Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

fenomene termice...ajutor

Creat de alina, Septembrie 27, 2010, 04:17:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alina

am mare envoie de ajutor la o problema de fizica.....ea e foarte usoara dar cum sunt destul de inceata la minte iar domnul profesor nu nea expicat si nici nu am facut probleme sau exemle,habar nu am cum sa o rezolv.

sa se afle masa moleculei si a atomului de: oxige,azot si heliu(Na=6.023X10 la 26 molecule/kmol)
va rog frumos cine ma poate ajuta...

alina

am uitat sa mentionez clasa...sunt a 10-a.....ma scuzati

Electron

Citat din: alina din Septembrie 27, 2010, 04:17:37 PM
sa se afle masa moleculei si a atomului de: oxige,azot si heliu(Na=6.023X10 la 26 molecule/kmol)
Ce inseamna "kmol" ?

e-
Don't believe everything you think.

alina

"kmol" reprezinta kilomol
1 kmol=10 la 3-a moli

Adi

Aceasta este o problema care nu necesita gandire, ci doar aplicarea cunostiintelor de manual. Ai studiat manualul de chimie la masa moleculara? Ce ai incercat la problema?

De fapt, nu imi dau seama cum anume sa se afle. Aceste mase de atomi sunt deja cunoscute si le gasesti pe Wikipedia. Sau cumva sa le calculezi folosind ce alte date?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Cred ca e vorba de masa atomului (in kg) si nu de masa atomica (in unitati atomice de masa). Se pot calcula folosind masele molare (care se gasesc de obicei in tabele) si valoarea numarului lui Avogadro.
De aia trebuie sa stii ce este un mol si cat cantareste el, pentru diferite elemente.


Electron

Don't believe everything you think.

alina

 este o unitate de măsură fundamentală în SI a cantității de substanță.
oricum...multumesc pentru efortul depus...mi-am dat seama cum se face ceva mai tarziu.....ca sa aflu masa une molecule trebuia sa impart masa molara la numarul lui avogadro si pt masa unui atom se face la fel.
mO2=M/Na
      =32/6,023 X 10 la -26
mO=M/Na
    =16/6,023
....oricum multumesc pentru ca ati incercat

mircea_p

Citat din: alina din Septembrie 28, 2010, 05:11:14 PM

....oricum multumesc pentru ca ati incercat
Cred ca mai degraba tu ai incercat, si ai reusit. Ceea ce e foarte bine.
Din acest motiv nu se dau solutii de-a gata, tocmai ca cel in cauza sa incerce singur.


ichigo

Va rog sa ma ajutati sunt clasa VIII , si am un profesor care nu prea ne explica ceva la lectii si intilnesc mari dificultati la rezolvarea problemelor deci una dintre ele ar fi:
Ce cantitate de caldura este necesara pentru a transforma in vapori 15 g de apa; 12 g de alcool; 10g de eter, daca fiecare lichi este la temperatura de fierbere? dupa cum stim temperatura a apei  de fierbere e de 100`C; a alcoolului 78 ; a eterului 35

mircea_p

Si profesorul asta, are si el niste elevi care nu se prea obosesc sa citeasca macar manualul. ;)

Ai citit despre caldura latenta? Indicatie: temperaturile de fierbere nu sant necesare pentru a rezolva problema asta. Caldurile latente, da.