Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Fizica clasică, fizica materialelor şi mecanica cuantică

Despre Scripete...

<< < (2/6) > >>

ariel55:
Acesta este sistemul utilizat de Cristian.Pentru explicatii , se folosesc legile mecanicii (dependenta de unghi, compunere vectoriala-manual clasa 7-a?nu stiu daca in ziua de astazi se mai trateaza scripetii in clasa a 7-a):

In functie de nr de scripeti poti ridica si o tona sau mai mult .

virgil 48:
  Ariel, citeste mai atent enuntul si cauta alta ilustratie!

ariel55:

--- Citat din: virgil 48 din Ianuarie 13, 2013, 08:45:30 a.m. ---  Ariel, citeste mai atent enuntul si cauta alta ilustratie!

--- Terminare citat ---

--- Citat ---am folosit doi scripeti cu diametru de ~50mm si o franghie semielastica. Am legat capatul la franghie fix de tavan, un scripete pe motor si cel de-al doilea tot pe tavan.
--- Terminare citat ---

Citeste mai atent si ...nu critica. ;D ;D ;D
P.S.Daca nu ai inteles de la inceput, un capat al franghiei este legat de tavan.Ia o lupa te rog. 8)
In rest...cum ziceam mai sus.
P.S.1 Franghia este galbena-maroniu, unii ar zice chiar ca e un portocaliu mai decolorat la culoare.Chestie de gusturi.
P.S.2 Meteor trebuie sa mai citeasca odata cartea de fizica de a 7-a.....altfel o sa aibe mari surprize la ridicarea greutatii! :'(
La urma urmei, americanii au o vorba: Read the book!

ariel55:

Sper ca acum este clar pentru ingineri.
Asteptam Inventia Mileniului IV: "SCRIPETELE GRAVITATIONAL"

Cristian1:
Scripetii nu sunt prea profi, sunt fara rulmenti, fara vaselina. Unul din ei este in forma de U cu o fulie in mijloc si un bulon pe post de ax cu grosimea de vreo 18mm. Celalt e tot in forma de U, iar axul are cam 8mm grosime.
Franghia, am desoperit din ce este facuta, e din bumbac. Are cam 3m si se intinde cu vreo o jumatate de metru linistit.
@ariel: exact in configuratia aia am folosit si eu scripetii. Fix pe tavan plus un scripete si inca un scripete pe motor.

Acum ma gandesc si eu... Daca ii gresez mai bine si folosesc o alta franghie, rezolv ceva ?
As putea folosi o plasma, adica un cablu sintetic care de obicei se monteaza in trolii si nu se intinde deloc... doar ca nu e prea groasa, ~10mm si nu stiu daca am priza pe ea. Dar trebuie sa fac un test.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă