Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cine sunt eu?

Creat de Athos, Decembrie 10, 2012, 04:08:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

valangjed

Citat din: mircea_p din Decembrie 12, 2012, 04:28:37 AM
Daca e hotel, de ce nu si un restaurant? ;)

http://athosrestaurant.com/

Ai zis bine.Exista si un coniac cu numele asta poate o fi si ceva ce tine de gastronomie.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind


valangjed

Trecand peste glumele de rigoare ,adecvate la un asa titlu de topic , am putea merge dincolo de glume si sa constatam ca omul este egoist , chiar si filantropii fac acte de caritate pentru a se "simti bine" ei insisi.Nu mai vreau sa spun de misionarii religiosi , ei incearca sa converteasca diferiti "pagani" pentru alinarea propriului suflet.Daca revenim in actualitate si vorbim de "teroristii religiosi" , cei cu 700 de fecioare in gradina raiului ... aici e chiar egoism pe bune , adica omori , un numar de necredinciosi ,si zeul tau te rasplateste.Aberant!
Concluzia este ca si eu sunt egoist.Daca fac cuiva un bine "dezinteresat" , interesul este "propria mea pace interioara" , dar chiar exista aceasta pace interioara?
Cine sunt eu?
Sunt cel pe care il judeca comunitatea sau cel care cred "eu" ca sunt?

P.S.Athos a aruncat o piatra in lac ... nu ne-am adunat , inca , zece asa ca facem bascalie...
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

thunder

Cine sunt "EU"? Fara ajutorul rudelor, prietenilor sau actelor, fara buletin si CNP, cam greu sa 'stii' cine esti ... dar sa mai demonstrezi si la altii ca tu esti "TU" si nu "EU" nu stiu ... crezi ca esti "TU", sau stii ca sunt "EU"? Cine sunt eu? Sunt cel ce-am fost mereu ... 

valangjed

Cam "subtire" explicatia "Sunt cel ce am fost mereu" , asta implica definirea timpului iar timpul  este definit din perspectiva filosofica sau stiintifica."Am fost" si "mereu" sunt doua raportari temporale.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

thunder

"... asta implica definirea timpului ..."

Chiar as fi curios de o definire stiintifica a timpului ... Eeee ... tic-tac ...

Dehateh

#21
 Cred ca nu  putem defini cine suntem  fara sa ne raportam la ceva din jurul nostru sau la ceva  din noi insine.

  Eu as raspunde ca  noi suntem cei din spatele acestei intrebari, noi suntem ' intrebatorul'  si nu in cele din urma, constiinta cu care este pusa  aceasta intrebare.

cristi

"Eu"? Ce te face sa crezi ca posezi proprietatea de "eu"? Nu este mai degraba un cuvant inventat, cand de fapt tu esti altul in fiecare dimineata?

"Sunt"? Ce te face sa crezi ca posezi proprietatea "a fi"? Oare imagina in oglinda "este"?

"Cine"? Ce te face sa crezi ca ai proprietatea "obiect"? Oare masina mea are proprietatea de obiect, sau e mai degraba o denumire data unei colectii de componente?
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

valangjed

@Dehateh Buna definitie!Cuprinde in ea relativitatea("fara sa ne raportam la ceva din jurul nostru) si fizica cuantica ("intrebatorul").Din nefericire, oamenii cauta perfectiunea si nu o vor gasi decat "atunci cand ei vor fi perfecti", adica niciodata.Parerea mea.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Citat din: cristi din Octombrie 11, 2013, 01:35:37 AM
"Eu"? Ce te face sa crezi ca posezi proprietatea de "eu"? Nu este mai degraba un cuvant inventat, cand de fapt tu esti altul in fiecare dimineata?

"Sunt"? Ce te face sa crezi ca posezi proprietatea "a fi"? Oare imagina in oglinda "este"?

"Cine"? Ce te face sa crezi ca ai proprietatea "obiect"? Oare masina mea are proprietatea de obiect, sau e mai degraba o denumire data unei colectii de componente?
Ai uitat analiza semnului de intrebare.
E asta o intrebare sau poate e o exclamatie deghizata in intrebare? Au intrebarile proprietatea de a chestiona sau e doar o iluzie?
Ce fac intrebarile cand nu le pune nimeni? ;)

Sieglind

Citat din: mircea_p din Octombrie 11, 2013, 01:53:06 AM
Ai uitat analiza semnului de intrebare.
E asta o intrebare sau poate e o exclamatie deghizata in intrebare? Au intrebarile proprietatea de a chestiona sau e doar o iluzie?
Ce fac intrebarile cand nu le pune nimeni? ;)

N-a uitat-o, urmează "esse est percipi" (George Berkeley). 
Eheheeeeeeeee ;)

123

Citat din: mircea_p din Octombrie 11, 2013, 01:53:06 AM

Ce fac intrebarile cand nu le pune nimeni? ;)

Ce face electronul cand nu-l observa nimeni?

@Sieglind: intotdeauna l-am considerat pe G. Berkeley parintele mecanicii cuantice  ;D.

07Marius

Citat din: mircea_p din Octombrie 11, 2013, 01:53:06 AM
...Au intrebarile proprietatea de a chestiona sau e doar o iluzie?
Ce fac intrebarile cand nu le pune nimeni? ;)

In baza filozofiei cuantice s-ar putea spune:

Daca astepti suficient de mult, se va gasi un destept sa le puna. Pina atunci ele sunt peste tot non localizate.
Asa cum "Cine sunt eu?" are mai multe raspunsuri si nu o sa le epuizam niciodata, poate tot asa iluzia face parte din realitate si degeaba ne chinuim noi sa le separam...

Introspectia este buna si mereu va scoate la lumina alte adevaruri. Dar, odata ce cobori pe aceasta intrebare in strafundul EU-lui trebuie sa ai grija sa nu te pierzi si sa iesi din nou la lumina, altfel ramai blocat atemporal in cautarea raspunsului la "Cine sunt EU"?

Ar fi pacat, pentru ca ai rata o multime de... rahaturi care ne fac viata frumoasa. :)
The imagination is the prisoner of our mind.

Dehateh


  Iluzia poate fi separata de realitate daca ea doar se regaseste in realitate si nu 'face parte' asa cum ai zis tu ca si componenta pentru ca atunci inseamna ca s-ar suprapune cu realitatea insasi si deci nu ar mai fi iluzie sau  intreaga realitate ar deveni o  mare iluzie de fapt si nu mi pot imagina ce ar  ramane atunci. :)

  A (-ti) pune intrebari cred ca e unul din actele cele mai firesti posibile.
   Intreba cineva ce se intampla cu intrebarile cand nu le pune nimeni. Ei bine, eu cred ca ele nu ar exista pentru ca doar omul este cel care le ' naste' .

   Imi aduc aminte de o definitie  frumoasa  de la inceputul unui documentar : Viata este modalitatea prin care Universul se explica pe el insusi.
Tot asa cred si eu ca omul e o parte necesara din Viata pentru ca tot ce exista  in jurul lui sa fie explicat.
  Si nu omul in sine cat mai degraba constiinta sa.

   Probabil ca tot noi suntem pionii principali  in marea de Mister a Vietii. :)



Sieglind

Citat din: 123 din Octombrie 11, 2013, 12:13:57 PM
Ce face electronul cand nu-l observa nimeni?

Întreabă-l direct. Nu-i nevoie să speculezi  :D

P.S. Hai, ia-mă că nu ştiu la ce te referi. Cum a fost chestia aia cu "in a nutshell"  ;)