Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Oscilatii armonice cls a XI-a

Creat de justakid, Noiembrie 25, 2012, 02:10:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

justakid

Am nevoie de ajutor cu urmtoarea pb... pare simpla insa nu stiu daca fac ce trebuie.

Un resort elastic orizontal este fixat la un capat, iar la celalalt capat e prins un corp cu m=0,2kg. K=640 pi^2 N/m. Spre corpul de masa m e proiectat pe directia resortului un corp identic cu viteza v. Dupa ciocnire cele doua mase se deplaseaza impreuna, resortul osciland cu amplitudinea A=4cm.

Calculati:
a)pulsatia misc oscil
b)ecuatia de oscilatie a maselor fixat la capatul oscil
c)viteza v a corpului ce a produs ciocnirea
d)energia cinetica cand y1=2cm
e)elongatia cand Ec=Ep


Eu am zis a pulsatia^2=k/m, m va fi 2*m initial, adica 0,4kg. K ala...daca inmultesc 640 cu pi^2 in final da ca w=40rad/s dar nu inteleg de ce ar exprima k asa...640*pi^2...ma rog presupun ca nu a fost o greseala avand in vedere ca da 40...mai frumos decat fara pi acolo.

Ecuatia de miscare=elongatia in functie de timp, nu? Si vine y(t)=4sin(40t), avand in vedere ca faza initiala ar trebui sa fie 0...

La c nu stiu sa fac..trebuie scos din v(t)=Awcos(wt+fi0)? Dar cum.. ce fac cu timpul ala...

La d... m-am gand sa scriu Ec=k/2A^2cos^2(wt+fi) si sa scriu si y(t)=2 si sa scot de acolo t...dar sinusul nu poate avea valorea 8 deci sigur ceva nu e ok acolo xD

Ec va fi egal cu Ep cand elongatia e A/2 cred...

Inca ceva...cum se masoara w in rad/s...adica....e radical din k/m...nu inteleg de unde vin radianii aia...si cum pot fi transformati radianii, sau ar trebui macar transformati? :(

Multumesc..

mircea_p

a,b)
Daca "pulsatia" este viteza unghiulara (omega), atunci este 40*Pi. Nu elimina pi-ul din valoarea lui k. Este dat asa pentru a obtine frcveanta (in Hz) ca un numar "frumos".
Deci pune omega asa cum rezulta el in ecuatia de miscare.

c) Viteza dupa ciocnire este viteza maxima a oscilatorului.
Din ecuatia d emiscare poti gasi viteza maxima. Poti?
Dupa aia, din conservarea momentului cinetic, poti calcula viteza inainte de ciocnire.

d) De ce ar avea sinusul valoarea 8? Daca pui 2= 4*sin(...), cat e valoarea lui sin(....)?