul sau stiintific cu afirmatiile de mai sus. ;D

Nu stiu de unde a fost tradus articolul de mai sus (nu se citeaza sursa, dar banuiesc ca , dupa cum a debutat, a fost tradus din ziarul de doi bani The Sun sau din Almanahul fermierului american, editia xxx.

Si din pacate nu este un caz singular.Presa romaneasca abunda de astfel de articole si ma astept ca macar in SCIENTIA, astfel de articole sa fie recenzate inainte de publicare.

Mare atentie si celor ce traduc, ei fiind primii "vinovati" de inocularea neadevarului stiintific!

Voi ce parere aveti? ???
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

mircea_p

Da, ar fi interesant de gasit sursa originala.
Si identificat autorul.
By the way, de unde stii ca e american?

Eu stiu de un Dr Joseph (Joe) Schwartz care e profesor canadian la McGill (in Montreal) si a scris multe carti in care exmineaza tot felul de faduri si credinte din domeniul chimiei, alimentatiei, biochimiei.
Cea mai celebra carte e Radar, Hoola Hups and Playful Pigs.

Articolul nu e despre bromura deci nu vad ce problema ai. Pare ca esti de acord cu afirmatia ca nitratul nu are efectele respective. Si asta pare ca a spus si autorul "american".
Articolul nu este despre efectele sexuale ale diferitelor substante ci despre nitrati si nitriti in alimentatie.
Pare un articol tipic din una din cartile acelui Joe Schwartz pe care il stiu eu.
Faptul ca incepe cu ceva referitor la sex sau ceva amuzant e bineinteles pentru a capta atentia. E o procedura tipica a scriitorilor si "public speakers" si nu e noua (Captatio benevolentiae).

Revenind la chestia cu bromura in armata, nu are si ea elemente de legenda? Ai ceva surse asupra efectului sau asupra faptului ca se folosea? Daca se folosea, cand?
Din experienta proprie, ori nu ne-au pus ori daca ne-au pus atunci nu are nici un efect vizibil.
Si beam ceaiul ala in prostie. :)

PS. Incheind tot cu o chestie despre sex face textul si mai interesant, nu? :)



Sieglind


mircea_p

Da, asta e Joe Schwarcz la care ma gandeam. Multumesc. Voiam sa caut prin cartile lui sa vada daca gasesc articolul asta. Dar asa e mai rapid. :)

Articolele lui sant in general echilibrate si nu se sfieste sa spuna ca ceva nu este inca stabilit atunci cand nu e. Nu sant tendentioase de o parte sau de alta. Oricare or fi partile.
Sigur ca se poate insela dar pare ca isi verifica destul de bine sursele.

ariel55

#4
@mircea_p:
CitatEu stiu de un Dr Joseph (Joe) Schwartz care e profesor canadian la McGill (in Montreal)
Macar continentul l-am nimerit. :) Dar surpriza!
CitatDr. Joe is of Hungarian birth.
:D
CitatArticolul nu este despre efectele sexuale ale diferitelor substante ci despre nitrati si nitriti in alimentatie.
CitatArticolul nu e despre bromura deci nu vad ce problema ai.
Nu am afirmat ca ar fi vorba de bromura in articol.
De asemeni, nu m-am referit la continutul articolului caruia nu am a-i face reprosuri,ci la modalitatea de "captare a interesului"Azotatul de Potasiu , este mult mai cunoscut pentru aplicatiile sale in industria militara ca oxidant ,de cat pentru "sabotarea" tineretului. ;D.KNO3 are o istorie mult mai bogata de partea "neagra a Fortei". ;D
Cum, stimabilul Domn Profesor, se ocupa efectele alimentelor, trebuie sa il creditez, mai ales ca posteaza
Citat:"Now on to the more serious aspects of saltpeter."
;D
Este preferata de catre autor ,o varianta mai "moderna", considerata in presa, mai atractiva.
S-ar putea ca eu sa am o sensibilitate ridicata indusa de presa actuala romaneasca. De obicei cand vad astfel de "introduceri" ma intreb daca se merita  a fi parcurs.Mea culpa. :-X Probabil sunt "expirat" :D

CitatRevenind la chestia cu bromura in armata, nu are si ea elemente de legenda? Ai ceva surse asupra efectului sau asupra faptului ca se folosea? Daca se folosea, cand?
Din experienta proprie, ori nu ne-au pus ori daca ne-au pus atunci nu are nici un efect vizibil.
Si beam ceaiul ala in prostie.
Pot si eu sa iti confirm, din experienta, ca ceaiul era ok! :D :D :D Banui ca Statul nu avea atatia bani incat sa cumpere si cateva tone de bromura pe luna. 8)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

mircea_p

Citat din: ariel55 din Ianuarie 14, 2013, 09:47:01 PM
Macar continentul l-am nimerit. :) Dar surpriza!
CitatDr. Joe is of Hungarian birth.
:D
As fi fost mai surprins daca era nativ Canadian. :) Or American.
Cate premii Nobel ar mai avea "americanii" (care sant pe primul loc, parca) daca te uiti la originea premiatilor?

Citat din: ariel55 din Ianuarie 14, 2013, 09:47:01 PM
Este preferata de catre autor ,o varianta mai "moderna", considerata in presa, mai atractiva.
S-ar putea ca eu sa am o sensibilitate ridicata indusa de presa actuala romaneasca. De obicei cand vad astfel de "introduceri" ma intreb daca se merita  a fi parcurs.Mea culpa. :-X Probabil sunt "expirat" :D
Inteleg (cred) la ce te referi. Uneori intreg articolul se rezuma la "captatio benevolentiae" prin distorsiuni sau chiar falsuri cu un foarte mic sambure de adevar. Daca nu chiar seedless.  ;) Ca se poarta.

Citat din: ariel55 din Ianuarie 14, 2013, 09:47:01 PM
Pot si eu sa iti confirm, din experienta, ca ceaiul era ok! :D :D :D Banui ca Statul nu avea atatia bani incat sa cumpere si cateva tone de bromura pe luna. 8)
Uite un exemplu interesant de Fermi problem.  ;)
Presupunand ca bromusa are efectul scontat si ca era folosita, cam ce cantitate are fi necesara pe luna, pentru aramata romana de pe vremuri (cand era obligatorie). :)