Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O alta problema de Chimie

Creat de Higgs, Decembrie 02, 2012, 05:37:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Higgs

Buna seara! Am dat de o alta problema de chimie pe care nu o pot rezovla. Iata cum suna: Un ameste cofrmat din 4 moli de n-butan si 1 mol de izobutan se incalzeste la 100 grade Celsius in prezenta de AlCl3 umedia. In conditiile in care are loc reactia constanta de echilibru Kc este 4. Amestecul rezultat in urma reactiei contine un procent de butan egal cu....?

Ei bine, avand in vedere conditiile de reactie, va avea loc reactia de izomerizare. O parte din izobutanul ce intra in reactie se va transofrma in n-butan, o parte din n-butanul ce intra in reactie se va transforma in izobutan. Insa nu stiu cum sa continui. Ma poate ajuta cineva? Multumesc!

aluca

                                  n-butan < ====== > izobutan
I(initial)                          4 moli                   1 mol
R (in timpul reactiei)         x moli                    x moli
                                 (se consuma)         (s-au format)
E(la echilibru)               (4-x) moli               (1+x) moli

Kc = [izobutan] /[n-butan] =4                [izobutan]=(x+1)/V mol/l
                                                        [n-butan]    =(4-x)/V   mol/l
x=...............................
R=(20% butan )                     

Higgs

Multumesc pentru raspuns! Am insa o intrebare:
Citat
R (in timpul reactiei)         x moli                    x moli
                                 (se consuma)         (s-au format)

O parte din izobutanul intrat in reactie nu se va transforma in butan? Probabil e o intrebare penibila dar la capitolul chimie stau foarte prost.

aluca


Higgs

Evrika! Am inteles acum! Multumesc mult!