Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Misterele Pamantului - versiunea Turbo

Creat de policolor, Iunie 27, 2008, 08:13:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

#120
Foarte corecta diagrama. MN este tocmai sageata "curburii".

Se vede inca o data cat de anapoda aplica initiaticul nostru de serviciu formulele, deoarece ele sunt corecte. Ce sa facem daca nu a invatat sa le si foloseasca ... ?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Multumesc pentru explicatii, Electron si Teodora. Acum este intr-adevar clar. Pe figura geometrica, calculele sunt corecte. Conceptual eu zic ca aceasta definitie a cat de multi poti vedea este gresita. Mi se pare corect cum a aratat Teodora mai sus in acel fisier pdf. La suprafata Pamantului sferic, ridici un turn de inaltime data (sa zicem h=6km) si tragi de acolo tangente la sfera pentru a vedea pana unde poti vedea cu cel mai performant telescop. Pana unde poti vedea se numeste orizont. De la baza turnului te apuci si mergi spre sfera pana in acel loc si lungimea gasita este cea cautata. Asa gasesti o raza de 276 km.

Acum, este interesant ca datorita faptului ca inaltimea turnului e mult mai mica decat raza Pamantului, chiar si rationamentul gresit al lui Sandokan da acelasi rezultat corect. In loc sa ia un turn inalt de 6km, el ia un put de adancime 6 km, apoi duce perpendiculara si gaseste coarda de o lungime ... tot de 276 de km.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: Mihai din August 31, 2008, 08:46:08 PM
Raspunsu lui sandokhan pe:
http://club.neogen.ro/saba/raspuns-301/195384/1
Adi, Teodora, Electron,
    Degeaba ii explicam din nou unuia precum Sandokhan notiuni de gimnaziu sau liceu pentru ca vom obtine de la el acelasi lucru. El nu o sa fie dispus niciodata sa accepte altceva. Nu imi dau seama daca e din cauza ca este foarte indoctrinat (coroborat cu o lipsa de cultura) sau din cauza ca vrea sa isi pastreze putinii "adepti" ;).

Electron

Ionut, avem datoria sa-i explicam lui sandokhan de ce il consideram incompetent in ale geometriei, altfel facem afirmatii gratuite ca si el. O data ce am explicat cum trebuie folosite formulele si distantele, el poate sa continue in ignoranta sa, cu adeptii sai cu tot. Acolo pe neogen poate scrie ce vrea, ca nu i se atrage atentia despre criteriile stiintifice pe care nu le stie aplica. Aici, avem cat de cat un standard sub care nu vom cobora pentru "initiati" ca cei din grupul satonek.

e-
Don't believe everything you think.


cristi

Buna Mihai, am vazut ca continui pe acest forum, desi mai exista unul unde asteptam raspunsul tau http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=153.330.

Cum am devenit interesat de aceasta saga, sunt curios numai cu o intrebare (deci, daca se poate, sa-mi raspunzi DOAR la aceasta intrebare). Am vazut ca pui mult accent pe frumoasa poza cu ISS, unde se vede pe fundal Soarele. Am inteles ca aceasta poza te convinge pe tine ca sunt numai cativa Km intre Soare si ISS... Ce e drept, asa as avea si eu senzatia daca m-as uita pe poza... Privind NUMAI la poza (fara ORICE alt input despre atmosfera, etc) ce te faci pe tine sa crezi ca intr-adevar sunt numai cativa Kilometri? De ce spui ca Adi greseste cand ia in calcul ipoteza de perspectiva a imaginii (Soarele e mult mai mare, dar si mult mai departe)?

Ma bag si eu asa, ca sunt curios, promit ca nu o sa te bat prea mult la cap...

numai de bine
cristi
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Incep sa cred ca Sandokhan nu citeste atent ce scriem. Vad in noul lui post ca nu intelege ce a calculat Teodora, desi ea a oferit un pdf in care explica exact calculul. De asemenea, vad ca nu e de acord cu calculul meu, zice ca nu pot impartii doua fractii sa imi dea rezultatul final. Dar fiecare fractie reprezinta un unghi si apoi imparti doua unghiuri sa vezi care e mai mare si de cate ori! Imi pare rau, dar mai detaliat decat am explicat data trecuta nu pot explica. Raman la impresia ca Sandokhan nu urmareste calculele cu creionul in mana. Cum zicea si Ionut, poate nu merita sa explicam iar si iar. Dar cum zicea si Electron, trebuie sa asiguram un minim standard de calitate pe forum, pentru cititorii nostri. Ei bine, ei au acum acum informatia noastra si pe cea a lui Sandokhan, pot citi singuri si compara. Vor vedea cum ei nu au notiuni elementare de geometrie, totusi arunca doar cuvinte goale si ne spun noua ca nu poate, ca se vede clar din poza cum e ISS doar la cativa km in fata Soarelui. Cristi vad ca ii intreaba acelasi lucru, sa explice doar lucrul asta simplu. Deja ma indoiesc ca ei sunt capabili sa explice. Sau arata cat de indoctrinati sunt deja ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

teodora85

Citat din: Mihai din Septembrie 01, 2008, 04:30:50 PM
Raspunsul lui sandokhan pe:

http://club.neogen.ro/saba/raspuns-302/195406/1

Am si eu o intrebare.. Cine a spus ca explozia a avut loc la 6 km inaltime? Se cunoaste in mod oficial?

Electron

Citat din: Teodora Dan din Septembrie 01, 2008, 05:32:39 PM
[...] oficial?
Bine mai Teodora, tu nu ai inteles ca in viziunea initiaticilor membri ai grupului satonek, tot ce e "oficial" e rezultatul unei conspiratii mondiale? Ce interpreteaza/fabuleaza ei cu inteligenta lor autoproclamat superioara e adevarat, tot ce e verificabil de altii e evident fals.  ::)

e-
Don't believe everything you think.


cristi

CitatCristi, te rog mai intai sa citesti informatiile de baza, din heliocosmologie, adica pe acelea pe care nu le vei gasi in manualele din anii 1-6, vei afla de aceste lucruri doar la nivel de doctorat, cand e prea tarziu sa mai dai inapoi: CELE 5 PARADOXURI SOLARE,

Te rog sa citesti cu grija Faint Young Sun Paradox:
http://club.neogen.ro/aharddaysnight/faint-young-sun-paradox-disk-shape-orbit/74513/2

Si apoi pe celelalte patru pe:
http://club.neogen.ro/aharddaysnight/discul-solar-sun-paradoxes/76839/2

Intra si pe:
http://club.neogen.ro/aharddaysnight/imposibilitatea-teoriei-big-bang-string-m-theory/74403/2
Buna Mihai,
Nu te supara pe mine, daca as avea timp as citi toate aceste raspunsuri. Din pacate lipsa de timp, care vine odata cu varsta si problemele..., ma obliga sa fiu cat mai eficient cu argumentele, si cat mai selectiv in ceea ce citesc... Cu alte cuvinte, iti spun sincer, nu am timp sa citesc toate aceste linkuri, de aceea astept de la tine raspunsuri scurte si cuprinzatoare, ca in orice discutie care se vrea lamuritoare...

Singurul lor unde incerci sa fii ceva mai concis este aici:
CitatDaca luam doar aceasta poza, cum zici tu:

lipsesc cam vreo 148.999.600 km, adica au disparut din cosmos...nu se vad, nada, nothing...intelegi? O poza care ar fi fost facuta la 149.000.000 km departare AR FI ARATAT CU TOTUL SI CU TOTUL ALTFEL...si nu mai postam nimic...
Daca acum compari cu Mercury transit...vei descoperi adevarul Cristi...
Cu alte cuvinte, tu crezi ca cei 148.999.600 km lipsesc cu desavarsire din poza... Ca ar fi trebuit sa se VADA, caci spui
CitatAR FI ARATAT CU TOTUL SI CU TOTUL ALTFEL...
Acest argument mi se pare interesant, caci nu m-am gandit pana acum ca vidul intraplanetar ar trebui sa se vada... Imi este clar acum ca nu esti indoctrinat, dar ca gandesti ALTFEL, ceea ce nu poate fi decat benefic... Daca mai raspunzi (caci am observat ca ma cam eviti, se pare ca iti place sa te "sacai" cu grupul electron/ionut/adi, sunt curios sa stiu cum CREZI ca ar fi trebuit sa arate? Ai vreo poza care arata cam cu ar fi trebuit sa arate? Ai un desen (o schita) a ceea ce te asteptai tu sa arate? Cu alte cuvinte, sa spunem ca tu ai dreptate. Cum ar fi trebuit sa arate acea poza daca Soarele era la 148.999.600 km? Atat te rog, fara alte argumente...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Din ultima postare a lui Sandokhan, unde a scris:

Adi, sa incerc sa te fac sa intelegi.

Uite, iau si eu doua fractii, pentru tine, daca imi permiti.

Diametru Soare - 1,4 milioane km / Diametru Atlantis 50 m (tu ai luat 40 m, no problem) avem atunci 1:28.000.000

Dist. Soare/Pamant - 149 M km / dist. Atlantis/Pamant 400 km, avem atunci 1:372.500

ACUM, DACA IMPARTIM ACESTE FRACTII, OBTINEM EXACT CIFRA TA, CAM VREO 1:75, ASTA NEINSEMNAND ABSOLUT NIMIC! YOU UNDERSTAND?

Ce ii raspund eu:

Nu am facut aceste rapoarte, ci altele! Arata ca nu citesti atent ceea ce scriu, desi scriu deja a patra oara, cred! Eu am facut asa.

Diametru Soare / Distanta Soare-Pamant (are semnificatia fizica de unghi sub care se vede Soarele pe cer cand privesti de pe Terra) si da 1.5 milioane de km / 150 de milioane de km = 1/100.

Dimatru Atlantis (sau ISS, sau ce era) / Distanta ATLANTIS - Pamant (are semnificatia fizica de unghi sub care se vede ATLATIS de pe Pamant cand este langa ISS) si da 40 m / 400 km adica aproape 1/10.000.

Acum impart doua unghiuri unul la altul si are semnificatia fizica ca vad care unghi e mai mare si de cate ori, si atunci 1/100 impartit la 1/10.000 da cam 100 de ori!

Tu ai obtinut acelasi numar, de pe alt rationament, despre care sunt de acord ca nu are semnificatie fizica! Eu insa nu am folosit acel argument, ci pe al meu, pe care tu nu l-ai citit cu atentie!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

Obosit fiind, la sfarsit de saptamana, n-am avut ce face si am zis sa ma uit pe primul link al lui Mihai (FAINT YOUNG SUN PARADOX). Nu mica mi-a fost mirarea sa vad ca are 3700 de cuvinte (numarate), cu alte linkuri si alte poze... Avem un profesor la facultate, care ne spune ca, daca nu poti spune esenta in cateva cuvinte, atunci probabil nu intelegi... Inca ma chinui, si nu cred ca inteleg fizica, pentru ca nu o pot pune in cateva cuvinte. Cum poti explica in cateva cuvinte relativitatea restransa, cuantica, sau teoria coardelor? Si totusi, numai facand efortul, dezvolti si gandirea critica si intelegi si mai bine... Revenind la 3700 de cuvinte numai pentru un argument, Mihai, nu pot sa nu imi fac o parere despre tine (e sfarsit de saptamana si sunt asa de obosit ca nu mai tin minte de regulile sociale..., scuze pentru asta), si sa spun ca te pierzi in o mie de argumente si teorii, fara sa ti le structurezi tu pentru tine, fara sa le sumarizezi, sa extragi din ele esenta, si sa fii impacat cu tine ca atata ai inteles tu, dar macar ai facut-o cu mintea ta... As vrea sa poti sa dai raspuns la mesajul meu precedent, un raspuns la obiect, din care sa le arati tu celorlalti critici (ionut/electron) ca esti capabil de o gandire critica care poate extrage esenta, altfel nu veti face decat sa va "sacaiti" in continuare... Nu stiu care este telul vietii tale, nu stiu ce vrei sa faci cu ea, insa s-ar putea sa fie pur si simplu o pierdere de timp aceasta ploaie de teorii si poze, in care oricum nimeni nu face un pas inspre celalalt... Atunci poate ca un film bun la cinematograf ar fi fost o parcurgere mai placuta a acestor picaturi din timp ce ne sunt date din marea Universului...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

teodora85

#133
Mihai, in linkul pe care mi l-ai dat nu scrie de ce anume se crede ca explozia a avut loc la 6 km. Este spus acolo ca dupa energia degajata, si dupa raza pe care au fost doborati copacii.

1.Cred ca esti de acord cu mine cand spun ca exista posibilitatea sa existe o explozie de o energie mai mare, dar la o inaltime mai ridicata, si sa aiba aceeasi raza pe care sa doboare copacii.
2.Cum anume a fost masurata acea energie, si de catre cine?
3.Mai sunt si alte motive pentru care se crede ca a avut loc la 6 km?
4. Cum a spus si Cristi, as aprecia tare mult un raspuns punctual, pentru fiecare intrebare in parte, si pe scurt daca se poate.

Adi

Citat din: cristi din Septembrie 05, 2008, 06:54:48 PM
Obosit fiind, la sfarsit de saptamana, n-am avut ce face si am zis sa ma uit pe primul link al lui Mihai (FAINT YOUNG SUN PARADOX). Nu mica mi-a fost mirarea sa vad ca are 3700 de cuvinte (numarate), cu alte linkuri si alte poze... Avem un profesor la facultate, care ne spune ca, daca nu poti spune esenta in cateva cuvinte, atunci probabil nu intelegi... Inca ma chinui, si nu cred ca inteleg fizica, pentru ca nu o pot pune in cateva cuvinte. Cum poti explica in cateva cuvinte relativitatea restransa, cuantica, sau teoria coardelor? Si totusi, numai facand efortul, dezvolti si gandirea critica si intelegi si mai bine... Revenind la 3700 de cuvinte numai pentru un argument, Mihai, nu pot sa nu imi fac o parere despre tine (e sfarsit de saptamana si sunt asa de obosit ca nu mai tin minte de regulile sociale..., scuze pentru asta), si sa spun ca te pierzi in o mie de argumente si teorii, fara sa ti le structurezi tu pentru tine, fara sa le sumarizezi, sa extragi din ele esenta, si sa fii impacat cu tine ca atata ai inteles tu, dar macar ai facut-o cu mintea ta... As vrea sa poti sa dai raspuns la mesajul meu precedent, un raspuns la obiect, din care sa le arati tu celorlalti critici (ionut/electron) ca esti capabil de o gandire critica care poate extrage esenta, altfel nu veti face decat sa va "sacaiti" in continuare... Nu stiu care este telul vietii tale, nu stiu ce vrei sa faci cu ea, insa s-ar putea sa fie pur si simplu o pierdere de timp aceasta ploaie de teorii si poze, in care oricum nimeni nu face un pas inspre celalalt... Atunci poate ca un film bun la cinematograf ar fi fost o parcurgere mai placuta a acestor picaturi din timp ce ne sunt date din marea Universului...

Cristi, ai exprimat foarte frumos, constructiv aceste cuvinte. Afli si tu acum adevarul despre grupul Sandokhan. Noi ne-am chinuit cu ei de multa vreme si in loc sa iti raspunda la obiect, te trimit in alta parte, iar si iar. Nu pot face un sumar in cateva cuvinte proprii, ci doar iti zic ca nu se poate, ca e evident ca nu se poate, sau ca e evident cutare lucru.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro