Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Dark energy

Creat de HarapAlb, Decembrie 28, 2007, 01:10:59 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

 O noua ipoteza despre "dark energy".

Pe scurt: ecuatiile propuse de Einstein si folosite in a deduce ca Universul se extinde au plecat de la ipoteza ca materia este distribuita uniform (densitate constanta) in Univers, insa utilizand ca model un Univers in care materia nu este uniform distribuita nu mai este necesara introducerea notiunii de "dark energy".

[RHF]{NC}The Eagle

Multumesc frumos...Un articol foarte interesant care merita citit!Mersi Harap!

Adi

Inca nu am citit articolul, am fost munte de revelion aproape o saptamana, dar da, o alta posibilitate pentru a explica expansiunea Universului este ca legea atractiei gravitationale sa nu urmeze exact legile pe care le credem noi, sau ca masa sa fie distribuita altfel in Univers, etc. Nu stim daca aceasta energie intunecata este chiar o energie, nu stim nimic despre acest element lambda care pus in ecuatiile lui Einstein se comporta ca o energie misterioasa care se opune energiei gravitationale.

Cu atat mai mult traim vremuri fascinante, voi elevii de astazi puteti contribui la rezolvarea acestui mare mister: de ce este Universul in expansiune accelerata, ce este de fapt aceata energie intunecata?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro