Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Energie libera

Creat de virgil 48, Decembrie 23, 2012, 07:36:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

  Vazand subiectul de la LENR mi-am zis ca acesta, daca este real, il depaseste.
  Anul viitor fac si eu o astfel de jucarie.


  free energy generator - outside - filmed in one take

 

ariel55

CitatAnul viitor fac si eu o astfel de jucarie.
Virgil, cu o singura conditie.Iti trebuie un motoras mai mic cat sa incapa bateriile in spatiul ramas liber.
Asta da Free Energy! ;D Magic! Il rapune pe INVENTATORUL TURBINEI GRAVITATIONALE. :'(
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

  Ariel, nici nu ma incurc cu motorasul. Daca arata ceva pe avometru bine,
daca nu, ma aleg si eu cu un tirbuson ornamental!

Eu Alex

Acest film e o pacaleala, am fost curios si l-am incercat si eu desi citisem la comentarii parerea cuiva ce e tzeapa :( dar sunt cateva pe aici despre care cred ca sunt bune, www.free-energy-info.co.uk

ariel55

#4
Citatdar sunt cateva pe aici despre care cred ca sunt bune, www.free-energy-info.co.uk
Daca ti  neaparat sa pierzi timp si bani, sigur , link-ul tau pot fi cea mai buna  solutie. ;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

 Pentru Eu Alex:
Tirbusonului de cupru i-ai atasat si placuta aceea magnetica? Nu ca mi-ar
da sperante, dar daca refaci o experienta, trebuie sa procedezi identic.
 

ariel55

#6
 8)
CitatTirbusonului de cupru i-ai atasat si placuta aceea magnetica?
Asta ca sa mai dea o oarecare culoare experimentului!  ;D ;D ;D ;D ;D
Neaparat lipit cu silicon de tirbuson, altfel consuma din energia astrala a antenei!.Reduce tot campul leptonic la 0!
:D :D :D :D :D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

click

#7
cel mai probabil are vreo bobina de inductie pe acolo ascunsa

daca tot veni vorba
All About WAVE

valangjed

Urmarind filmuletele acestea , sunt multe pe youtube, ma intreb:De ce mai platesc factura la energie electrica?La cati magneti, motorase,conductor de cupru si piese electronice inutile am prin casa , as putea produce mai multa energie electrica decat o termocentrala de marime medie.Ma privatizez , fac si eu un ban din energie ;D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Clipul pus de click nu este despre energie "free" (gratis, nu libera).
Au un fel de troleibuz cu baterie care se incarca fara sa o bagi in priza ci prin inductie, in statii si la garaj.
Nu stiu cat de revolutionara este, nu am urmarit toate detaliile.
Am vazut anul trecut ca studentii undergraduate la inginerie se jucau cu transferul inductiv de energie electrica, cand au avut "open house".
Probabil ca implementarea in practica este (sau ar fi) revolutionara.

puriu

Energia libera este ceva serios, o functie de stare (Helmholtz) a unui sistem termodinamic.

virgil 48

Citat din: puriu din Iulie 03, 2013, 01:24:10 PM
Energia libera este ceva serios, o functie de stare (Helmholtz) a unui sistem termodinamic.
Foarte bine daca stii ce este in teorie. Inseamna ca exista. Poate stii si cum se
poate folosi!?

mircea_p

Uite, de exemplu aici.
Energia libera (Gibbs) poate fi "folosita" pentru a determina daca o reactie este spontana sau nu.

http://chemed.chem.purdue.edu/genchem/topicreview/bp/ch21/gibbs.php


puriu

Asa este, dar functia Gibbs se numeste entalpie libera. E tot o functie de stare a sistemului. Despre cele doua functii, Helmholtz si Gibbs, se pot afla mai multe amanunte in orice manual universitar de termodinamica. Burta pe carte!

mircea_p

Citat din: puriu din Iulie 04, 2013, 11:08:00 AM
Asa este, dar functia Gibbs se numeste entalpie libera. E tot o functie de stare a sistemului. Despre cele doua functii, Helmholtz si Gibbs, se pot afla mai multe amanunte in orice manual universitar de termodinamica. Burta pe carte!

Se numeste si entalpie libera, asa e.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gibbs_free_energy

Dar nu conteaza aici. Era doar un exemplu de "folosire" a "energiei libere", asa cum ceruse virgil48.
Poti gasi si exemple cu energia libera Helmholtz, sant convins.

Pana la urma idea este ca termenul "energie libera" nu prea are nimic de-a face cu asa zisa "free energy".