Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre Scripete...

Creat de Cristian1, Ianuarie 12, 2013, 04:43:28 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cristian1

Al doilea post al meu pe forum, sper sa fi nimerit threadul ;D

Deci, am o problema legata de scripeti. De curand am folosit doi ca sa ridic un motor de masina ~70kg si am tras cu un prieten de mi s-o lungit mainile si abea l-am ridicat cativa cm. Am zis ca o sa pot singur sa ridic cam 17.5 kg, ei bine...acolo cred ca erau muult mai multe. Unde este problema ?
am folosit doi scripeti cu diametru de ~50mm si o franghie semielastica. Am legat capatul la franghie fix de tavan, un scripete pe motor si cel de-al doilea tot pe tavan.
E o problema simpla de tot dar la mine nu a prea functionat, mai bine puneam direct mana pe el si il saltam sus, doar ca era nevoie de "precizie" de aceea am zis ca merge mai usor cu franghie si scripeti...
Va rog sa ma luminati si pe mine ca in curand, mai am ceva de ridicat si greutatea va fi mult mai mare (~95kg).

valangjed

#1
Scuze , scrisesem  o tampenie.
Ce fel de lagare ai folosit pt. scripeti?Se invart , scripetii , usor in gol?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

#2
 Dupa cum povestesti, forta cu care trebuia sa tragi era 1/2 din greutatea
de ridicat. Adica mai putin decat greutatea unui sac de ciment...

meteor

Imaginea aceasta poate iti da vreo idee.
In asa caz, facind corect calculele si verificind daca piesele lucreaza bine, ai putea si singur sa ridici greutatea.

mircea_p

Fara un desen nu pot fi sigur de configuratia ta. Dar din descreiere (un scripete fixat de tavan) ar trebui sa te astepti la cel putin jumatate din greutatea motorului si nu 1/4.
Deci greutatea a 35 kg. Frecarile si momentele de inertie ale scripetilor vor mari aceasta valoare.

Franghia elastica nu ajuta. Faptul ca s-a ridicat numai cativa cm paote fi datorat faptului ca mai intai trebuie sa intinzi coarda, pana cand tensiunea atinge valoarea necesara.


ariel55

#5
Acesta este sistemul utilizat de Cristian.Pentru explicatii , se folosesc legile mecanicii (dependenta de unghi, compunere vectoriala-manual clasa 7-a?nu stiu daca in ziua de astazi se mai trateaza scripetii in clasa a 7-a):

In functie de nr de scripeti poti ridica si o tona sau mai mult .
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

  Ariel, citeste mai atent enuntul si cauta alta ilustratie!

ariel55

#7
Citat din: virgil 48 din Ianuarie 13, 2013, 08:45:30 AM
 Ariel, citeste mai atent enuntul si cauta alta ilustratie!
Citatam folosit doi scripeti cu diametru de ~50mm si o franghie semielastica. Am legat capatul la franghie fix de tavan, un scripete pe motor si cel de-al doilea tot pe tavan.

Citeste mai atent si ...nu critica. ;D ;D ;D
P.S.Daca nu ai inteles de la inceput, un capat al franghiei este legat de tavan.Ia o lupa te rog. 8)
In rest...cum ziceam mai sus.
P.S.1 Franghia este galbena-maroniu, unii ar zice chiar ca e un portocaliu mai decolorat la culoare.Chestie de gusturi.
P.S.2 Meteor trebuie sa mai citeasca odata cartea de fizica de a 7-a.....altfel o sa aibe mari surprize la ridicarea greutatii! :'(
La urma urmei, americanii au o vorba: Read the book!
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!


Cristian1

Scripetii nu sunt prea profi, sunt fara rulmenti, fara vaselina. Unul din ei este in forma de U cu o fulie in mijloc si un bulon pe post de ax cu grosimea de vreo 18mm. Celalt e tot in forma de U, iar axul are cam 8mm grosime.
Franghia, am desoperit din ce este facuta, e din bumbac. Are cam 3m si se intinde cu vreo o jumatate de metru linistit.
@ariel: exact in configuratia aia am folosit si eu scripetii. Fix pe tavan plus un scripete si inca un scripete pe motor.

Acum ma gandesc si eu... Daca ii gresez mai bine si folosesc o alta franghie, rezolv ceva ?
As putea folosi o plasma, adica un cablu sintetic care de obicei se monteaza in trolii si nu se intinde deloc... doar ca nu e prea groasa, ~10mm si nu stiu daca am priza pe ea. Dar trebuie sa fac un test.

meteor

Citat din: ariel55 din Ianuarie 13, 2013, 11:00:16 AM
P.S.2 Meteor trebuie sa mai citeasca odata cartea de fizica de a 7-a.....altfel o sa aibe mari surprize la ridicarea greutatii! :'(
Citeste mai atent si ...nu critica.  ;D
Citat din: ariel55 din Ianuarie 13, 2013, 11:00:16 AM
Asteptam Inventia Mileniului IV: "SCRIPETELE GRAVITATIONAL"
In zadar astepti. Intii de toate pune un ban (solid) in cont la banca.. adica avem nevoe de finante.. si mai apoi ai sa vezi rezultatul.. Un 20% din venit am sa-ti dau tie, sa nu plingi..
;D

virgil 48

#11
Citat din: Cristian1 din Ianuarie 13, 2013, 02:30:38 PM
@ariel: exact in configuratia aia am folosit si eu scripetii. Fix pe tavan plus un scripete si inca un scripete pe motor.
Ariel, din greseala in greseala spre victoria finala. Cristian confirma configuratia de la # 5,
desi in enunt scrie ca un capat al franghiei l-a legat fix de tavan.


Cristian1

Configuatia folosita de mine. Nu am putut lega frangia de scripetele de sus ca nu aveam de ce, asa ca am legat-o de tavan, de o grinda din garaj mai precis.

valangjed

Scripetii trebuie sa se invarta usor pe ax , la un impuls usor dat cu mana sa faca macar 3 rotatii complete (asta asa mai mestesugareste).
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.