Filozofia ştiinţei, filozofie, psihologie, sociologie şi limba română > Filozofie

Constiinta si Theory of Everything

<< < (8/9) > >>

valangjed:
Nu.Ma refer , in general , cum apare un virus apare si un antivirus apoi un virus mai "destept" s.a.m.d.Oare nu exista si efecte secundare la antivirusii astia?Probabil ma gandesc la asta facand analogie cu virusii care afecteaza omul sau animalele.

mircea_p:
Un efect secundar cred ca ar fi faptul ca virusii devin din ce in ce mai ai naibii si mai greu de detectat si eliminat.
Oarecum similar cu bacteriile si antibioticele. Unde se pare ca am putea fi in fata unei crize.

Sieglind:
Ăsta chiar e un subiect serios. Din păcate, şi de viitor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Antibiotic_resistance

07Marius:

--- Citat din: Sieglind din Noiembrie 28, 2012, 10:54:51 a.m. ---Conştiinţa[/i] înseamnă cu totul altceva. Asta-i toată problema. Să discerni.   

--- Terminare citat ---

De acord. Singurul lucru pe care am vrut sa-l subliniez insa, este ca constiinta pina la urma nu inseamna altceva decat atingerea unui prag critic de putere de calcul combinat cu capacitate de invatare si autoperfectionare. Cand aceste elemente ajung la o anumita "maturitate" /capacitate de procesare a informatiei, as zice ca este momentul in care se naste constiinta.

La om nu stiu exact, dar nu cred ca devii constient de tine insuti mai repede de 3 ani. Pina atunci omul functioneaza adoima unui robot jucarie. Recunoaste persoane, obiecte, are stari de "spirit", nevoie de afectiune etc. dar nu are "maturizata" constiinta. Inca nu dispune de suficiente informatii, experienta acumulata, putere de procesare a informatiei.

Odata ce constiinta "se naste" ea creste, se imbogateste, se maturizeaza, analizeaza mai profund informatiile (informatii incrucisate care dovedesc maturizarea constiintei). Cu cat sunt mai multe conexiuni analizate, cu atat as zice ca constiinta respectiva este de tip "superior".

Dupa mine, aceste atribute sunt realizabile intr-un timp f.scurt raportat la scara evolutiei. S-ar putea sa ajungem sa vedem acest lucru in timpul vietii noastre. Ceea ce este fantastic...

mircea_p:

--- Citat din: 07Marius din Noiembrie 29, 2012, 12:42:01 a.m. ---
--- Citat din: Sieglind din Noiembrie 28, 2012, 10:54:51 a.m. ---Conştiinţa[/i] înseamnă cu totul altceva. Asta-i toată problema. Să discerni.  

--- Terminare citat ---

De acord. Singurul lucru pe care am vrut sa-l subliniez insa, este ca constiinta pina la urma nu inseamna altceva decat atingerea unui prag critic de putere de calcul combinat cu capacitate de invatare si autoperfectionare. Cand aceste elemente ajung la o anumita "maturitate" /capacitate de procesare a informatiei, as zice ca este momentul in care se naste constiinta.

--- Terminare citat ---
Din pacate avem un singur exemplu pana acum asa ca nu as fi asa sigur ca e doar un salt produs de acumulari cantitative (putere de calcul, memorie, date).
E usor dar oarecum hazardat sa faci generalizari de la un singur caz.
Putem spune ca un computer si un creier au o putere de calcul cu anumite elemente si operatii comune, in ce priveste rezultatul. Dar modul de calcul cred ca e fundamental diferit in creier.
Avionul zboara ca pasarile cu toate ca nu da din aripi. Totusi asteptand ca avionul sa faca si oua, bazat doar pe faptul ca zboara din ce in ce mai bine si pe distante mai mari,  mi se pare cam optimist, nu crezi?

Constiinta ar putea foarte bine sa fie un rezultat secundar, un bug in systemul de calcul. Nu rezultatul cresterii puterii de calcul ci doar ceva colateral.
Cum ar fi ca pun un card video nou si viteza de procesare video creste, vad filmele in conditii mai bune, rezolutie marita (calitati esentiale pentru "supravietuirea" computerului) dar apar niste dungi pe ecran. Intamplator dungile nu deranjeaza prea mult si cu timpul incep sa-mi placa sau chiar ma ajuta la jocuri, ca am niste repere fixe.
Incep sa le apreciez asa de mult ca ma gandesc: Woa, calculatorul meu e cel mai tare ca are "dungienta". Si ca sa ma simt si mai bine: "Bineinteles, asta se intampla numai in sistemele in care placile grafice depasesc o anumita limita de viteza de procesare, cum s-a intamplat in calculatorul meu".  :)

Totusi cred ca experimentele in AI vor ajuta intelegerea inteligentei si poate si a constiintei. Dar e periculos sa ne propunem dinainte rezultatul, cand abia incepem procesul (parafrazandu-l pe Feynman).

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă