Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Concentratia procentuala

Creat de twist, Ianuarie 08, 2013, 12:08:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

twist

Va rog sa ma ajutati la aceasta problema, nu stiu cum sa o rezolv.

O solutie de concentratie c are masa m. Calculati catitatea de apa care trebuie adaugata pentru a scadea concentratie de n ori.

Multumesc!


Electron

Ce stii despre concentratii? Sti ce inseamna? Stii cum se calculeaza ele?


e-
Don't believe everything you think.

twist

Concentratia procentuala este cantitatea de substanta dizolvata in 100 g de solvent.

Se calculeaza cu formula

C = md/ms x 100, unde C = CONCENTRATIA PROCENTUALA
                                md - masa de substanta dizolvata
                                ms - masa solutiei

Electron

#3
EDIT:

Citat din: twist din Ianuarie 08, 2013, 02:14:42 PM
Concentratia procentuala este cantitatea de substanta dizolvata in 100 g de solvent.

Se calculeaza cu formula

C = md/ms x 100, unde C = CONCENTRATIA PROCENTUALA
                                md - masa de substanta dizolvata
                                ms - masa solutiei
Conform definitiei folosite, "ms" trebuie sa fie masa de solvent, nu de solutie. Solutia este amestecul de solvent si solvat.

Cum exprimi, cu datele problemei, concentratia initiala, si pe cea finala?

e-
Don't believe everything you think.

twist

Concentratia procentuala este cantitatea de substanta dizolvata in 100 g de solutie. scuze , prima data cand am scris am gresit.

twist

#5
Cum exprimi, cu datele problemei, concentratia initiala, si pe cea finala?

conc initiala  C
conc finala  C/n

Electron

Citat din: twist din Ianuarie 08, 2013, 03:37:08 PM
Concentratia procentuala este cantitatea de substanta dizolvata in 100 g de solutie. scuze , prima data cand am scris am gresit.
Care e sursa acestei definitii? Ai luat-o din manual, sau din alta parte?

Citat din: twist din Ianuarie 08, 2013, 03:37:59 PM
Cum exprimi, cu datele problemei, concentratia initiala, si pe cea finala?

conc initiala  C
conc finala  C/n
Ok, probabil nu a fost clara intrebarea. Sa o luam altfe. Reformulez: care sunt datele problemei? Ce se da, si ce se cere, concret, in problema ta?


e-
Don't believe everything you think.

twist

Am luat-o din manual de clasa a VIII.

Se da masa solutiei = m
se cere m de apa care trebuie adaugata pt a scadea concentratia de n ori

Electron

Citat din: twist din Ianuarie 08, 2013, 04:16:57 PM
Am luat-o din manual de clasa a VIII.
Ok, deci ramanem la definitia corectata, cu c = md/ms, ms fiind masa solutiei. E important sa fie clare defintiile folosite, pentru a putea verifica formulele folosite.

CitatSe da masa solutiei = m
Se mai da si concentratia initiala, c. Asta inseamna ca raspunsul final va depinde, cel mult de m si c.

Citatse cere m de apa care trebuie adaugata pt a scadea concentratia de n ori
Da, asta e clar. Ce lipseste sunt niste notatii, pentru ca e foarte incomod in rezolvare sa repeti fraza asta de fiecare data. Alege o notatie pe care sa o folosesti pentru aceasta masa ceruta.

Deci, cum exprimi concentratia initiala in functie de datele problemei si definitia propusa?

e-
Don't believe everything you think.

twist


Electron

Citat din: twist din Ianuarie 08, 2013, 05:52:29 PM
C = m/ms x 100
Ai grija la notatii. Problema a notat concentratia cu "c". Nu introduce notatii noi, fara sa spui ce inseamna, si nu introduce notatii noi, atunci cand nu e nevoie.

Legat de formula scrisa, cum de ai pus pe "m" deasupra fractiei, cand in problema e masa solutiei (initiale)? Sau ai uitat deja definitia concentratiei? Si ce inseamna "ms" la tine ? Nu introduce notatii noi, fara sa explici ce inseamna.

e-
Don't believe everything you think.

twist


Electron

Citat din: twist din Ianuarie 08, 2013, 06:58:33 PM
C= md/m x 100
Vezi diferenta intre urmatoarele doua notatii: "C" vs "c" ? Daca in textul problemei ai pus "c", ar fi de preferat sa pastrezi in rezolvare aceeasi notatie.

Cat despre "md", ce inseamna ? Daca nu explici ce faci, faci degeaba.

Urmatorul pas e sa exprimi concentratia fianla in functie plecand de la definitia ei.

e-
Don't believe everything you think.

twist

 
Am explicat la inceputul problemei  ce este md.
md - masa de substanta dizolvata.

Mersi pentru ajutorul dar nu inteleg de ce ne tot invartim atata in jurul unei formula.
Asa nu o sa dam de capat niciodata.

Electron

Citat din: twist din Ianuarie 08, 2013, 07:20:36 PM
Mersi pentru ajutorul dar nu inteleg de ce ne tot invartim atata in jurul unei formula.
Ne invartim in jurul formulelor care sunt necesare pentru a rezolva problema. Scuza-ma, dar eu am inteles ca vrei sa rezolvi problema.

CitatAsa nu o sa dam de capat niciodata.
Cu raspunsuri telegrafice de la tine, pe care trebuie sa le scot cu clestele, timpul de rezolvare e mai lung decat daca ai explica ce faci, cum gandesti si unde e de fapt locul unde te-ai blocat.

O mai spun o data, daca e necesar: eu nu sunt adeptul rezolvarilor date mura in gura. Eu prefer sa ajut pe cei interesati sa inteleaga cum se rezolva problemele, nu sa invete retete de rezolvare ca papagalii. Daca modul meu de a te ajuta nu ti se pare ok, nu ma supar. Dar nici tu sa nu te superi daca nu-ti servesc retete pe tava. Fiecare cu modul sau de a aborda rezolvarea problemelor.


e-
Don't believe everything you think.