Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

teoria pe care se bazeaza functionarea giroscopului

Creat de nic, Ianuarie 08, 2013, 10:34:07 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nic

sunteti la curent cu functionarea giroscopului?pe ce lege fizica se bazeaza?puteti explica?
cunoasteti si altceva care functioneaza la fel?

Electron

Citat din: nic din Ianuarie 08, 2013, 10:34:07 AM
sunteti la curent cu functionarea giroscopului?
Cei care au trecut prin liceu cu profil real, sunt la curent, sau ar trebui sa fie.

Citatpe ce lege fizica se bazeaza?puteti explica?
Nu stiu ce ai cautat pana acum si pe unde, dar poti incepe cu pagina de wiki. Desigur, paginile in alte limbi (engleza, franceza etc) sunt mult mai complete decat versiunea in romaneste ...

Citatcunoasteti si altceva care functioneaza la fel?
La fel, cum?


e-
Don't believe everything you think.

07Marius

In clipul de mai jos sunt cateva exemple usor de inteles si eventual de reprodus.
Angular Momentum - Sixty Symbols

Aici mai sunt multe ale notiuni din fizica explicate f. accesibil si atractiv:
http://www.sixtysymbols.com/

http://www.sixtysymbols.com/videos/spinning_magnet.htm

Pe net cauta conservarea momentului cinetic sau unghiular, fisiere de tip pdf sau ppt. Sunt uzual documente sau prezentari care prezinta esentialul din subiectul cautat.
The imagination is the prisoner of our mind.

nic

as vrea un raspuns de la cineva interesat de fenomen si care l-a si inteles

Electron

Citat din: nic din Ianuarie 08, 2013, 11:17:33 AM
as vrea un raspuns de la cineva interesat de fenomen si care l-a si inteles
Imi pare rau, dar nu sunt convins ca esti in masura sa decizi tu cine a inteles si cine nu acest "fenomen".

e-
Don't believe everything you think.

nic

tu sigur n-ai inteles nimic...
ce rezulta din frecarea in lagarele giroscopului?

Electron

Don't believe everything you think.

nic

nu dai raspunsuri la intrebari,le consideri derizorii:``cine nu stie asta sau ailalta...``
cred ca esti prof de fizica si ii dojenesti pe ceilalti ca si cum ar fi elevii tai

Electron

#8
Citat din: nic din Ianuarie 08, 2013, 01:14:12 PM
nu dai raspunsuri la intrebari,le consideri derizorii:``cine nu stie asta sau ailalta...``
cred ca esti prof de fizica si ii dojenesti pe ceilalti ca si cum ar fi elevii tai
Crezi gresit. Cand din asemenea credinte incerci sa deduci concluzii "sigure", e o problema de logica pe undeva.


e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

#9
Citat din: nic din Ianuarie 08, 2013, 12:40:26 PM
tu sigur n-ai inteles nimic...
ce rezulta din frecarea in lagarele giroscopului?
Ne dati un test, dom "profesor"?  :)
Daca nu am inteles, poate ne mai explicati odata. Stam si la meditatii, dupa ore.

Serios acum, cum vrei sa incepi o discutie serioasa, daca nu dai un minim de amanunte despre nivelul tau si despre dedesubturile intrebarii.
Cand explicatii exista in nenumarate carti si site-uri, banuiesc ca ai un anumit interes special cand intrebi pe un forum, nu?
Tu nu ai scris mai mult de doua randuri. Te astepti sa se apuce cineva sa scrie o explicatie detaliata numai asa, ca ai aruncat doua vorbe? Mai ales cand exista posibilitatea ca de fapt sa urmaresti altceva, mai specific.




HarapAlb


nic

ptr mircea:
da,nu am nevoie de explicatii,vroiam sa gasesc pe cineva care s-a ocupat cu giroscopul si l-a studiat,ca altfel ``savanti``care dau explicatii gasesti peste tot...

nic

pt harap alb
nu,d.p.d.v. mecanic,ma refeream la forte...

HarapAlb

Citat din: nic din Ianuarie 09, 2013, 09:16:21 AM
nu,d.p.d.v. mecanic,ma refeream la forte...
Care-i treaba cu fortele ? Nu inteleg ce nu intelegi.

nic

ptr harap alb:
ce forte genereaza frecarea in lagarele giroscopului?