Welcome, Guest. Please login or register.

Autor Subiect: Cine sunt eu?  (Citit de 20541 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline valangjed

• Senior
  • Mesaje postate: 1060
  • Popularitate: +62/-18
Răspuns: Cine sunt eu?
« Răspuns #45 : Octombrie 15, 2013, 12:06:48 a.m. »
Daca tot suntem la sectiunea filosofie, spun si eu, o "idee"(mai degraba o prostie):Maine auziti sau cititi ca eu am murit.Eu pot trai "vesnic", intr-un alt univers, la fel cum voi traiti "vesnic" in universul vostru.Apropos de teoria multiversului.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Offline 07Marius

• Experimentat
  • Mesaje postate: 606
  • Popularitate: +24/-37
« Răspuns #46 : Octombrie 15, 2013, 10:51:04 a.m. »
Daca tot suntem la sectiunea filosofie, spun si eu, o "idee"(mai degraba o prostie):Maine auziti sau cititi ca eu am murit.Eu pot trai "vesnic", intr-un alt univers, la fel cum voi traiti "vesnic" in universul vostru.Apropos de teoria multiversului.

Daca dam credit teoriei, avem oricum o problema. Cu ce te-ar multumi faptul ca tu intr-un univers paralel esti sa zicem miliardar, iar in altul sarac lipit... iar tu te adresezi in acest moment din prisma celui sarac... La fel poate fi pusa problema viu/mort etc.

Chestia nasoala este ca aceste universuri paralele nu comunica unul cu altul, conform teoriei.

Mie mi se pare extrem de putin probabil ca aceasta teorie sa corespunda realitatii. Practic am avea o infinitate de universuri care fiecare dezvolta o alta infinitate s.a.m.d. Prea mult spatiu, prea multa energie, prea mult de "lucru" ptr. Domnul daca vreti,  :)
Nu cred ca poate functiona asa ceva, nici macar in plan teoretic. Cred ca undeva se ascund erori serioase de logica/interpretare a unor fenomene cuantice.
The imagination is the prisoner of our mind.

Offline A.Mot

• Experimentat
  • Mesaje postate: 806
  • Popularitate: +12/-48
« Răspuns #47 : Octombrie 15, 2013, 06:13:58 p.m. »
Eu sunt cel ce sunt şi nu ştiu cine sunt!Se spune că există suflete întrupate şi suflete care nu sunt întrupate şi deci asta înseamnă că eul unui om este de fapt sufletul acelui om.

Dehateh

• Vizitator
« Răspuns #48 : Octombrie 16, 2013, 01:39:12 a.m. »
Eu sunt cel ce sunt şi nu ştiu cine sunt!Se spune că există suflete întrupate şi suflete care nu sunt întrupate şi deci asta înseamnă că eul unui om este de fapt sufletul acelui om.

Revin si repet ca nu suntem intrebarea ci intrebatorul. Cine sunt eu? Adica exist eu care ma observ  pe mine ca existand si ma intreb cine sunt.

Iti poti interoga chiar propriul rationament la un moment dat. De ce am gandit asa? Adica eu am observat ca am gandit intr-un fel anume reiesind de aici  lipsa de identificare cu propria minte.

Iesind din noi vom fi noi cu adevarat.

Fiti constiinta care  observa ce se intampla cu acel Eu. :)
« Ultima Modificare: Octombrie 16, 2013, 01:40:50 a.m. de Dehateh »

Offline cristi

• Junior
  • **
  • Mesaje postate: 260
  • Popularitate: +9/-0
« Răspuns #49 : Octombrie 19, 2013, 10:44:40 a.m. »
Ma bucur ca maniera mea de a chestiona cele trei cuvinte ale intrebarii originale a scos la suprafata o gramada de idei frumoase despre mecanica cuantica. Personal sunt de parerea lui Mircea:

Citat
Mecanica cuantica (aia pe bune) nu presupune ca inainte de colapusl functiei de unda sistemul nu exista sau nu este. Observarea si colapsul nu schimba starea sistemului de la non-existenat la existenta.
La fel cum numararea banilor din buznar nu ii face brusc sa fie acolo. Din pacate. Zâmbet

Interpretarile conform carora existenta universului depinde de observator sant doar atat: interpretari.
Nu zic ca nu sant interesante si ca nu ii preocupa si pe fizicieni. Ci ca nu sant mecanica cuantica.
Sa nu amestecam merele cu nucile. Ca nu e seara de Mos Ajun. Inca. Zâmbet

Deci Berkley este parintele "mecanicii cuantice" poate in sensul in care Platon este parintele cinematografului. Face cu ochiul

Sunt insa si eu atras de "posibilitatile exotice" de interpretare, ca cea urmand ideea lui Berkely. Ma fascineaza atunci cand fizica atinge limitele intelegerii umane.

Ieri tocmai am venit din concediu, unde am primit o intrebare care inca ma urmareste. Cineva m-a intrebat asa: "Poti numi conceptele (verificate) din fizica care nu mai pot fi intelese de mintea umana?" Tinand cont de calitatea ridicata a inteligentei interlocutorilor, ma gandesc sa pun aceasta intrebare aici. Am sa deschid insa un nou "thread"..

numai de bine
cristi
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club