Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema de fizica ptr. Craciun

Creat de 07Marius, Noiembrie 29, 2012, 12:56:15 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sieglind

#15
Citat din: mircea_p din Noiembrie 30, 2012, 12:28:59 AM

Unele lucruri sant mai complexe, necesita aplecarea spre amanunt. Nu se pot rezolva in cateva cuvinte pe forum. Estimarea numerelor (a valorilor, ordinelor de marime, e de asemena importanta). Ceva poate parea plauzibil la prima vedere, asa, calitativ, bazat pe niste idei vagi.

Curgerea apei ude?

mircea_p

#16
@Eugen
Mai intai, povestea cu ligheanul cu apa, de-o parte si de alta a Ecuatorului
http://www.sciencefriction.ro/2010/11/15/o-furtuna-intr-un-veceu-cu-apa/
Are si un clip.
Daca citesti in engleza, e de ajuns sa cauti "Coriolis water drain" sau similar si gasesti multe altele. Inclusiv cei de la "Bad Science" au o pagina.

Acum, de ce nu e "adevarata" povestea cu sensul unic, in fiecare emisfera.
Nu pot sa-mi amintesc inca unde am citit discutia detaliata despre scurgerea apei din baie  (Inca mai cred ca era Feynman, dar poate e un alt autor), asa ca it rezum uenel idei:
1. Forta Coriolos este "reala" (adica exista, asta e adevarat).
2. Poate influenta sensul de miscare al fluidelor
3. Sensul de scurgere al unui fluid dintr-un vas depinde de istoria apei si de forma vasului. Istoria se refera la faptul ca atunci cand torni apa in vas, induci o anumita rotatie interna care se mentine pentru mult timp, de ordinul zilelor chiar. Aici e partea de fizica a fluidelor.
4. Forma vasului combinata cu aceasta rotatie remanenta au efectul covarsitor in cazurile obsnuite. Aici intervine partea cantitativa, compararea marimii efectelor.
5. In concluzie, sensul de curgere al apei din cada, toaleta, chiuveta, poate fi in orice directie, indiferent de emisfera.
6. In cazul unor mase mari de fluid (aer sau apa), pe spatii mari, efectul Coriolis este intr-adevar important (vezi curentii oceanici, si miscarile atmosferice).  

PS. Se poate pune in evidenta efectul asupra scurgerii apei din vase, daca se iau precautii sa se elimine orice alte influente. Ceea ce nu e cazul in situatiile obisnuite.

mircea_p

Citat din: Sieglind din Noiembrie 30, 2012, 01:33:21 AM
Citat din: mircea_p din Noiembrie 30, 2012, 12:28:59 AM

Unele lucruri sant mai complexe, necesita aplecarea spre amanunt. Nu se pot rezolva in cateva cuvinte pe forum. Estimarea numerelor (a valorilor, ordinelor de marime, e de asemena importanta). Ceva poate parea plauzibil la prima vedere, asa, calitativ, bazat pe niste idei vagi.

Curgerea apei ude?
Din pacate, discutia despre scurgerea apei din cada nu este acolo. Am verificat.
Dar asta e capitolul la care ma gandeam cand am mentionat Feynman, asa e.

07Marius

Citat din: Sieglind din Noiembrie 29, 2012, 11:26:11 PM
Aşa? :P

Hmmm... prea evident. Trebuie ceva mai subtil, altfel va disparea breasla magicienilor.
Un pic de fizica, un pic de chimie, multa ingeniozitate si efectul este magic.

Uite ca in exemplul de mai jos. Refractia luminii si magia lumineaza copilaria.

Coin Penetrates Glass Tutorial
The imagination is the prisoner of our mind.