Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

UFO - mit sau adevar?

Creat de 07Marius, Decembrie 23, 2012, 09:09:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07Marius

#45
Citat din: ariel55 din Decembrie 30, 2012, 08:44:36 AM
La o masa , un matematician , un economist si un contabil .
La intrebarea :" Cat fac 2+2 ?" , s-a raspuns asa :

- Matematicianul :" Fix 4″
- Economistul : " Probabil 4″
- Contabilul , uitandu-se cand la unul , cand la altul :" Cat vreti sa fie ?"



Ariel
daca-mi dai voie si mie sa completez bancul tau, as zice:

- Un fizician: din observatii face cam 4%. Ceea ce lipseste sunt dark money (sau dark numbers)...

Cu tot respectul ptr. fizicienii autentici si cu mintea deblocata.

A Long-Term Scientific Survey of the Hessdalen Phenomenon
"The observations reported here show that this light phenomenon is elusive and
its behavior most often unpredictable. A significant quantity of preliminary
observational data obtained by both Project Hessdalen and Project EMBLA
helped us to build an empirical picture that shows some very intriguing aspects
of the phenomenon's physics, but the exact origin of the phenomenon is
not yet known".
http://www.scientificexploration.org/journal/jse_18_2_teodorani.pdf

Cel putin cauta explicatii rationale si nu substituie fenomenul cu o paranoia in masa ridiculizata de "savanti".
Poate au dreptate, poate nu - oricum nu se pot explica cu acelasi mecanism toate observatiile si marturiile persoanelor implicate. Unele pot fi fenomene naturale, iar altele sunt clar ca sunt mai mult de-atat.

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/ufo/8026971/Aliens-have-deactivated-British-and-US-nuclear-missiles-say-US-military-pilots.html#

...sau poate fenomene naturale au luat mintile unor ex-militari si prin coincidente ciudate ajung sa se petreaca lucruri incredibile. Ca de pilda dezactivarea in repetate randuri, in diferite locatii a unor rachete balistice. De ce nu? mai ramane doar sa lase si un autograf aceste fenomene naturale ca sa fim pe deplin edificati.

Poate suntem prea grei de cap ca sa ne dam seama ce se petrece...
http://www.telegraph.co.uk/science/space/7289507/Royal-astronomer-Aliens-may-be-staring-us-in-the-face.html
The imagination is the prisoner of our mind.

ariel55

Ok 07Marius, insistenta ta de a aduce "argumente" ma face sa nu mai intervin in viitor la acest subiect.
Vad postarile tale ca , postari de tip "palnie".Intrare Internet-Iesire internet.Un fel de functionare de tip "dioda" (unisens).
Fara filtrare.
Succes! Astept sa dau mana cu primul extraterestru ce te va contacta.
Cheers!
Si mai ales LA MULTI ANI tuturor!
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

07Marius

Citat din: ariel55 din Decembrie 30, 2012, 11:34:40 PM
Ok 07Marius, insistenta ta de a aduce "argumente" ma face sa nu mai intervin in viitor la acest subiect.
Vad postarile tale ca , postari de tip "palnie".Intrare Internet-Iesire internet.Un fel de functionare de tip "dioda" (unisens).
Fara filtrare.
Succes! Astept sa dau mana cu primul extraterestru ce te va contacta.
Cheers!
Si mai ales LA MULTI ANI tuturor!

Ceea ce cred eu n-are relevanta pentru subiect. N-am avut contact si nu am observat niciodata nimic care sa-mi atraga atentia in acest sens. Persoana mea nu este relevanta in acest subiect, desi poate mi-as dori sa fie.

"Argumentele" mele cum spuneai sunt doar informatii publice (accesibile oricui doreste sa le caute) si care arata un anumit curent, niste fapte relatate de niste persoane. Multe, putine, credibile sau nu, calificate sau nu este la latitudinea fiecaruia sa judece. De ce tot repet asta? pentru ca n-am auzit nici macar un singur argument rational sau credibil care ar putea sa explice de ce atata lume ar fabula pe acest subiect. Nu pot sa inteleg acest lucru, desi poate crezi ca nu vreau. Nu-i adevarat acest lucru - sunt deschis la orice argument logic, credibil pro sau contra fenomenului UFO.
Nu cred ca s-au inteles toti (oameni simpli si oameni super calificati) sa prosteasca lumea. Asta nu o pot crede, este chiar mai absurd decat ideea de UFO in sine.

Prin urmare, Ariel un singur raspuns as dori de la tine (sincer): cum explici aceasta atitudine a acestor oameni?

Si aceasta atitudine (de a minti, a falsifica probe, marturii etc. cu scopul de a induce fals ideea ca sunt nave extraterestre ce zboara peste tot in lume) este un fapt cert. Cred ca asta este clar...Dovezi sunt peste tot in acest sens, daca pomeneai de dovezi palpabile, concrete.

Cum spune si proverbul: Seeing is believing!

LA MULTI ANI SI SA CIOCNIM PENTRU AFLAREA ADEVARULUI. INTOTDEAUNA.
The imagination is the prisoner of our mind.

sumalan dorin

Citat din: 07Marius din Decembrie 31, 2012, 10:54:33 AM

"Argumentele" mele cum spuneai sunt doar informatii publice (accesibile oricui doreste sa le caute) si care arata un anumit curent, niste fapte relatate de niste persoane. Multe, putine, credibile sau nu, calificate sau nu este la latitudinea fiecaruia sa judece. De ce tot repet asta? pentru ca n-am auzit nici macar un singur argument rational sau credibil care ar putea sa explice de ce atata lume ar fabula pe acest subiect. Nu pot sa inteleg acest lucru, desi poate crezi ca nu vreau. Nu-i adevarat acest lucru - sunt deschis la orice argument logic, credibil pro sau contra fenomenului UFO.
Nu cred ca s-au inteles toti (oameni simpli si oameni super calificati) sa prosteasca lumea. Asta nu o pot crede, este chiar mai absurd decat ideea de UFO in sine.


Si aceasta atitudine (de a minti, a falsifica probe, marturii etc. cu scopul de a induce fals ideea ca sunt nave extraterestre ce zboara peste tot in lume) este un fapt cert. Cred ca asta este clar...Dovezi sunt peste tot in acest sens, daca pomeneai de dovezi palpabile, concrete.


Argumentele prezentate de tine (videoclipuri,persoane publice,etc) ma duc catre o singura pista -apelul de autoritate =eroare de logica.Poate sa vina si Papa si numai stiu eu cine reprezentat al armatei sau al vre-unui serviciu secret sa spuna cate-n stele si sa isi prezinte doveziile ca fenomenul UFO exista sau nu,dovezile clare si limpezi elimina orce absurditate,si chiar daca sunt prezentate dovezii clare si limpezi tot trebuie verificate pt siguranta ca nu sunt masluite.

"Fenomenul" reprezinta doar o suma de ipoteze,marturii,apelul la istoria veche a Omenirii.

Apropo de absurditate -acum cativa ani era (nu stiu daca mai e si acum) o revista despre fenomenele mai sus-mentionate in care unii se credeau "reprezentantii"unui altei civilizatii ba mai mult si propuneau un alt timp de societate,pacat ca nu am la indemana revista.Ce sa zic de carti?cu duimul ,unii se cred extraterestii altii ca sunt in contact cu extraterestii.Daca se poate numii "fenomen" ar trebui studiat doar de psihologi si sociologi,deoarece doar ei inteleg creierul uman si comportamentul deviant al diferitelor teorii cu care suntem invadati zi de zi (teorii energetice,paranormale,karmice si dracu stie cate-or mai fii).

virgil 48

Citat din: Şumi din Decembrie 31, 2012, 11:39:34 AM
Apropo de absurditate -acum cativa ani era (nu stiu daca mai e si acum) o revista despre fenomenele mai sus-mentionate in care unii se credeau "reprezentantii"unui altei civilizatii ba mai mult si propuneau un alt timp de societate,pacat ca nu am la indemana revista.Ce sa zic de carti?cu duimul ,unii se cred extraterestii altii ca sunt in contact cu extraterestii.Daca se poate numii "fenomen" ar trebui studiat doar de psihologi si sociologi,deoarece doar ei inteleg creierul uman si comportamentul deviant al diferitelor teorii cu care suntem invadati zi de zi (teorii energetice,paranormale,karmice si dracu stie cate-or mai fii).
Ca sunt multi smecheri care cauta sa faca bani publicand nerozii, nu te poate contrazice
nimeni. Dar pentru asta esti dotat cu materie cenusie, ca sa mai apreciezi si singur, nu
sa respingi tot ce nu este dovedit. Probabil ca vei prinde momentul cand problema se
va transa. Atunci vei avea ocazia sa te evaluezi pe tine.

Sieglind

Citat din: Şumi din Decembrie 31, 2012, 11:39:34 AM

Argumentele prezentate de tine (videoclipuri,persoane publice,etc) ma duc catre o singura pista -apelul de autoritate =eroare de logica.Poate sa vina si Papa si numai stiu eu cine reprezentat al armatei sau al vre-unui serviciu secret sa spuna cate-n stele si sa isi prezinte doveziile ca fenomenul UFO exista sau nu,dovezile clare si limpezi elimina orce absurditate,si chiar daca sunt prezentate dovezii clare si limpezi tot trebuie verificate pt siguranta ca nu sunt masluite.

"Fenomenul" reprezinta doar o suma de ipoteze,marturii,apelul la istoria veche a Omenirii.

Apropo de absurditate -acum cativa ani era (nu stiu daca mai e si acum) o revista despre fenomenele mai sus-mentionate in care unii se credeau "reprezentantii"unui altei civilizatii ba mai mult si propuneau un alt timp de societate,pacat ca nu am la indemana revista.Ce sa zic de carti?cu duimul ,unii se cred extraterestii altii ca sunt in contact cu extraterestii.Daca se poate numii "fenomen" ar trebui studiat doar de psihologi si sociologi,deoarece doar ei inteleg creierul uman si comportamentul deviant al diferitelor teorii cu care suntem invadati zi de zi (teorii energetice,paranormale,karmice si dracu stie cate-or mai fii).

De parcă nu ai cunoaşte "strategia"! N-o să dovedească vreodată ceva anume: ci toarnă în neştire filmuleţe de pe net ("colector-deversor" aş numi eu, spre deosebire de Ariel!), te provoacă să le comentezi (deşi el NU o face, căci preferă materialul brut), ignoră pur şi simplu contraargumentele, după care revine cu o nouă tranşă, întreită, încincită - şi tot aşa. La nesfârşit. Până când ajunge să-ţi solicite să probezi TU (nu el)!

Despre "Cum dezbatem" idei pe acest forum am avut un topic dedicat:

http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=3999.0

Ţi se pare că e ceva schimbat?

Sieglind

#51
Citat din: Şumi din Decembrie 31, 2012, 11:39:34 AM
Daca se poate numii "fenomen" ar trebui studiat doar de psihologi si sociologi (...)

... sau neurologi

http://www.guardian.co.uk/theobserver/2012/dec/09/oliver-sacks-neurology-hallucinations-madness

Probabil că va fi tradusă şi la noi, ca şi celelalte cărţi ale lui Oliver Sacks.

http://www.humanitas.ro/oliver-sacks

P.S. Ăia se numesc "raelieni"

http://en.wikipedia.org/wiki/Ra%C3%ABlism

mircea_p

Citat din: 07Marius din Decembrie 30, 2012, 06:05:50 PM

Cu tot respectul ptr. fizicienii autentici si cu mintea deblocata.

Poti sa explici ce inseamna asta din punctul tau de vedere?
S-ar parea ca exista fizicieni autentici cu mintea blocata si fizicieni autentici cu mintea deblocata. Si mai sant si aia falsi, cu minti de tot felul.
M-ar interesa cum stabilesti care sant autentici si care au mintea deblocata, daca ai niste criterii clare.

Sper ca nu e doar un alt exemplu din ciclul "cu tot respectul pentru romanii autentici". Unde criteriul este "cine nu e de acord cu mine nu e roman" (autentic). :)





Sieglind

#53
Ei, la un moment dat trebuia să vină cineva şi să v-o spună şi p'a dreaptă (măi fizicienilor .... ce sunteţi!!!)  :D :D :D

Citat

- Un fizician: din observatii face cam 4%. Ceea ce lipseste sunt dark money (sau dark numbers)...

Adânc rău de tot!  :o

Eu, nefiind fizician, stau ceva mai bine decât voi (bah fizicienilor!). Aşa că mă îndur să vă explic cine sunt ăia destupaţi la minte (nu ca voi!) şi ce înseamnă să ai mintea neblocată:

Citat

...inteleg ca este nevoie de o noua paradigma despre care vorbeste Dr.Edgar Mitchell intr-un interviu f. interesant si serios.
De o schimbare in modul de gandire al oamenilor. Eu vreau sa fac parte din asta. Vreau sa cred ca putem face asta.


Capisci?  ;)

Nu cumva să vă prind cu lecturi din Th. Kuhn, K. Popper şi alte prostii!

ariel55

#54


  ;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

#55
Eu nu mi-am permis să o spun cu atâta bruscheţe, dar ăsta-i ADEVĂRUL!

You ... You ... (...)  ;D

Aveţi mult noroc că pe forumul Scientia puteţi să-l aflaţi şi voi (orbeţilor!). Ba invenţia mileniului III (energii cât cuprinde), ba adevărul despre UFO (geocentrismul şi Pământul plat înţeleg că s-au lămurit mai din timp), cu arheologia şi istoria civilizaţiilor am rezolvat-o deja.

Ce-ar mai fi rămas? Cred că mai avem medicina. Alternativă, desigur. Pe urmă comunicarea cu morţii. Şi la urmă, într-un marş triumfal, apoteotic, astrologia!  :D

Plus taumaturgia care salvează ... ne salvează pe toţi! (în varianta neaoşă, vrăjitoria)  ;)

P.S. Dacă cineva nu mai poate dormi (sau sărbători Anul Nou) din cauza luminilor din Hessdalen, găseşte explicaţii aici:

http://skeptoid.com/episodes/4270#discuss

07Marius

Citat din: mircea_p din Decembrie 31, 2012, 02:50:57 PM
Citat din: 07Marius din Decembrie 30, 2012, 06:05:50 PM

Cu tot respectul ptr. fizicienii autentici si cu mintea deblocata.

Poti sa explici ce inseamna asta din punctul tau de vedere?
S-ar parea ca exista fizicieni autentici cu mintea blocata si fizicieni autentici cu mintea deblocata. Si mai sant si aia falsi, cu minti de tot felul.
M-ar interesa cum stabilesti care sant autentici si care au mintea deblocata, daca ai niste criterii clare.

Sper ca nu e doar un alt exemplu din ciclul "cu tot respectul pentru romanii autentici". Unde criteriul este "cine nu e de acord cu mine nu e roman" (autentic). :)

Ideea pe care am vrut sa o subliniez este faptul ca mainstreamul stiintific (implicit acceptat ca avand dreptate pentru ca este stiintific...)  nu este obligatoriu sa aiba dreptate. Si istoria a confirmat acest lucru in repetate randuri. De exemplu acum sunt usor de acceptat cunostiinte avansate de fizica, ca de exemplu cele legate de structura atomica si subatomica.

Insa la inceputul sec. XX lucrurile erau departe de a fi asa. Ludwig Eduard Boltzmann a fost printre pionierii geniali a unei noi viziuni care insa a fost respinsa cu brutalitate de savantii vremii (fizicieni autentici cu mintea "blocata". Blocata pentru ca ei nu puteau accepta in ruptul capului ca ar putea exista ceva dincolo de perceptia lor sau de puterea lor de gandire abstracta. De asta am numit-o blocata. Erau blocati si rigizi in gandire. Si erau fizicieni recunoscuti cu renume mondial.)

Pe de alta parte au fost si alti fizicieni cu mintea "deblocata". Acestia au fost deschisi unor idei ce au schimbat paradigma fizicii. Parintii fizicii moderne. De aceea i-am numit fizicieni (ptr. ca au fost fizicieni) si au avut mintea "deblocata". Cred ca marile idei si revolutii in orice domeniu (nu numai in fizica) provin de la cei cu mintea "deblocata". Ceilalti sunt buni, dar nu isi pot depasi conditia vremii. Sunt blocati in timp daca vrei.

Unii au putut infrunta dezaprobarea virulenta si zemflemitoare a colegilor de breasla, iar altii nu. Din pacate Ludwig Eduard Boltzmann a facut parte dintre acestia din urma.
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

Citat din: Sieglind din Decembrie 31, 2012, 12:42:18 PM
De parcă nu ai cunoaşte "strategia"! N-o să dovedească vreodată ceva anume: ci toarnă în neştire filmuleţe de pe net ("colector-deversor" aş numi eu, spre deosebire de Ariel!), te provoacă să le comentezi (deşi el NU o face, căci preferă materialul brut), ignoră pur şi simplu contraargumentele, după care revine cu o nouă tranşă, întreită, încincită - şi tot aşa. La nesfârşit. Până când ajunge să-ţi solicite să probezi TU (nu el)!

Daca cineva isi inchipuie ca intr-un forum pe acest subiect se vor aduce DOVEZI IMBATABILE pe marginea acestui subiect, PRO sau CONTRA fenomenului UFO, as spune cu multa indulgenta ca nu a depasit fazele copilariei. Sieglind ca o persoana inteligenta si plina de umor cum esti, eu nu demonstrez nimic si scopul discutiei a fost o confruntare de idei si nu de dovezi.
O analiza matura a unor date publice. Atat si nimic mai mult.

Faptul ca tu crezi ca "desfiintandu-ma" pe mine schimba cu ceva realitatea, ma face doar sa zambesc. Realitatea este dincolo de dorinta noastra, oricare ar fi ea. Marturiile acelor oameni raman, apar altele noi si tot n-am inteles (si asta astept si de la tine - o PARERE  profesionala si nu o DOVADA in acest sens ptr. ca stiu ca nu poti dovedi cu fapte concrete. O PARERE m-ar multumi insa. Vezi, eu sunt mai putin pretentios ca si tine. Nu o CER ci daca doresti poti sa ne impartasesti punctul tau de vedere asupra acestui lucru. Atat. Simplu si elegant.
The imagination is the prisoner of our mind.


valangjed

07 Marius , discutia aceasta imi aduce aminte de conferinta Solvay din 1930 unde Einstein cauta modele teoretice impotriva teoriei cuantice iar Niels Bohr le gasea greselile , asta spus , asa , mai pe scurt.Problema acestei discutii este ca tu aduci doar ipoteze , confirmate doar vizual , de diferiti oameni si vrei ca noi sa credem ca , asa este.Cum au spus Sieglind si ariel55 asta se cheama "apel la autoritate".Vino cu dovezi concludente , experimente repetabile , asa au facut si fizicienii pe care tu ii numesti "deschisi la minte" si din cauza asta au devenit mari fizicieni.Exemplul lui Boltzman nu este unul din cele mai fericite , daca imi amintesc bine a fost contemporan si cu Maxwell si cu Einstein.Ce ar fi facut Boltzman in situatia lui Einstein din anii '20 , cand era renegat de nazisti.Nu trebuie sa uitam ca fizicienii sunt si ei oameni si sunt imperfecti din anumite puncte de vedere.Pana la urma s-a dovedit ca Boltzman avea dreptate si cred ca asta conteaza cel mai mult.

In final , LA MULTI ANI , SI UN 2013 IN CARE , CU TOTII , SA FIM MAI BUNI SI POATE MAI DESTEPTI!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.