Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Planeta Marte ...

Creat de Adi, Iunie 29, 2008, 07:52:12 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

Citat din: ccipp din Octombrie 07, 2009, 11:02:11 PM
Sunt zone de asa zis sapping, adica zone unde solul sau roca de dedesubt sunt inlaturate in diverse moduri. Eroziunea apei este un mod de a inlatura materialul si este intalnit in platforme carbonatice. daca te uiti de exemplu in zona Grand canyon incepand din Colorado tracand si prin Utah astfel de morfologii sunt comune.
Insa mai este un prces care produce ceva similar si anume canele de scurgere de lave subterane prin solidificare se contracta lasand plafonul in aer provocand fisuri si in timp destul de lung prabusirea plafonului.
Despre eroziunea apei pe Marte nu cred ca poate fi vorba, si chiar daca ar fi asa acele canale trebuiau sa fie mult mai lungi si sa se observe un punct de  izvor si pun punct ce varsare. Eu nu am observat asa ceva aici. mai ramane teoria cu galeriile de scurgere de lave, mult mai plauzibila totusi incep si se termina prea brusc, nu ar trebui sa aiba o lungime mai mare? Nu ar trebui sa se vada la capetele surpari o gaura ceva? Eu nu vad asa ceva in aceasta poza. Acest fapt ma determina sa cred ca, alt proces a stat la baza formari acestor canale.
  Mai am o poza interesanta cu suprafata martiana, atasata mai jos. In aceasta poza apare un relief relativ plat si anumite ridicaturi de teren notate cu, A,B,C,D,E,F. Dupa parerea dumneavoatra, care este relieful care s-a micat in raport cu cealalta forma de relief?