Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Constiinta si Theory of Everything

Creat de Adrian Copilul Minune, Noiembrie 25, 2012, 07:33:10 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

07Marius

Citat din: Sieglind din Noiembrie 28, 2012, 02:07:52 AM
Acum, fără supărare, dacă ţie ţi se pare că asta se potriveşte cu reclama (sufletul comerţului, n'aşa?):  :D

Navidad en AISoy

It has the same activity as a living being, it has its own autonomy and conscience.
A naibii conştiinţa asta! (all-inclusive)  ;D
http://en.wikipedia.org/wiki/AISoy1

OK - marketingul si studiul de piata probabil ca l-au facut in Japonia (trebuie sa consideri impactul vizual ca si un element important...). Acum serios, cei mai mari consumatori de roboti si primii care probabil vor face un robot uman adaptiv cu constiinta vor fi japonezii. Ce inseamna asta pe piata globala din ziua de azi? O planeta de bani...

Sa privim totusi in trecut ca sa putem intelege viitorul si dinamica evolutiei.

Un istoric interesant despre evolutia calculatorului:
http://thebest-computers.com/where-was-the-first-computer-invented

http://www.upenn.edu/spotlights/first-computer-penn-eniac
"The Electronic Numerical Integrator and Computer, or ENIAC, was created under the direction of John Mauchly and J. Presper Eckert of Penn's Moore School of Electrical Engineering (now the School of Engineering and Applied Science).

Construction of the 27-ton, 680-square-foot computer began in July 1943 and was announced to the public on Feb. 14, 1946. It was built to calculate ballistic trajectories for the Army during World War II, a time- and labor-intensive process that had previously been performed by teams of mathematicians working with mechanical calculators.

ENIAC stored information in the form of electrons trapped in vacuum tubes, making it the first all-electronic, general-purpose digital computer"

Iata cam cum arata:
FIRST COMPUTER ENIAC

De aceea cred ca putem fi ingaduitori asupra unor aspecte din prezent, conteaza in ce parte evolueaza. Si rezultatele sunt mai mult decat promitatoare...
The imagination is the prisoner of our mind.

Sieglind

Citat din: 07Marius din Noiembrie 28, 2012, 08:38:09 AM

OK - marketingul si studiul de piata probabil ca l-au facut in Japonia (trebuie sa consideri impactul vizual ca si un element important...). Acum serios, cei mai mari consumatori de roboti si primii care probabil vor face un robot uman adaptiv cu constiinta vor fi japonezii. Ce inseamna asta pe piata globala din ziua de azi? O planeta de bani...

Sa privim totusi in trecut ca sa putem intelege viitorul si dinamica evolutiei.


Discuţia asta nu ne va duce nicăieri. Îmi poţi da oricâte exemple de roboţi (măcar să nu fie toţi la fel de hidoşi ca jucărioara aia spaniolă linuxată) sau de computere: ok, adică IA (inteligenţă artificială)  - şi nu avem decât să ne mândrim că omul (homo faber / ludens) le-a realizat.

Conştiinţa
înseamnă cu totul altceva. Asta-i toată problema. Să discerni.
   

mircea_p

Citat din: 07Marius din Noiembrie 28, 2012, 08:38:09 AM

OK - marketingul si studiul de piata probabil ca l-au facut in Japonia (trebuie sa consideri impactul vizual ca si un element important...). Acum serios, cei mai mari consumatori de roboti si primii care probabil vor face un robot uman adaptiv cu constiinta vor fi japonezii. Ce inseamna asta pe piata globala din ziua de azi? O planeta de bani...

Presupunand ca intr-adevar vrajitorii japonezi vor produce roboti cu constiinta (pe bune, nu ca in reclamele alea), cine ii va cumpara si pentru ce?
Crezi ca va fi legal si etic sa faci bani din vanzarea robotilor (sau orcarei alte entitati) cu "constiinta"? Sper ca nu.

valangjed

Daca viata inteligenta a aparut pe Tera din intamplare , ma gandesc , ca si joaca actuala , "uite virusul , uite antivirusul" , ar putea duce la o astfel de intamplare.Si ne trezim intr-o zi ca in bancul cu calculatorul ce visa de obicei 0011101... si deodata , 01011102 ;)
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.


valangjed

Nu.Ma refer , in general , cum apare un virus apare si un antivirus apoi un virus mai "destept" s.a.m.d.Oare nu exista si efecte secundare la antivirusii astia?Probabil ma gandesc la asta facand analogie cu virusii care afecteaza omul sau animalele.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Un efect secundar cred ca ar fi faptul ca virusii devin din ce in ce mai ai naibii si mai greu de detectat si eliminat.
Oarecum similar cu bacteriile si antibioticele. Unde se pare ca am putea fi in fata unei crize.


Sieglind


07Marius

Citat din: Sieglind din Noiembrie 28, 2012, 10:54:51 AM
Conştiinţa[/i] înseamnă cu totul altceva. Asta-i toată problema. Să discerni.   

De acord. Singurul lucru pe care am vrut sa-l subliniez insa, este ca constiinta pina la urma nu inseamna altceva decat atingerea unui prag critic de putere de calcul combinat cu capacitate de invatare si autoperfectionare. Cand aceste elemente ajung la o anumita "maturitate" /capacitate de procesare a informatiei, as zice ca este momentul in care se naste constiinta.

La om nu stiu exact, dar nu cred ca devii constient de tine insuti mai repede de 3 ani. Pina atunci omul functioneaza adoima unui robot jucarie. Recunoaste persoane, obiecte, are stari de "spirit", nevoie de afectiune etc. dar nu are "maturizata" constiinta. Inca nu dispune de suficiente informatii, experienta acumulata, putere de procesare a informatiei.

Odata ce constiinta "se naste" ea creste, se imbogateste, se maturizeaza, analizeaza mai profund informatiile (informatii incrucisate care dovedesc maturizarea constiintei). Cu cat sunt mai multe conexiuni analizate, cu atat as zice ca constiinta respectiva este de tip "superior".

Dupa mine, aceste atribute sunt realizabile intr-un timp f.scurt raportat la scara evolutiei. S-ar putea sa ajungem sa vedem acest lucru in timpul vietii noastre. Ceea ce este fantastic...
The imagination is the prisoner of our mind.

mircea_p

#39
Citat din: 07Marius din Noiembrie 29, 2012, 12:42:01 AM
Citat din: Sieglind din Noiembrie 28, 2012, 10:54:51 AM
Conştiinţa[/i] înseamnă cu totul altceva. Asta-i toată problema. Să discerni.  

De acord. Singurul lucru pe care am vrut sa-l subliniez insa, este ca constiinta pina la urma nu inseamna altceva decat atingerea unui prag critic de putere de calcul combinat cu capacitate de invatare si autoperfectionare. Cand aceste elemente ajung la o anumita "maturitate" /capacitate de procesare a informatiei, as zice ca este momentul in care se naste constiinta.

Din pacate avem un singur exemplu pana acum asa ca nu as fi asa sigur ca e doar un salt produs de acumulari cantitative (putere de calcul, memorie, date).
E usor dar oarecum hazardat sa faci generalizari de la un singur caz.
Putem spune ca un computer si un creier au o putere de calcul cu anumite elemente si operatii comune, in ce priveste rezultatul. Dar modul de calcul cred ca e fundamental diferit in creier.
Avionul zboara ca pasarile cu toate ca nu da din aripi. Totusi asteptand ca avionul sa faca si oua, bazat doar pe faptul ca zboara din ce in ce mai bine si pe distante mai mari,  mi se pare cam optimist, nu crezi?

Constiinta ar putea foarte bine sa fie un rezultat secundar, un bug in systemul de calcul. Nu rezultatul cresterii puterii de calcul ci doar ceva colateral.
Cum ar fi ca pun un card video nou si viteza de procesare video creste, vad filmele in conditii mai bune, rezolutie marita (calitati esentiale pentru "supravietuirea" computerului) dar apar niste dungi pe ecran. Intamplator dungile nu deranjeaza prea mult si cu timpul incep sa-mi placa sau chiar ma ajuta la jocuri, ca am niste repere fixe.
Incep sa le apreciez asa de mult ca ma gandesc: Woa, calculatorul meu e cel mai tare ca are "dungienta". Si ca sa ma simt si mai bine: "Bineinteles, asta se intampla numai in sistemele in care placile grafice depasesc o anumita limita de viteza de procesare, cum s-a intamplat in calculatorul meu".  :)

Totusi cred ca experimentele in AI vor ajuta intelegerea inteligentei si poate si a constiintei. Dar e periculos sa ne propunem dinainte rezultatul, cand abia incepem procesul (parafrazandu-l pe Feynman).

Adrian Copilul Minune

Citat din: 07Marius din Noiembrie 29, 2012, 12:42:01 AM
La om nu stiu exact, dar nu cred ca devii constient de tine insuti mai repede de 3 ani.
Nu inteleg de ce majoritatea oamenilor confunda constiinta cu constiinta de sine. In acest topic ma refer la fenomenele de qualia. Ca asa la urma urmei poate ca si un calculator va ajunge intr-o zi sa stie de el insusi, dar asta s-ar putea sa nu insemne neaparat ca experimenteaza si qualia. Ca defapt asta e misterios la constiinta: de ce avem qualia, nu de ce suntem constienti de sine. Al doilea caz se explica simplu... pur si simplu suntem suficienti de complecsi incat sa ne dam seama de noi insine. Dar primul caz e de-a dreptul ciudat. De ce avem si qualia si nu suntem doar zombie filozofici ?

07Marius

Citat din: mircea_p din Noiembrie 29, 2012, 04:28:05 AM
E usor dar oarecum hazardat sa faci generalizari de la un singur caz.
Putem spune ca un computer si un creier au o putere de calcul cu anumite elemente si operatii comune, in ce priveste rezultatul. Dar modul de calcul cred ca e fundamental diferit in creier.
Avionul zboara ca pasarile cu toate ca nu da din aripi. Totusi asteptand ca avionul sa faca si oua, bazat doar pe faptul ca zboara din ce in ce mai bine si pe distante mai mari,  mi se pare cam optimist, nu crezi?

Am citit mai demult (ceva ani in urma) niste articole interesante despre compatibilitatea "naturala" cu care creierul se adapteaza la partea hardware creata de om. Prin creier ma refer mai exact la celulele nervoase care cresc peste suprafata chipului si realizeaza interfata fizica de comunicare. Odata stabilita aceasta interfata neuronii comunica natural cu chipul. Este uimitor si imagineaza-ti ce se poate realiza cand neuronii cresc pe o structura de acest gen.

Acum, sigur ca avionul care face oua imi creaza un zambet larg (mersi de aceasta imagine virtuala), insa sa analizam putin aceasta idee: gaina face oua pentru a se reproduce. Pina aici, totul OK. Avionul zboara mai bine si in acelasi timp devine mai "inteligent". Este super computerizat si nu se opreste aici acest proces. Intr-o buna zi, aceasta inteligenta artificiala ajunge la nivelul in care se va putea reproduce fizic, de la sine fara interventia omului. Este ca si cum avionul ar face oua... Trebuie doar sa ajunga suficient de inteligent.


Citat din: mircea_p din Noiembrie 29, 2012, 04:28:05 AM
Constiinta ar putea foarte bine sa fie un rezultat secundar, un bug in systemul de calcul. Nu rezultatul cresterii puterii de calcul ci doar ceva colateral.
Cum ar fi ca pun un card video nou si viteza de procesare video creste, vad filmele in conditii mai bune, rezolutie marita (calitati esentiale pentru "supravietuirea" computerului) dar apar niste dungi pe ecran.
Totusi cred ca experimentele in AI vor ajuta intelegerea inteligentei si poate si a constiintei. Dar e periculos sa ne propunem dinainte rezultatul, cand abia incepem procesul (parafrazandu-l pe Feynman).

Sigur, orice poate fi mai mult sau mai putin posibil.
Eu doar imi imaginez cum decurg lucrurile, pe baza evolutiei care o percep in acest domeniu. Aceasta viziune insa cred ca este impartasita de multi care stiu mult mai multe ca si mine si a caror opinii le-am vazut in articole, documentare etc. Daca tot vorbesc de viziunea mea de asta data, as putea gasi o analogie care sa descrie ceea ce simt:

Exact asa cum o masa critica de gaz, intotdeauna va duce la nasterea unei stele (este nevoie de aceea masa critica pentru ca gravitatia sa depaseasca valoarea critica pentru ca reactiile de fuziune sa se produca), tot asa este nevoie de o cantitate critica de informatii acumulate combinate cu un sistem de auto-invatare pentru a duce la nasterea constiintei.

Evolutia acestui sistem complex duce la finisarea, perfectionarea cunostiintei.
The imagination is the prisoner of our mind.

Sieglind

Citat din: Forever_Man din Noiembrie 29, 2012, 05:49:50 AM
Citat din: 07Marius din Noiembrie 29, 2012, 12:42:01 AM
La om nu stiu exact, dar nu cred ca devii constient de tine insuti mai repede de 3 ani.
Nu inteleg de ce majoritatea oamenilor confunda constiinta cu constiinta de sine. In acest topic ma refer la fenomenele de qualia. Ca asa la urma urmei poate ca si un calculator va ajunge intr-o zi sa stie de el insusi, dar asta s-ar putea sa nu insemne neaparat ca experimenteaza si qualia. Ca defapt asta e misterios la constiinta: de ce avem qualia, nu de ce suntem constienti de sine. Al doilea caz se explica simplu... pur si simplu suntem suficienti de complecsi incat sa ne dam seama de noi insine. Dar primul caz e de-a dreptul ciudat. De ce avem si qualia si nu suntem doar zombie filozofici ?

Greu de crezut că ar putea fi înţeleasă univoc.

http://plato.stanford.edu/entries/consciousness/

Chiar şi numai citind 10.

thunder

Constiinta si constienta sunt si doi termeni si doua 'stari' diferite la care se cauta, inca, raspunsuri. Psihologia cuantica imparte constiinta individului in "nivele" de constientizare, fiecare ,,nivel" denota intelegeri particulare si experiente prin care cineva ar putea trece pentru a se ,,deplasa" catre urmatorul nivel, in care, cu fiecare noua intelegere experientiala a unui aspect al constiintei, devine eliberat pentru a se deplasa catre urmatorul nivel al constiintei.
O tehnica foarte simpla pentru a obiectiva nivelul de constienta: sa te intrebi "Ce fac acum?". Pot fi date diverse raspunsuri: citesc mesaje ... citesc o carte... traiesc o experienta unica a vietii. Cu cat nivelul constientei este mai inalt, cu atat mai larga este viziunea asupra momentului prezent, cu atat difera raspunsul. O metoda originala de obiectivare a nivelului de constientizare este propusa de Arthur Koestler (1967), in care spune ca observarea reactiilor la perceperea anumitor situatii este un indicator fidel al campului constientei, in care pot aparea trei tipuri de reactii: AHA, HAHA si AH. Pentru a le explica mai clar, Koestler introduce termenul "bisociere" care inseamna combinarea a doua seturi de reguli, traind simultan in ambele planuri ideatice.
Reactia AHA semnaleaza fuziunea contextelor, apare atunci cand cele doua parti se combina, bisociaza; reactia HAHA (ras) poate aparea atunci cand individul percepe situatia in doua moduri diferite, in mod normal incompatibile, sau atunci cand finalul nu este asteptat si se descarca energia implicate; reactia AH apare indeosebi in arta, cauzand o emotie self-transcending care depaseste eul. Aceasta reactie este insotita de un "sentiment oceanic de beatitudine". Pusa fata in fata cu doua structuri ideatice, gandirea va gasi sau nu o legatura intre ele, iar aceasta se va manifesta exterior printr-o reactie, verbal sau non-verbala. Daca o structura este reprezentata de sistemul cognitiv al individului, iar cealalta este o idee exterioara, reactia rezultata din interactiunea lor poate furniza informatii certe despre nivelul de constientizare al persoanei respective.

Un articol interesant a studiilor in acest domeniu "Ce este constiinta? Cum putem deosebi constiinta de constienta?"

http://holistsan.wordpress.com/2013/04/02/ce-este-constiinta-cum-putem-deosebi-constiinta-de-constienta/

Constiinta ramane pentru stiinta, inca, un semn de intrebare ...