Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Recomandare revista medicala?

Creat de cip, Septembrie 21, 2012, 01:10:47 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cip

Ok, maica-mea citeste mereu revista ***. Adica "As-ul" cum ii spun ea. Asta este revista unde toata porcaria alternativa se autoproclama medicina, unde toti vracii sunt medici si toti preotii sunt filozofi. Problema e ca desi sunt cu ochii pe ea, tot isi pune niste critsale prin casa sau mesteca uneori cine stie ce plante. Cine stie ce obiceiuri cu leacuri minune tamaduitoare mai practica si nu stiu eu. Daca nu o pot face sa se opreasca din citit revista ***, macar vreau sa-i fac un abonament la o publicatie unde medicina alternativa si pseudostiinta nu au ce cauta, dar nici sa fie una exclusiv academica.

Imi puteti recomanda o astfel de revista/ publicatie?
Multumesc anticipat.

<@cip: ai grija cu limbajul pe acest forum. La urmatoarea abatere de acest fel vei fi sanctionat.>

Sieglind

#1
Citat din: cip din Septembrie 21, 2012, 01:10:47 AM
Ok, maica-mea citeste mereu revista ***. Adica "As-ul" cum ii spun ea. Asta este revista unde toata porcaria alternativa se autoproclama medicina, unde toti vracii sunt medici si toti preotii sunt filozofi. Problema e ca desi sunt cu ochii pe ea, tot isi pune niste critsale prin casa sau mesteca uneori cine stie ce plante. Cine stie ce obiceiuri cu leacuri minune tamaduitoare mai practica si nu stiu eu. Daca nu o pot face sa se opreasca din citit revista ***, macar vreau sa-i fac un abonament la o publicatie unde medicina alternativa si pseudostiinta nu au ce cauta, dar nici sa fie una exclusiv academica.

Imi puteti recomanda o astfel de revista/ publicatie?
Multumesc anticipat.

Dacă i te adresezi şi ei tot în termenii ăştia, mira-m-aş să aibă succes vreo recomandare. Îţi înţeleg exasperarea (ori temerile), dar ăsta nu-i motiv suficient să te apuci să botezi publicaţia în fel şi chip. Cel puţin pe un forum care se respectă (implicit respectându-şi userii)!

Try some civility at least

cip

#2
Citat din: Sieglind din Septembrie 21, 2012, 01:22:16 AM

Dacă i te adresezi şi ei tot în termenii ăştia, mira-m-aş să aibă succes vreo recomandare. Îţi înţeleg exasperarea (ori temerile), dar ăsta nu-i motiv suficient să te apuci să botezi publicaţia în fel şi chip. Cel puţin pe un forum care se respectă (implicit respectându-şi userii)!

Try some civility at least


ok, imi cer scuze, n-am vrut sa sune intr-un fel nerespectuos decat fata de revista in sine ... doar mi s-a parut amuzant (mereu cand o spune maica-mea nu stiu de ce mie-mi suna in engleza)

stiu ca tot o s-o citeasca, nu ma indoiesc de asta, dar nu o sa ignore nici revista la care-i fac eu abonament

deci, recomandari ceva?

m-ar interesa bineanteles si pe mine

valangjed

Eu as spune ca , mai bine , o trimiti la un medic , pana la urma aceste autotratamente , nesupravegheate de un medic nu duc la nimic bun.Parerea mea!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

cip

Citat din: valangjed din Septembrie 21, 2012, 02:49:30 PM
Eu as spune ca , mai bine , o trimiti la un medic , pana la urma aceste autotratamente , nesupravegheate de un medic nu duc la nimic bun.Parerea mea!

merge periodic la medic si urmeaza tratamentul medicului 100% ... nu despre asta imi fac probleme

poate cineva raspunde pe topic?

multumesc anticipat

Sieglind

Citat din: cip din Septembrie 21, 2012, 11:35:07 AM

ok, imi cer scuze, n-am vrut sa sune intr-un fel nerespectuos decat fata de revista in sine ... doar mi s-a parut amuzant (mereu cand o spune maica-mea nu stiu de ce mie-mi suna in engleza)

stiu ca tot o s-o citeasca, nu ma indoiesc de asta, dar nu o sa ignore nici revista la care-i fac eu abonament

deci, recomandari ceva?

m-ar interesa bineanteles si pe mine

Că doar şi eu merit o porţie de cenuşă (în cap): n-ar fi trebuit să dau citatul complet!  :(
Îi cer scuze lui Pozitron - iar altă dată o să fiu mai atentă.

Sieglind

#6
Citat din: cip din Septembrie 21, 2012, 05:37:06 PM
Citat din: valangjed din Septembrie 21, 2012, 02:49:30 PM
Eu as spune ca , mai bine , o trimiti la un medic , pana la urma aceste autotratamente , nesupravegheate de un medic nu duc la nimic bun.Parerea mea!

merge periodic la medic si urmeaza tratamentul medicului 100% ... nu despre asta imi fac probleme

poate cineva raspunde pe topic?

multumesc anticipat

Ce înseamnă "pe topic"? Ce fel de publicaţii ai în vedere? în virtual? periodice? medicină generală? de specialitate? care anume? terapii?
Şi de ce consideri că ar fi necesar ca mama ta să citească în continuu genul ăsta de literatură?

Sunt întrebări care le-ar putea fi altora utile, mă gândesc la acea recomandare pe care o ceri. Din păcate, nu te pot ajuta cine ştie ce, pentru simplul fapt că nu m-a interesat vreodată subiectul.  
Am căutat însă pe net şi iată ce am găsit:

online: Almanah medical prezentat ca fiind:

Almanah Medical.ro 2011 - Mai mult decat medicina...

   Exclusiv! Prima publicatie medicala 3D din Romania

   2011 este prima editie al carei comitet editorial este alcatuit din peste 50 de cadre medicale renumite, cititorii avand parte de informatie medicala autentica, de ultima ora, despre diverse afectiuni

   In plus fata de rubricile cunoscute din editiile anterioare, Almanah medical.ro 2011 vine cu 2 noi capitole de interes: Psihologie si Cei dragi noua (rubrica dedicata iubitorilor de animale)

   200 de pagini de sfaturi privind sanatatea dvs. venite din partea unor medici renumiti, tratamente, recomandari pentru preventia si depistarea precoce a celor mai importante si frecvente boli, puteti descoperi un interesant interviu despre natura umana cu celebrul psihoterapeut Jeni Voicu - totul intr-o uimitoare experienta tridimensionala.

http://www.almanahmedical.eu/

EMCB - Publicaţii medicale - Educatie medicala pentru... pacienti!

https://www.emcb.ro/index.php?topic=pub

cu Revista Online Doctorul Meu, prezentat ca:

... prima revista medicala conceputa de medici si dedicata pacientilor. Intr-un limbaj accesibil, diferite personalitati medicale explica lunar pacientilor ABC-ul fiecarei boli, atragand astfel atentia asupra primelor semne si simptome de boala care ar trebui sa atraga atentia asupra necesitatii prezentarii la medic.
Conceputa ca un instrument util atat medicului (prin furnizarea unui suport educational atractiv), dar si pacientului, revista este distribuita atat gratuit (in peste 2000 de cabinete de medicina de familie) cat si prin reteaua standard de difuzare a presei scrise.

http://www.doctorulmeu.net/revista/


Ar mai fi şi Farmacia Ta - Revista care te mentine sanatos
http://www.farmaciata.ro/

Te mai poţi inspira şi după Lista publicaţiilor medicale româneşti, Univ. Carol Davila

http://biblioteca.umf.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=93&Itemid=230

Cam atât. Ai ceva lucru de-acum.  :D

---------------------------------------------------------------------------

Dar n-ar fi oare mai bine să glumeşti cu ea? pur şi simplu să vă bucuraţi de ceva, să râdeţi împreună?

Apropo, există şi o "terapie a râsului":

... acţiunea terapeutică a râsului se explică prin influenţa sa mecanică, fiziologică, psihică şi subtilă asupra organelor şi structurilor fiinţei:

Râsul provoacă eliberarea de endorfine

Endorfinele sunt hormoni secretaţi de hipotalamus care posedă o structură chimică analoagă cu cea a morfinei şi au efectul de a creşte buna dispoziţie şi de a induce starea de plăcere, alinând durerea şi îmbunătăţind considerabil starea sufletească. Râsul măreşte într-o manieră fenomenală producţia lor.

Râsul stimulează durabil sistemul nervos parasimpatic

Sistemul nervos parasimpatic are o acţiune de încetinire a ritmului cardiac, de diminuare a tensiunii arteriale, de reglare a digestiei, de ameliorare a funcţiei respiratorii şi de control al funcţiilor genitale. Stimulând funcţionarea parasimpaticului, râsul provoacă o reducere notabilă a efectelor stresului.

Râsul este un stimulator psihic

Râsul ridică o barieră a optimismului împotriva micilor depresii ale vieţii cotidiene. El acţionează împotriva toxinelor psihice şi stimulează funcţiile intelectuale.

Râsul acţionează asupra sistemului muscular

Numeroşi muşchi sunt puşi în mişcare în timpul râsului, iar unele persoane sunt literalmente zguduite de o izbucnire în hohote de râs.

Ori, chiar dacă avem uneori tendinţa de a uita acest fapt, exerciţiul muscular activează toate funcţiile noastre vitale, o clasă de boli fiind tocmai rezultatul direct al lenei şi inactivităţii fizice. Un minim de exerciţiu fizic este indispensabil: plimbarea de exemplu este o modalitate simplă de a face dinamiza corpul şi de a-l întreţine.

Râsul este el însuşi un exerciţiu muscular, totodată uşor şi cu efecte profunde, un veritabil ,,masaj intern" ale cărui rezultate sunt comparabile cu ale oricărui exerciţiu tradiţional bine efectuat. În plus, este mai uşor de practicat şi mai plăcut pentru toţi aceia cărora sportul le repugnă.

Râsul este un excelent exerciţiu respirator

Exerciţiile care acţionează asupra musculaturii şi respiraţiei sunt strâns corelate, bună parte din beneficiile mişcării în aer liber (...) fiind legate de mai buna oxigenare a celulelor organismului. [am şters partea cu practicarea posturilor corporale (asanas) şi a tehnicilor respiratorii (pranayama) yoghine  ;)]

Respiraţia este unul din pilonii sănătăţii şi putem ameliora sau chiar vindeca numeroase afecţiuni pur şi simplu reînvăţând să respirăm, căci mulţi dintre noi respiră defectuos, lăsând deschisă poarta bolilor de tot felul.

Prin dinamizarea muşchilor abdominali şi toracici, râsul provoacă un salutar masaj al viscerelor şi o purificare a organismului şi a întregii fiinţe graţie unui aport crescut de oxigen.

Sursa: http://www.psihologul-tau.ro/articole/dezvoltare-personala/rasul-un-medicament-natural.html

P.S. Te-am avertizat că nu mă pricep la subiectul ăsta

cip

#7
Nici una din cele 3 reviste recomandate de userul Sieglind si anume Almanah Medical, Doctorul Meu si Farmacia Ta nu corespund cererii mele pentru ca au multe sectiuni cu articole bazate pe pseudostiinta 'medicala':

Almanahul Medical are o mare sectiune numita "Medicina complementara" cu articole complet contradictorii: un articol care explica bine documentat de ce daca diluezi foarte mult o substanta in apa, aceasta devine apa chioara, adica homeopat http://www.almanahmedical.eu/rubrica/medicina-complementara/ urmat de o serie de articole nedocumentate care explica beneficiile homeopatiei.

Revista Doctorul Meu are pagini intregi dedicate 'tratamentelor' cu usturoi, flori, fructe, plante, acupunctura, homeopatie, etc ... pe o pagina intreaga e promovat Sedativ PC, homeopat pe care l-am luat in doze imense la protestul 10:23 si nu m-a sedat, amortit sau adormit in nici un fel.

Revista Farmacia Ta e si mai alternativa: are sectiuni intregi dedicate acupuncturii, homeopatiei, o sectiune de "medicina" alternativa (de parca cele mentionate mai devreme nu ar fi tot alternative) sectiune cu tratamente de reflexoterapie, yoga, meditatie, masaj, atingere si alte aiureli, impreuna cu o sectiunea numita "farmacia naturii" unde te poti trata incepand de la struguri la sute de plante si remedii miraculoase.

Link-ul http://biblioteca.umf.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=93&Itemid=230 este singura pista buna de studiu, dar am apelat la acest forum la sectiunea medicala tocmai pentru o recomandare si tocmai pentru a nu mai studia eu sute de publicatii, considerand ca cei cu apetit pentru cunoasterea stiintifica medicala de pe acest forum stiu deja sa-mi recomande.

De "terapia rasului" recomandata de acelasi user nu mai spun nimic pentru ca este complet off topic iar sursa citata este site-ul unui psiholog care nu-si da numele si care practica tratamente foarte 'medical stiintifice' cum ar fi "terapia iertarii, terapia prin jocul de nisip", "orgasmului prelungit" impartasind astfel din experienta proprie si scrie despre intelepciuna unui preot care se ruga la un munte si o floare de mac.

Come on, people, am intrat aici pentru ca am vazut ca este un forum al celor pasionati de stiinta, daca ma interesau leacuri minune si terapii prin cristale sau astrologie medicala gaseam mii de site-uri sau citeam reviste precum Ass, adica tocmai ce combat eu aici.

Va rog mult, daca se pot da doar raspunsuri la subiect.

Cu respect.




Sieglind

Vezi? tot a folosit la ceva! să le desfiinţezi.  :D

Te-am avertizat că nu m-a interesat niciodată subiectul. Sper să primeşti recomandările aşteptate.

btw: râsul e şi o atitudine, o stare. Spre deosebire de tine, mie-mi face plăcere să râd împreună cu mama. Şi nu numai cu ea ...


cip

#9
Citat din: Sieglind din Septembrie 22, 2012, 04:01:47 PM
Vezi? tot a folosit la ceva! să le desfiinţezi.  :D

Te-am avertizat că nu m-a interesat niciodată subiectul. Sper să primeşti recomandările aşteptate.

btw: râsul e şi o atitudine, o stare. Spre deosebire de tine, mie-mi face plăcere să râd împreună cu mama. Şi nu numai cu ea ...



Utilizatorul Sieglind nu stie si nu va afla niciodata cat si despre ce rad eu impreuna cu mama mea oricat ar incerca sa afle... si una e sa razi normal, natural, rational, alta este sa razi doar de dragul de-a rade intr-o isterie crezand ca practici vreo terapie medicala care trateaza orice, indiferent de diagnostic... intre aceste doua lucruri este o mare, mare diferenta.

Cat despre atitudinea rasului, iti spun eu despre atitudinea rasului, daca insisti cu subiectul asta pentru ca oricum nimeni nu vrea sa fie pe subiectul topicului:

Ma abtin sa mai am simtul umorului pe acest forum deoarece umorul meu poate fi considerat ofensator aici, asa cum se vede in primul post din thread. Rad cum stiu eu in alta parte. Cand intru aici imi tai unghile si stau frumos in fata calculatorului, eventual imi trag ceva pe mine daca sunt dezbracat si niciodata, niciodata, dar ATENTIE, NICIODATA nu folosesc acel cuvant ingrozitor de ofensator din 3 litere (stiti voi care) pentru ca asa cum am fost avertizat, voi fi sanctionat fara drept de apel!
Incep sa ma gandesc serios daca data viitoare cand aud un banc cu personajul de bancuri de 4 litere (nu stiu daca am voie sa-i dau numele aici) sa rad sau sa ma uit urat la cel care il spune. Daca ma gandesc bine ar trebui sa ma las si de ascultat muzica rock sau metale pentru ca acel cuvant ofensator din 3 litere care a fost inlocuit elegant mai sus cu *** paleste in comparatie cu ce versuri contin asemenea obscenitati ca Pink Floyd, Metallica si atatea formatii pe care milioane de oameni le asculta, sigur nimeni de aici :D. Nici la filme nu ar trebuii sa ma mai uit, nici macar la cele culturale pentru ca acolo e un cuvant mai obscen, in toata media, si e mai mare, mult mai mare: e de 4 litere! ... Mare atentie daca pun mana pe o carte de-a lui Ion Creanga sau Marin Preda, si sa nu cumva sa mai citesc Cel mai iubit dintre pamanteni pentru ca aia e o carte care nu are nici un respect pentru cititori conform ideii, nu-i asa, foarte nobile si autoritare de mai sus. Asa ca, nu-mi spune mie despre atitudinea rasului, exclud cat pot orice forma de umor pe acest forum, si voi incheia toate posturile cu o semnatura seaca, dar cu adanca si puternica insemnatate formala:

Cu respect.

Sieglind


cip

deci, poate recomanda cineva o revista romanesca medicala pentru publicul larg fara pseudomedicina?