Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Misterele Pamantului - versiunea Turbo

Creat de policolor, Iunie 27, 2008, 08:13:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

teodora85

Citat din: Adi din August 30, 2008, 03:54:55 AM
Salut! Cateva comentarii.

2. Relativ la Tunkuska, vad ca Mihai zice ca a avut loc explozia la 6 km inaltime si nu putea fi vazut de la Londra, datorita curburii Pamantului. Inainte de a calcula pana la ce distanta se poate vedea ceva ce este la 6 km inaltime, pun intrebarea de unde se stie ca ca avut loc explozia la aceasta inaltime. Din cate stiu eu, explicatia cea mai probabila pare sa fie cea a unui meteorit mai marisor, care atunci vine de sus, sus din atmosfera si care arzand e normal sa se vada la distante mari, precum Europa de Nord-Vest. 

Am facut eu calculul. Daca explozia ar fi avut loc la 6km inaltime, ar fi putu fi vazuta pe o raza de 277km de la locul exploziei. Sunt si eu curioasa de unde se stie ca explozia a avut loc la 6 km inaltime.

Mihai


Mihai

Noul mesaj semnat sandokhan, extrem de important pentru intelegerea discutiei noastre:

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/inexistenta-numerelor-irationale-stabilitatea-sistemului-solar/83312/2

Acolo veti gasi si formula inventata de sandokhan in 1998, pentru logarithm, folosind DOAR cele patru operatii elementare...

aceasta formula poate fi dedusa din a{2} + b{2} = c{2}.

Cateva conventii pentru inceput:

(...)rad inseamna extragerea radacinii patratate a formulei din paranteza
(16)rad=4
((4096)rad)rad=8

{...} reprezinta ridicarea la puterea n
2{3} = 8
2{4} = 16

Atunci,

LOG v = 2{n}x[-2 + (2 + (2 + (2 + v + 1/v)rad)rad)rad...]rad, n + 1 radacini (nested square roots) consecutive

-dupa ce extragem radacina patrata a factorului (2 + v + 1/v) adunam + 2 si extragem din nou rad. patrata, din nou adunam + 2 si extragem iarasi rad. patrata, and so on, pana la ultima paranteza unde scadem - 2 si avem apoi o ultima extragere de rad. patrata, inmultim rezultatul cu factorul 2{n}...(ultima paranteza, adica + 1, de la n + 1, dupa extragerea ultimului radical, este multiplicata cu factorul 2{n} )

-pentru numere f. mici, factorul 1/v devine f. important
-pentru numere f. mari, factorul 1/v poate fi omis
-de obicei n = 8 pana la 16 sunt suficiente pentru great accuracy....
-LOG v este logaritmul natural in baza e...
-Pentru un calculator de buzunar (pocket calculator) n = 12 pana la 16, se pot obtine maxim 10 significant digits, pentru refining the result este nevoie de calculatoare performante care includ mai multe significant digits (10-12+); formula are si proprietatea importanta asimptotica, adica cu cat numarul de evaluat este mai mare cu atat primele cifre se pot obtine destul de usor...

Exemple:

LN 9999999999 = 23,02585093 folosind functia logaritm

Folosind formula mea, cu n = 12, deci 2{12}=4096, avem

LN 9999999999 = 23,02585991


LN 1,23456789 X 10{90} = 207,4433794

Folosind formula cu n = 16, avem

LN 1,23456789 X 10{90} = 207,442919

In toata matematica moderna nu exista o formula explicita pentru functia logaritm; si asta in termeni de functii si operatii elementare...

Acest mesaj trebuie citit impreuna cu:

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/originea-sistemului-planetar-heliocentric/74585/2

Adi

Citat din: Electron din August 28, 2008, 10:03:05 PM
De pe paginile (nesfarsite) propuse ca raspuns de la sandokhan citire:
CitatCineva a scris, ca la gradinita:

Diametru Soare / Distanta Soare Pamant da aproximativ 1/100, deci cam sub acest unghi in radiani se vede pe cer.

Pentru ISS, cu un diametru estimat la 40 de m si la o distanta fata de Pamant la 400 de km, da un raport de 1/10.000.

Adica daca vedem pe ambele impreuna in o fotografie, atunci lungimea sub care apare ISS trebuie sa fie cam 1/100 din diametrul Soarelui pe fotografie.

Ori, exact asta vedem pe poza! Desigur, totul ca ordine de marime ...

Voua chiar va arde de glume proaste? Nu domnule...

Diametru Soare: 1,4 milioane km

Diametru Atlantis: 50 de metri

Deci un raport DE 1:28000000!!!

Chiar nu va e rusine?
Aceasta perla e inestimabila!!

Adica, in initiaticile cunostinte ale lui sandokhan, se ia marimea Soarelui, si se compara cu cea a statiei ISS, asa, direct! Ce conteaza ca ele sunt la distante diferite de Pamant? In poza, pentru el si restul grupuli sau, e nevoie sa se vada cu raportul de 1:28000000!!!

Va rog sa puneti un smiley din acela care se pravaleste pe jos de ras... Ca "LOL" sau "ROLF" nu are acelasi efect!

LOL! LOL! LOL!

e-

Iata ce a raspuns Sandokhan la aceasta:

"In primul rand, raspuns pt. comentariile electron/adi legate de iss/atlantis/mercur/venus sun transit...

Adica, in initiaticile cunostinte ale lui sandokhan, se ia marimea Soarelui, si se compara cu cea a statiei ISS, asa, direct!...Sandokhan a comparat pur si simplu diametrele Soarelelui si ale ISS, fara sa tina cont ca sunt la distante diferite fata de Pamant.

Nu incercati, iarasi, smecherii din acestea...mai ales cand nu mai aveti pe unde sa scoateti camasa...va faceti de ras...

In primul rand, am oferit intr-un mesaj precedent toate distantele diferite, si raporturile...le aveti acolo...deci, nu incercati chestii ieftine din acestea...am indicat clar distantele Mercur - Soare, Iss - Soare, diametrele Mercur/Soare/Iss, si comparatiile...

Ca sa scoateti din context asa ceva si apoi sa incercati marea cu degetul nu merge...nu cu mine...

Si acum, electron/adi, sa revedem mesajul in care am amintit despre ce e vorba..."

Iata ce raspund eu la aceasta:

Pai eu vad mai sus in ce a citat Sandokhan ca tocmai ca nu ai luat in considere distantele Soare-Terra si ISS-Terra, ci ai facut raport pur si simplu al diametrelor lor. Te rog sa nu iti fie lene si sa spui concis, de la cap la coada, calculul tau aici.

Noi am zis clar. Unghiul sub care se vede pe cer Soarele este Diametrul Soarelului impartit la distanta Soare Pamant si da aproximativ 2/100. Unghiul sub care se vede pe cer ISS este cam lungimea ISS impartit la distanta ISS Pamant, adica cam 2/10000. Astfel, cand Soarele apare pe cer la un unghi de cam 100 de ori mai mare decat ISS, atat cand privesti cu ochiul liber, cat si pe fotografie. Prin urmare, e normal ca pe fotografie Soarele sa apara de un diametru de cam 100 de ori mai mare decat ISS. Deci fotografia ta este consistenta cu imaginea oficiala despre dimensiunile obiectelor si distantele lor relative.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Mihai din August 30, 2008, 06:28:05 PM
Noul mesaj semnat sandokhan, extrem de important pentru intelegerea discutiei noastre:

Prin ce anume e important? E de datoria ta sa spui in cateva cuvinte de ce simti ca e important pentru noi sa citim acest mesaj pentru a intelege mai bine teoria voastra a Pamantului rotund. In plus, ce legatura are logaritmul cu asta?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

#110
Citat din: Mihai din August 30, 2008, 06:28:05 PM
Noul mesaj semnat sandokhan, extrem de important pentru intelegerea discutiei noastre:

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/inexistenta-numerelor-irationale-stabilitatea-sistemului-solar/83312/2

Acolo veti gasi si formula inventata de sandokhan in 1998, pentru logarithm, folosind DOAR cele patru operatii elementare...

aceasta formula poate fi dedusa din a{2} + b{2} = c{2}.

Cateva conventii pentru inceput:

(...)rad inseamna extragerea radacinii patratate a formulei din paranteza
(16)rad=4
((4096)rad)rad=8

{...} reprezinta ridicarea la puterea n
2{3} = 8
2{4} = 16

Atunci,

LOG v = 2{n}x[-2 + (2 + (2 + (2 + v + 1/v)rad)rad)rad...]rad, n + 1 radacini (nested square roots) consecutive

...

In toata matematica moderna nu exista o formula explicita pentru functia logaritm; si asta in termeni de functii si operatii elementare...

Acest mesaj trebuie citit impreuna cu:

http://club.neogen.ro/aharddaysnight/originea-sistemului-planetar-heliocentric/74585/2

     Salutare musiu Mihai sau Sandokhan ...
    Vad ca ezitati in continuare sa discutati la subiect si o dati in balarii. In cele din urma, ca de obicei, va rataciti si nici voi nu stiti ce ziceti.
    Hai sa v-o tai repede cu formula asta a logaritmului "inventata" de marele maestru si matematician Sandokhan. Mai copii, acu' cateva posturi v-am zis ca nu stiti geometrie de clasa a 7-a, acum sunt nevoit sa va zic ca nu stiti analiza matematica de clasa a 11-a. Asa ca luati manualul de analiza matematica (se gaseste la orice librarie -- stiti voi, magazinele alea unde nu intrati niciodata) si uitati-va dupa o formula a unui oarecare domn Taylor. O sa-mi spuneti bineinteles ca domnul Taylor a furat-o de la Sandokhan, dar m-am pregatit si am cautat pe Wikipedia. Brook Taylor a trait la sfarsitul secolului 17 si inceputul secolului 18. Ce ziceti de asta?
    Acum sa revenim pe taramurile fizicii. Cu marimea aparenta a Soarelui pe cer vad ca ati lasat-o moale si acu deviati spre alte subiecte. Sa inteleg ca v-ati resemnat?
    Referitor la Tunguska, as putea sa cred ca eventuala lumina a exploziei sau ce o fi fost ar fi putut fi vazuta de la 1000 de km departare chiar daca curbura Pamantului e mare. Asta datorita refractiei luminii in atmosfera. Este acelasi fenomen datorita caruia atmosfera se lumineaza inainte sa rasara Soarele. Fenomenul asta se intampla datorita trecerii luminii prin medii cu indici de refractie diferiti. Cand razele de lumina trec de la un mediu cu indice de refractie mare intr-unul cu indice mai mic, atunci acestea se curbeaza in sensul maririi unghiului de incidenta cu ipoteticul plan ce desparte cele 2 medii. Nu este altceva decat "legea lui Snell" din optica. In cazul nostru, mediul cu indice mai mare este atmosfera joasa(mai densa) si mediul cu indice mai mic este atmosfera superioara sau chiar vidul cosmic. Acelasi fenomen se intampla in cazul mirajelor, in cazul luminii ce trece din apa in aer (era si un unghi critic de incidenta pentru care lumina mai poate scapa din apa) si este folosit si in fibra optica care iti aduce tie internetul acasa.
    Celelalte afirmatii, care sustin ca lumina s-a vazut la Londra sau mai stiu eu unde, citeaza ca sursa h ttp://club.neogen.ro. Ultima oara cand am verificat asta nu era o sursa de informatie stiintifica credibila, dar cine stie ... poate o fi ;)
   Intr-unul din posturile voastre precedente ziceati ca explozia de la Tunguska a fost creata de Tesla folosind un amestec exploziv de yin si yang.
Citat
Asa cum stim, si cum am explicat deja, N. Tesla a folosit doua fulgere globulare (yin si yang, slow and fast ball lightning waves) pentru a cauza explozia fenomenala de atunci.
Saracul Confucius si toti filozofii din China veche ... daca ar fi stiut ce concepte periculoase au creat... :)). Din cate stiam yin si yang tin doar de filozofie si oricum, uniunea dintre yin si yang inseamna viata. In filozofia chinezeasca aceste 2 elemente trebuie sa existe impreuna pentru ca viata sa fie armonioasa. Baieti, acum serios, dati o raita pe la librarie sau biblioteca sa mai cititi si voi. Poate va mai vin idei. Stiti cum e ... trebuie sa-ti tii prietenii aproape si inamicii si mai aproape. Asa ca trebuie sa ne cunoasteti

teodora85

Citat din: Mihai din August 30, 2008, 05:43:33 PM
Doua raspunsuri pentru voi:

http://club.neogen.ro/saba/raspuns-201/195333/1

http://club.neogen.ro/saba/raspuns-202/195346/1


1.
CitatImi pare rau sa te contrazic...la 6 km inaltime de curbura, am avea o distanta de 553 km...

Ce intelegi prin inaltime de curbura? Si cum ti-a dat raza de 553 km?
Iata calculele facute de mine...




Adi

Citat din: Mihai din August 29, 2008, 09:52:18 PM
"Formula clasica pentru curbura la suprafata:

C = R (1 - cos(@/2)), @ = s/R, s distanta in cauza, masurata in km
R = 6378.164 km, @ masurat in radiani

Pentru distanta mai mici de 630 km, putem simplifica cu:

C = s^2/8R

Cand vine vorba de cifre, formule, ecuatii, stiu extrem de bine ce spun si ce postez...aveti incredere...

Sunt de acord cu calculele Teodorei si ma intreb ce se intelege prin curbura la suprafata. Ma gandesc ca o figura ar putea fi foarte de folos. Fisierul PDF atasat de Teodora contine figura incat se vede clar la ce se refera: pana la ce distanta pe suprafata Pamantului se poate vedea un obiect ce are o anumita inaltime, in cazul acesta 6 km.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


teodora85

#114
Citat din: Mihai din August 31, 2008, 08:46:08 PM
Raspunsu lui sandokhan pe:

http://club.neogen.ro/saba/raspuns-301/195384/1
Citat
Teodora, am discutat deja de la bun inceput despre cum se calculeaza curbura la suprafata; vezi sectiunea General Info - Earth Curvature, formula mea este cea corecta; la 553 km, va exista o curbura de 6 km inaltime, asta pe un pamant cu raza de 6378,164 km...trigonometrie de baza...nu stiu la ce te-ai referit tu cu cei 277 km...poti sa explici un pic mai bine, pentru ca nu cred ca exista discrepante intre calculele noastre, poate ca tu te refereai la RAZA de 277 km, nu? Adica poate ca a fost vorba de vreo neintelegere intre ce vroiai tu sa spui, cu cei 277 km, si eu cu 553 km, unde vom avea o curbura de 6 km...asta cred ca este...

Am crezut ca am desenat si explicat foarte clar, dar nu e nici o problema, pot sa mai repet:

O explozie care are loc la 6 km desupra Pamantului poate fi vazuta pe o raza de 277 km (considerand raza Pamantului de cca 6400 km  :). Si eu tot trigonometrie de baza am aplicat :)

Totodata am inteles la ce te referi cand spui "curbura".

Adi

De la linkul lui Mihai luate. Voi comenta doar argumentele legate de ISS si Soare, voi explica iarasi calculele noastre. Sandokhan spune ca nu sunt bune, nu spune de ce, spune doar ca mintim. Uff, greu cu Sandokhan, explicam clar iar si iar si el nu citeste ce scriem noi. Voi urmari doar acest argument (ISS-Soare) pana il lamurim. Nu are rost decat apoi sa trecem la celalalt arguemnt (Mercur-Soare).

Sandokhan:


TU NU VEZI CA ISS SE AFLA CHIAR IN FATA SOARELUI? TE MINTI DE UNUL SINGUR, CA SA JUSTIFICI O TEORIE FARA ROST, CEA HELIOCENTRICA...

Eu:

Tocmai ca privind doar o fotografie, nu poti sa spui cat sunt de aproape doua obiecte. Daca sunt pe aceeasi directie, normal ca se suprapun. Cat de mare pare una relativ la alta este dat de raportul intre diametrul obiectului si distanta pana la ochi. In acelasi spirit, stelele ce formeaza cate o constelatie sunt la distante diferite fata de Pamant. Pot fi mai aproape si mai putin intense, sau mai indepartate si mai intense.

Sandokhan:

Adi a scris: Noi am zis clar. Unghiul sub care se vede pe cer Soarele este Diametrul Soarelului impartit la distanta Soare Pamant si da aproximativ 2/100. Unghiul sub care se vede pe cer ISS este cam lungimea ISS impartit la distanta ISS Pamant, adica cam 2/10000. Astfel, cand Soarele apare pe cer la un unghi de cam 100 de ori mai mare decat ISS, atat cand privesti cu ochiul liber, cat si pe fotografie. Prin urmare, e normal ca pe fotografie Soarele sa apara de un diametru de cam 100 de ori mai mare decat ISS. Deci fotografia ta este consistenta cu imaginea oficiala despre dimensiunile obiectelor si distantele lor relative.

CUM ADICA UNGHIUL SUB CARE SE VEDE SOARELE? CARE UNGHI SI CALCULAT DE UNDE? NU MERGE ASA SA IMPARTI DIAMETRE PENTRU A OBTINE UNGHIURI, SPER CA ITI DAI SEAMA DE ASTA. NU POTI SA IMPARTI UNGHIURI ASA CUM VREI TU, PANA OBTII RAPORTURI CARE SA JUSTIFICA POZITIA IMPOSIBILA A SOARELUI IN FATA ISS. Chiar nu iti dai seama Adi, ca va faceti de ras la modul cel mai absolut? UNDE SUNT CEI 149,000,000 KM INTRE SOARE SI ISS/ATLANTIS? DACA ACEIA SUNT 149,000,000, UNDE SUNT CEI 69,000,000 KM INTRE MERCUR SI SOARE?

Eu:

Unghiul sub care se vede Soarele este dat de diametrul Soarelui (1.5 milioane km) mpartit la distanta Soare -ochi, adica distanta Soare - Pamant (150 de mililioane de km). Raportul lor da aproximativ 1/100 radiani, adica aproximativ 0.57 grade, sau 35 de minute de arc de cerc. Sper ca acum este clar de care unghi este vorba si cum se calculeaza. Spui ca am impartit diametre pentru a obtine unghiuri. Ei bine, nu asta am facut. Am impartit diametrul unui obiect la distanta de la obiect la observator pentru a gasi unghiul sub care se vede acel obiect. Acest unghi da practic cat de mare se vede obiectul. Tot astfel, am calculat unghiul sub care se vede ISS. Impartind diametrul lui ISS (40 metri) la distanta ISS - Pamant (400 de km, sau 400 000 metri), se obtine raportul de 1/100.00 radiani, aproape 0.35 minute de cerc, adica aproape 21 de secunde de arc de cerc. Cum 1/100 este de 100 de ori mai mare decat 1/10000, atunci pe o fotografie unde apare si Soarele si ISS, ISS va aparea in lungime de 100 de ori mai mica. Adica exact ce se vede pe fotografie aratata de tine!

Sandokhan:

TU NU VEZI CA ISS SE AFLA CHIAR IN FATA SOARELUI LA DOAR CATIVA KM?

Eu:

Nu, nu vad. Nici nu are nimeni cum sa vada asta. Daca pun un mar in fata Soarelui, pare la fel de mare ca Soarele. Acum am detaliat calculele pas cu pas, sper ca de data asta in sfarsit sa le citesti cu atentie, sa le urmaresti si sa le confirmi ca ai inteles ca fotografia ta este consistenta cu marimile si distantele oficiale pentru ISS si Soare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Teodora Dan din August 31, 2008, 09:24:01 PM
Totodata am inteles la ce te referi cand spui "curbura".

Ne explici si noua ce intelege Sandokhan prin "curbura"? Eu ma tot chinui de cateva zile si nu am inteles.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

teodora85

Citat din: Adi din August 31, 2008, 09:33:07 PM
Citat din: Teodora Dan din August 31, 2008, 09:24:01 PM
Totodata am inteles la ce te referi cand spui "curbura".

Ne explici si noua ce intelege Sandokhan prin "curbura"? Eu ma tot chinui de cateva zile si nu am inteles.

Ai dreptate Adi :P.. O sa postez imediat ce am inteles ..

Electron

#118
"Curbura" de care vorbeste Sandokhan este de fapt sageata arcului de cerc subintins de doua puncte date de pe suprafata Pamantului (in general o noteaza cu "c" in formulele pe care le tot citeaza fara sa le inteleaga).

Este deci formula pe care o aplica el orbeste, si care nu e utila asa, in mod direct, in cazul observatiilor la diferite inaltimi. A se vedea cum incepe discutia despre Curbura Pamantului in topicul pe care l-a inchis singur stimabilul.

e-
Don't believe everything you think.

teodora85

Iata ce am inteles:

Intre 2 puncte A si B de pe suprafata Pamantului, duce un segment de dreapta. La mijlocul segmentului (in punctul M) ridica mediatoarea, care intersecteaza suprafata Pamantului in punctul N. Distanta MN o noteaza cu h si ii spune "curbura".

Am facut si eu calculele si sunt de acord ca la o "curbura" (dupa definita de mai sus) de 6 km, distanta AB e de aproximativ 553km. Calculul acesta nu contrazice in nici un fel calculul facut de mine mai sus, cu privire la raza de vizibilitate a unei explozii care se produce la 6 km deasupra Pamantului. Mai mult, arata ca la o inaltime h mult mai mica decat raza Pamantului (sunt 3 ordine de marime), distanta masurata pe suprafata intre 2 puncte si segmentul de dreapta care le uneste sunt aproximativ egale.

Atasez mai jos figura cu asa-zisa "curbura"..